Visa alla 163 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Alune Wade (SN)
Den senegalesiske basvirtuosen, kompositören och sångaren Alune Wade är ett hyllat namn inom den globala jazz- och Afrobeat-scenen, prisad som ett "supertalang" för sin banbrytande fusion av Afrobeat och jazz. Med sitt fängslande nya projekt, New African Orleans, utforskar Wade de djupa och bestående kopplingarna mellan västafrikanska rytmer, Lagos Afrobeat-groove och New Orleans ikoniska brassljud. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  STOLT SCENKONST: MASC – SOFIA SÖDERGÅRD
Efterlängtad kärlek och dolda sår: när samkönade relationer möter våld
 
  Mera >>
 
  Träffa vårens vackra lök-flor
Få en försmak av våren under en guidad tur med Slottsträdgårdens trädgårdsmästare där de delar med sig av kunskap och inspiration
 
  Mera >>
 
  An Inspector Calls
Bladins International School ger An Inspector Calls av J.B. Priestley
 
  Mera >>
 
  Wildie
Innerlig, filmisk rock som rymmer både blues, soul och country. Wildie kan beskrivas som en av Sveriges oupptäckta musikjuveler. Bandet, med rötter i Malmö och Österlen, har kallats en anakronism – en tidsbrytande kraft. Här hörs tydliga influenser från Neil Young och The Band, men även Wilco, Cordovas och Midlake dyker ofta upp i samma andetag. Musiken bär på ett skimmer av sentimentalitet, nostalgi och vemod. Barndomens syntar, slingrande basgångar, popiga harmonier och grungeinspirerade gitarrer vävs samman med ett äkta låtskrivande och stark närvaro. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  STOLT SCENKONST: TSCHANDALA / TATTAREN – LINDY LARSSON
Med det hyllade cabaretbandet Bon Bon Band i ryggen ger nu Lindy Larsson en personlig teaterkonsert utifrån sitt ursprung. Han ger en röst åt resandefolket och synliggör en blind fläck i vår svenska historia som genljuder in i vår samtid.
 
  Mera >>
 
  FOLK FOLK FOLK – en helkväll med folkmusik och världsmusik
Workshop, konserter, dansgolv och Folkklubb i en slags Malmö Folk Festival – the Limited Edition skulle man kunna säga. Det hela avfyras på Moriskan i Malmös Folkets park.
 
  Mera >>
 
  BMP Berglund & Magnusson Project
Musiken kan närmast beskrivas som groovy, happy, slick instrumentalmusik.
Ett "Dream team" av musiker i detta projekt.
 
  Mera >>
 
  Curtis Salgado (US) LIVE
Bluesikonen Curtis Salgado kommer till Malmö och Babel när MCBC bjuder in till blueskväll!
 
  Mera >>
 
 


Alla 163 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Fladdermussafari i Lindängelund    

 
Foto Jens Rydell  

En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.

På kvällen när det skymmer träffas vi i Lindängelund, vid Katrinetorp, för att med ljus från en ficklampa och fladdermusdetektor få se och höra fladdermössen och få en inblick i deras liv. Vi ser dem jaga och hör deras läten med hjälp av detektorn.

Alla arter har olika ljud och vår guide hjälper oss att tala om vad vi hör och ser för några fladdermöss. Troligen blir det vattenfladdermus och dvärgpipistrell och kanske fler sorter.

Vill du veta mer om fladdermöss och vad de behöver för att trivas och varför Lindängelund är bra? Kom då på vår guidning och få svar på dina fladdermusfrågor av vår guide, Stefan Viktorsson

Ta gärna med egen ficklampa. Guiden berättar när och på vad du ska lysa.

Mötesplatsen är utanför Katrinetorps parkering, Katrinetorps allé 1. Grindarna in till parkeringen låses klockan 20 så därför ses vi utanför parkeringen.


Speltid: 120 min.
Kategori: [Guidad tur] [Natur]
Hemsida: https://malmo.se/vildamalmo

Föreställningar:

Tis 03 jun kl. 21:00
Plats: Samling utanför parkeringen till Katrinetorp, Katrinetorps allé 1, Malmö
Arrangör: Malmö stad - Vilda Malmö
Onumrerat.
Pris: Entré 10,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17304

Till förstasidan >>