Visa alla 155 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
  MACK Al Pitcher m fl
Sveriges egna hyllade internationella komiker, fortsätter att få oss att fundera på och skratta åt allt roligt och svenskt!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau. på Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  NIMT
Så roligt! Nu kommer NIMT till Lilla Sjötorp för trädgårdskonsert!
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Sveriges Sydligaste Allsång
Välkomna till Smygehamn och Sveriges Sydligaste Allsång. för tionde året bjuder på musik och allsång under 2 timmar.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Historical tour of s/s Bore
Join a guided tour of s/s Bore – a steam powered ice breaker from 1894!
 
  Mera >>
 
 


Alla 155 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

The Dublin Legends (IE)    

 
Foto: Walter Goyen  

The Dubliners existerar kanske inte längre officiellt, men deras musik lever i allra högsta grad vidare; och det är precis vad The Dublin Legends ser till. Under detta namn har Sean Cannon, Paul Watchorn, Gerry O’Connor och Shay Kavanagh i många år turnerat världen runt för att hålla det musikaliska arvet från en av den irländska folkmusikens mest karaktäristiska grupper vid liv.

Nu återvänder denna legendariska konstellation till Victoriateatern för två konserter. Med decennier av erfarenhet och otaliga turnéer bakom sig fortsätter de att engagera publik världen över med sina ikoniska och älskade framträdanden. På repertoaren står klassiker som “Whiskey in the Jar”, “Dirty Old Town”, “The Wild Rover” och “Seven Drunken Nights”. Låtar som kommit att bli odödliga i folkmusikens historia.

Samtidigt fortsätter The Dublin Legends att utvecklas. Gruppen har nyligen utökats med James Cannon, son till Sean Cannon, som för traditionen vidare in i en ny generation. James har själv länge vandrat den musikaliska vägen och uppträder även tillsammans med sin far och sin bror i trion The Cannons, där de byggt upp ett starkt rykte med sin smittande blandning av folk och country.

Historien är ständigt närvarande. Sean Cannon ersatte Luke Kelly 1983, och Gerry O’Connor var under en period även medlem i de ursprungliga Dubliners efter Barney McKenna. Med sin bakgrund – bland annat genom turnéer med Joe Bonamassa – har O’Connor dessutom tillfört en extra energi till gruppens sound.

Kort sagt: The Dublin Legends är mer vitala än någonsin. Med tidlösa klassiker återupplivar gruppen The Dubliners storhetstid som aldrig förr. Gnistorna bokstavligen flyget, och det verkar som om denna musik har evigt liv. Ny publik upptäcker den ständigt. Inte bara på teatrar utan också på välkända popscener är arvet efter The Dubliners älskat av både unga och gamla.

På scen:
Seán Cannon – sång, gitarr och mandola
Shay Kavanagh – sång och gitarr
Gerry O' Connor – irländsk tenorbanjo och fiol
Paul Watchorn – sång och femsträngad banjo
James Cannon – gitarr och sång

Länkar:
dublinlegends.com
facebook.com
spotify.com



Pris:
Salong 440:-
Balkong 400:-
Salong Student/Pensionär 400:-
Balkong Student/Pensionär 360:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Mån 26 okt kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 440,00 kr / Balkong 400,00 kr / Salong Student/Pensionär 400,00 kr / Balkong Student/Pensionär 360,00 kr


Tis 27 okt kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 440,00 kr / Balkong 400,00 kr / Salong Student/Pensionär 400,00 kr / Balkong Student/Pensionär 360,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17968

Till förstasidan >>