Visa alla 133 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  The Delines (US)
Ett av den moderna amerikanska rootsmusikens mest stämningsfulla och litterärt präglade band. Med atmosfäriska arrangemang och känslosam sång rör sig musiken i ett lågmält uttryck där soul, country och americana möts i en tydlig retrovibe, ofta beskriven som filmisk och djupsinnig. The Delines formades ur askan av Richmond Fontaine och består av gitarristen och låtskrivaren Willy Vlautin, trummisen Sean Oldham och basisten Freddy Trujillo, som har slagit sig samman med sångerskan Amy Boone samt Cory Gray på keyboard och trumpet.

 
  Mera >>
 
  TRÄNINGSMORGON
På Ribersborgs kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  Brushy One String (JM)

Nu kommer det jamaicanska musikfenomenet Brushy One String till Sverige för första gången! På sin hemmasnickrade en(!)strängade gitarr bygger Andrew Anthony Chin – känd som Brushy One String – rytm, bas och melodi med ett stadigt groove. Med sina rötter i jamaicansk musiktradition och influenser från reggae, folk och blues ger hans ruffiga men varma, bluesfärgade barytonröst låtarna tungt driv.

 
  Mera >>
 
  Lilla Dulcita Festivalen: Allan Skrobe & Lidija Dokuzovic

Duon Lidija Dokuzovic och Allan Skrobe bjuder tillsammans på en musikalisk resa genom vackra och känslofyllda melodier från Balkan med omnejd. Här ryms sorgliga människoöden, glädje, längtan, kärlek och livets alla nyanser.

 
  Mera >>
 
  Blues and Beyond - INSTÄLLT
Blues and Beyond är ett Malmöbaserat band som verkat i dryga femton år med en låtskatt framför allt från 50-60-talet där bluesen ofta möter jazzen.

 
  Mera >>
 
  Skiljelinjer
Trygghet är en av vår tids mest omdiskuterade samhällsfrågor. Men det som skapar trygghet för någon kan upplevas som otryggt av någon annan. Hur formas våra föreställningar om trygghet, och vilka skiljelinjer uppstår mellan det som finns omkring oss och det som finns inom oss?

 
  Mera >>
 
  Trelleborg DeLuxe: Harald Blåtand möter Axel Ebbe

Låt dig överraskas av spännande historia, detaljer i gatubilden och många aha-upplevelser i Trelleborg. Harald Blåtand, Johan Kock, Axel Ebbe, Kung Oscar II är bara några av de personligheter som väcks till liv under denna underhållande stadspromenad. Lunch på hög höjd ingår!

 
  Mera >>
 
  SPANSKA TONER I MALMÖ
I år firar vi 150 år av Manuel de Falla en av Spaniens mest älskade tonsättare; Manuel De Falla
 
  Mera >>
 
  TECHNO SAUNA
Denna kväll skruvar vi upp musiken, volymen och tempot riktigt, Sibbarps kallbadhus tecnho Aufguss. Kom och känn pulsen i bastun tillsammans.
 
  Mera >>
 
 


Alla 133 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Trelleborg DeLuxe: Harald Blåtand möter Axel Ebbe    

 
Monica Travel AB  

Trelleborg har varit en internationell mötesplats i mer än 1 000 år. Här finns spår av vikingatid, handelsliv, sjöfart och industrihistoria. Om vikingakungen Harald Blåtand verkligen var här råder det delade meningar om, men resterna av en trelleborg finns här i alla fall. Det vi säkerhet vid att Trelleborg har en spännande historia av industralisering och karaktärer kopplade till den. Dom väcker vi liv i idag!

Staden har också en konstnärlig själ. Under vandringen lär vi känna Axel Ebbe och Fred Åberg, skulptörer som med humor, känsla och stor hantverksskicklighet satte sin prägel på det offentliga rummet. Deras verk ger oss anledning att stanna upp, le lite och fundera över hur konst kan göra en stad mer levande och mänsklig. Under vandringen rör vi oss i sakta mak genom centrum och följer stadens utveckling från gammal kustby till modern stad, där dåtid och nutid möts på nära håll.

Jag, Monica Åberg, är auktoriserad SkåneGuide har förstås laddat med berättelser, anekdoter och små detaljer som gör staden mer levande. På mitt personliga sätt guidar jag dig genom Trelleborg och delar med mig av historier om hamnens betydelse genom tiderna, om människor som bott och verkat här, och om sådant i gatubilden som vi kanske annars bara går förbi.

Det här är en stadsvandring för dig som vill upptäcka Trelleborg med nya ögon, oavsett om du är besökare eller redan känner staden väl. Välkommen till fyra och en halv timme med historia, havsbris, konst och skånsk berättarglädje.

Lunch med måltidsdryck på hög höjd ingår under turen.


Speltid: 270 min.
Kategori: [Guidad tur]
Hemsida: https://www.monicatravel.se/

Föreställningar:

Lör 10 okt kl. 10:00
Plats: Centralstationen, Kontinentplan 1, Trelleborg
Arrangör: Monica Åberg Travel AB
Onumrerat. Lunch med måltidsdryck på hög höjd ingår under turen.
Pris: Avgift 980,00 kr


Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 05 sep 2026


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?18154

Till förstasidan >>