Visa alla 143 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Quiet Commotion & Sleepwalker

Quiet Commotion är ett sovrums- & soloprojekt från Malmö lett av 18-åriga Daniel Katz, som redan har fyra album under bältet. Den senaste, “Spring”, släpptes i år på Stockholmsbolaget Dream On.

 
  Mera >>
 
  Pijazz
Den 12/6 kommer Pijazz till Lilla Sjötorp. De framför en blandad repertoar av svenska/engelska jazzlåtar, blues och pop.
 
  Mera >>
 
  The Heidi Chronicles
Wendy Wasserstein’s Tony Award- and Pulitzer Prize-winning script follows Heidi’s political and personal journey from 1965 to 1989, as she grows from a precocious teenager, to a disillusioned young adult, to a self-actualized professor.
 
  Mera >>
 
  Grill - och musikkväll på Katrinetorp
Grill- och musikkväll på Katrinetorp i samarbete med Malmö Stad.
 
  Mera >>
 
  Försommarmorgon med fågeltur i Gyllins trädgård

Följ med på fågeltur i Gyllins trädgård där vi njuter av fågelsången från bland annat svarthättor, gransångare och koltrastar.

 
  Mera >>
 
  Kattkabaré
Välkomna till vår Kattkabaré! Här kretsar allt kring den fascinerande Katten. Vem är hon? Hur får man tag i henne? Hon är mysig, varm och lekfull – men bara när hon själv vill och plötsligt är hon väck!
 
  Mera >>
 
  SOMMAR-promenad bland vilda växter i Bulltofta parken

Följ med på en somrig växtpromenad i Bulltoftaparken och lär dig känna igen ätbara och medicinala vilda växter samt hur de traditionellt har använts. Jag bjuder på örtte och en enkel fika. 

 
  Mera >>
 
  Morgonträning med Bad / Bastu / Smothie! Sibbarps Kallbadhus

45 min Morgon träning på Sibbarps kallbadhus. efter träningen blir det bad/ bastu och smoothie. 

 
  Mera >>
 
  Lotta Wenglén Band och Sam Josef
Lotta Wenglén Band:
En kväll med Lotta Wenglén och hennes nya klimakteriepop är som ingen annan.

Sam Josef Band:
Musiken är menad som ärlig och hämtar inspiration från amerikansk root-music, powerpop a`la Nick Lowe och good old rock´n´roll.

 
  Mera >>
 
 


Alla 143 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

 

 
Upptäck en hel värld av nya spännande smaker!  
   

Arrangörsinfo

Matkaravan

Vill du veta mer om de såser, kryddor och grönsaker som finns på hyllorna i den asiatiska matbutiken, eller lära dig laga mat med mellanösterns kryddor? Eller kanske vill du veta mer om fina fisken, om ostens innersta kärna och annat i mera näraliggande matkulturer? Du kan få en guide. Ta en tur med Matkaravan, Malmös första matvandringsarrangör, och lär känna smaker från hela världen! Vi har över tio års erfarenhet av att guida matintresserade till nya smakupplevelser och alla våra guider är proffs i matbranschen, exempelvis kockar, sommelierer och matjournalister.

Matkaravan

Malmö

Internetkontakt: https://www.matkaravan.se/


Kategori: [Övrigt]

Aktuellt just nu:

Matkaravan på Möllan
Möt Malmös mesta matnördar på Malmös ursprungliga smakvandring – följ med på en kryddstark upptäcktsfärd bland butiker och personligheter på Möllevångstorget. Läs mer >>
Antal förest: 117

Matkaravan – Säsongskaravan i Saluhallen
Smaka på säsongen i saluhallen! Följ med våra kunniga karavanförare på en vandring i Malmö saluhall – som vanligt serveras alla smakprover med en rejäl dos kunskap och matlagningstips som tillbehör. Här får du chansen att kika bakom kulisserna, möta handlarna och plocka russinen ur kakan i saluhallens stora utbud. Läs mer >>
Antal förest: 122

Till förstasidan >>