Visa alla 143 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Teo Collori & Momento Cigano Band (SI)

Med sin utsökta blandning av gypsy- och swingmusik är Teo Collori and Momento Cigano band en av Sloveniens mest eftertraktade ensembler. Här möts nostalgi och nya berättelser när musikerna framför nyskrivna, originella låtar som tar oss tillbaka till eran av balsalar, cigarrer, Charleston och lackskor – allt i andan av Django Reinhardt.

 
  Mera >>
 
  Miloš Bihary Django Gypsy Jazz Trio (SK)
Miloš Biháry Django Gypsy Jazz Trio är en ung, virtuos trio som förmedlar skönheten i gypsy swing med sina originella arrangemang. Inspirerade av Django Reinhardts legendariska musik bjuder de på en bredd inom gypsy swing-stilen, med toner och influenser från de europeiska länder där genren en gång blomstrade. Med sin tekniska skicklighet och känsliga närvaro skapar trion inte bara en hyllning till det förflutna – de gör stilen levande och närvarande, en upplevelse av värme, elegans och spontanitet.
 
  Mera >>
 
  Hot Club de Norvège bjuder in Majken Christiansen (NO)
Följ med på ett swingäventyr när legendariska Hot Club de Norvège gästas av den strålande sångerskan Majken Christiansen! Majken, Nordens obestridda Ella Fitzgerald-specialist, är långt mer än en sångerska – hon är en berättare och underhållare som fyller varje scen med sin unika värme, energi och charm.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - konsert - boksläpp + fika

En förtrollande sagokonsert för barn fr. 5-6 år

På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Vill Du Komma På Mitt Kalas?
En familjeföreställning fylld av hopp, humor och lekfullhet - men också om att känna sig ensam och ledsen.
 
  Mera >>
 
  GSG – Live på Barnens Scen
Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
 
  Mera >>
 
  Cosima Olu

Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.

 
  Mera >>
 
  Malört (Upptäck Victoria!)
Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
 
  Mera >>
 
  LoveBoat på Etage

Årets retrofest på Etage: LoveBoat bjuder in till en kväll med musik, kärlek och dans på Malmös mest legendariska nattklubb. ?

 
  Mera >>
 
 


Alla 143 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Hot Club de Norvège bjuder in Majken Christiansen (NO)    

 
Foto: Tore Sætre  

Följ med på ett swingäventyr när legendariska Hot Club de Norvège gästas av den strålande sångerskan Majken Christiansen! Majken, Nordens obestridda Ella Fitzgerald-specialist, är långt mer än en sångerska – hon är en berättare och underhållare som fyller varje scen med sin unika värme, energi och charm.

Hot Club de Norvège har varit på turné ständigt sedan 1979 och bär på en unik musikhistoria. Från de första åren som gatumusikanter, till återupptäckten av Django Reinhardts musik i Norge på 70-talet, blev de pionjärer under Django-renässansen i de europeiska romska lägren på 1980-talet – och nådde ett internationellt genombrott under 1990-talet.

Vid Cosmopolites Djangofestival i Oslo 2024 möttes Majken och Hot Club de Norvège för första gången på scen. Det blev starten på ett nära samarbete, som hittills resulterat i över 40 konserter runtom i Norge.

Nu står de åter tillsammans på scen – och det här blir inte bara en jazzkonsert. Det är en resa genom swingjazzens många uttryck: Majkens rytmiska känsla och vokala lekfullhet, de virtuosa gitarrerna från Gildas Le Pape och Ola Erlien, Finn Hauges lyriska munspelstoner och Svein Aarbostads trygga, pulserande bas.

På scen:
Ola Erlien – gitarr
Gildas Le Pape – gitarr
Majken Christiansen – sång
Svein Aarbostad – kontrabas
Finn Hauge – fiol, munspel

Länkar:
spotify.com
facebook.com

Victoria hyllar Django!
En av världens största gitarrister och skaparen av gypsyjazz – eller jazz manouche: Jean “Django” Reinhardt (1910.01.23-1953.05.16) står i centrum när vi hyllar hans musik och arv genom att bjuda in artister som spelar musik i hans anda. Django revolutionerade jazzgitarrmusiken och har inspirerat generationer av musiker, från jazzgitarrister till rock- och countryikoner som Eric Clapton, Jerry Garcia, Tony Iommi och Willie Nelson.


Pris:
Salong 360:-
Balkong 320:-
Salong Student/Pensionär 320:-
Balkong Student/Pensionär 280:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://www.victoria.se

Föreställningar:

Lör 24 jan kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 360,00 kr / Balkong 320,00 kr / Salong Student/Pensionär 320,00 kr / Balkong Student/Pensionär 280,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17674

Till förstasidan >>