Visa alla 157 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
  MACK Al Pitcher m fl
Sveriges egna hyllade internationella komiker, fortsätter att få oss att fundera på och skratta åt allt roligt och svenskt!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau. på Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  NIMT
Så roligt! Nu kommer NIMT till Lilla Sjötorp för trädgårdskonsert!
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Sveriges Sydligaste Allsång
Välkomna till Smygehamn och Sveriges Sydligaste Allsång. för tionde året bjuder på musik och allsång under 2 timmar.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Historical tour of s/s Bore
Join a guided tour of s/s Bore – a steam powered ice breaker from 1894!
 
  Mera >>
 
  Barnvisningar på Bosjökloster Slott
Hur var det att leva i ett kloster? Och vad hände när klostret stängde och blev till ett slott?
 
  Mera >>
 
 


Alla 157 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Ole Børud Band (NO) (Victoria dansar!)    

 
Foto: Vegard Giskehaug  

Obs! Konserten är framflyttad från 25 okt till 16 jan!

West Coast, pop, funk och jazz i ett – den norske musikern och låtskrivaren Ole Børud är själva definitionen av det senaste decenniets renässans för västkustpop (tänk en korsning mellan Steely Dan, Toto, Michael McDonald och Doobie Brothers). Ole Børud är en multiinstrumentalist och är särskilt känd för sitt skickliga gitarrspel och karaktäristiska röst. Musiken är välarrangerad och bär på en tydlig känsla av precision och musikaliskt hantverk. Nu är han redo att ge sig ut på turné igen i samband med att han släpper sitt sjätte album hösten 2025.

Den oerhört höga nivån på de musikaliska prestationerna blir mer begriplig när man ser till Ole Børuds bakgrund. Som andragenerationsmedlem i familjen Børud – en musikalisk institution i sig – har han varit professionell musiker sedan han var 16 år, men i praktiken stått på scenen på heltid sedan han kunde stå på två ben. Ole tog sig till final i Stjernekamp 2018 och har sedan dess turnerat med sin kvintett både i Norge och utomlands.

Albumet Stepping Up, som släpptes 2014, tar vid där Keep Movin’ (2011) slutade. Låtar som titelspåret och Driving är skolboksexempel på sömlöst låtskrivande i Becker/Fagen-traditionen. I kölvattnet av Stjernekamp kom albumet Outside The Limit (2019), som förvaltar arvet men vrider soundet något mer åt pophållet. I februari 2022 gav han ut sitt femte soloalbum Soul Letters, där han tog ett efterlängtat musikaliskt steg mot old school soul – med starka inslag av rhythm and blues.

Textvärlden ligger närmare själen, med personliga reflektioner kring livets utmaningar, mänsklighetens hantering av makt och mötet med sig själv vid livets vägskäl. Ole är en kärlekens apostel. Han sjunger om att världen behöver kärlek – den djupa kärleken som kan förändra människors liv.

Ole Børuds liveband är ett kraftpaket – bestående av några av de bästa soulmusiker som Norge har fostrat.

På scen:
Ole Børud - sång och gitarr
Ruben Dalen - trummor
Lars-Erik Dahle - bas
Markus Lillehaug Johnsen - gitarr
Jens Andreas Kleiven - klaviatur

Obs! Detta är en stående konsert. Varken mat eller dryck får medtagas.

Länkar:
oleborud.com
facebook.com/oleborudmusic
instagram.com/oleborudofficial




Obs! Detta är en stående konsert. Varken mat eller dryck får medtagas.

Pris: Salong (Stående) 400:-
Salong - Student/Pensionär (Stående) 350:-
Balkong (Sittande, med rätt att gå ner i salongen) 450:-
Barn under 15 år (gäller i vuxens sällskap)
200 kr i salong (stående)
225 kr på balkong (sittande med rätt att gå ner i salongen)
Pris i dörren (i mån av plats): 450:-

Insläpp: 20.00
På scen: 21.00

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com


Kategori: [Musik]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan fre 16 jan 2026


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17429

Till förstasidan >>