Visa alla 114 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Mandé Sila – Habib Koité, Aly Keïta, Lamine Cissokho, Mama Koné
Mandé Sila är ett nytt och fängslande akustiskt projekt centrerat kring en av Malis mest ikoniska och inflytelserika artister – Habib Koité.
Med sin unika förmåga att förena Malis mångfacetterade musiktraditioner med inslag av rock, folkmusik och intrikata rytmer, har Koité blivit en mästare i att skapa musik som berör både hjärta och själ.  i Mandé Sila får han sällskap av några av Västafrikas främsta musiker, vilket lyfter detta projekt till nya höjder.
 
  Mera >>
 
  Orchestra Six - Upptäck Victoria!
Svängig högenergijazz, funk och svepande ballader – allt med originalmusik signerad trummisen och kompositören Lars Beijbom. Orchestra Six är ett sexmannaband som låter som en hel storensemble, men med intimiteten och spontaniteten hos ett mindre band. Beijbom är en rytmisk magiker som med självklar pondus – men utan att dominera – leder bandet likt en skicklig domptör. Ingen vet riktigt vart det ska ta vägen när han piskar fram de tre blåsarna, ensembler som är lika tajta som de är våghalsiga i harmonikens utmarker.
 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Moomsteatern
Med skådespelare från Teater Sagohuset, Moomsteatern och Skånes Dansteater presenterar vi denna varma, roliga och lite vemodiga föreställning. En hyllning till det skeva och luggslitna i allas våra liv och en ömsint berättelse om att vi alla har en plats att fylla.
 
  Mera >>
 
  Laurie Wright med band

Laurie Wright, ursprungligen från South West Midlands, är en gitarrdriven rock'n'roll-kraft som snabbt har nått höjderna inom livemusikscenen under de senaste åren. Laurie började spela gitarr vid 14 års ålder och flyttade sedan till London vid 19. Han arbetade hårt för att finslipa sina låtskrivarfärdigheter och har nu över 300 låtar i bagaget.

 
  Mera >>
 
  Oslipat med Elinor Svensson och Kirsty Armstrong

Malmös näst bästa standupklubb avslutar säsongen i stor stil!

 
  Mera >>
 
  Ossler
Ossler är en av Sveriges mest unika och egensinniga artister, känd för sitt mörka, suggestiva uttryck och sina poetiska texter. Med rötter i rock och postpunk har han genom sin solokarriär skapat en egen musikvärld där melankoli, intensitet och experimentella ljudlandskap möts. Låtarna balanserar det sköra och det brutala, med en stark känsla av närvaro och inre tryck.
 
  Mera >>
 
  Quercus
Med djärva kontraster och verklighetsfrämmande sounds färdas musikerna och lyssnaren genom tid och rymd. Gruppen Quercus sammanför elektroniska effekter, konstmusik och improvisation i ett jazzigt ljudlandskap. på Restaurang Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE)
Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
 
  Mera >>
 
  Giraffens ABC
Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
 


Alla 114 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Matkaravan på Möllan    

 
 
Efter en tur tillsammans med Malmös mesta matnördar, det vill säga guiderna på Matkaravan, blir du inte bara mätt på smakprover, utan också på kunskap. Genom att besöka handlarna på Möllevångstorget tar vi dig med på en sensorisk resa bland asiatiska grönsaker, kryddor från mellanöstern, mogna ostar och ett och annat nynordiskt inslag. Karavanerna anpassas efter säsongen och vilken guide som leder turen, så vi törs garantera att ingen tur är den andra lik.

Matkaravan är Malmös ursprungliga matvandringsarrangör, och vi har över tio års erfarenhet av att guida matintresserade till nya smakupplevelser. Alla våra guider är proffs i matbranschen, och har exempelvis arbetat som kockar, sommelierer och matjournalister.

Under en Matkaravan på Möllevångstorget lär du känna nya smakkamrater från hela världen! Du vandrar, doftar och smakar dig igenom två timmar med alla sinnen på helspänn och upplever mat från olika kulturer och regioner. På köpet får du under turen tips om matvaror med massor av smak utan onödiga tillsatser.

En Matkaravan på Möllan tar ca 2 timmar och innehåller ca 5 smakprover från handlarna på Möllan. Smakproverna varierar i storlek och är både söta och salta. I mängd motsvarar de en lättare måltid.

Att tänka på innan du går din Matkaravan:
• Eventuella matallergier och om vegetariskt alternativ önskas måste det meddelas senast dagen innan.
• Kom i tid! Om du mot förmodan är sen anslut då diskret så att du inte stör karavanen och övriga deltagare.
• Vissa av våra turer sker delvis utomhus. Kolla gärna vädret innan och klä dig därefter.

Matkaravan erbjuder också:
Säsongkaravaner i Saluhallen

Vill du ge bort en karavan i present kan du köpa ett presentkort på det beloppet i Kulturcentralens butik eller på Kulturcentralens hemsida.

Har du presentkort? Skapa ett konto, välj önskat datum och spara din bokning. Lös sedan in ditt presentkort mot biljetter på Kulturcentralen (innan sista hämtdatum). Du kan även boka på 040-10 30 20.

De öppna karavanerna här hos kulturcentralen är till för allmänheten och kan enbart bokas av privatpersoner som inte har större grupper att tillgå. Företag och större sällskap bokar enbart via Matkaravan. Se mer information på Matkaravans hemsida https://www.matkaravan.se/gruppkaravan.


Kategori: [Guidad tur] [Smakprovning]
Hemsida: https://www.matkaravan.se/

Föreställningar:

Ons 12 nov kl. 16:00
Plats: Samlingsplats: Kina Center, Möllevångstorget 7, Malmö
Arrangör: Matkaravan
Onumrerat.
Pris: Entré 475,00 kr


Tis 02 dec kl. 16:00
Plats: Samlingsplats: Kina Center, Möllevångstorget 7, Malmö
Arrangör: Matkaravan
Onumrerat.
Pris: Entré 475,00 kr


Antal tidigare föreställningar: 90 st. sedan tis 16 jul 2019


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?13949

Till förstasidan >>