Visa alla 158 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Morgonyoga / Bad / Bastu / Smoothie på Sibbarps kallbadhus

Värme, kyla, gemenskap! Yogamorgon på Sibbarps Kallbadhus.

 
  Mera >>
 
  DRIFT001: SIBBARPS KALLBADHUS
DRIFTa in i ett drömlikt landskap där hav möter himmel och vibbig klubbkänsla under bar himmel.
 
  Mera >>
 
  Busstur i Limhamns kalkbrott
Välkommen att upptäcka Limhamns kalkbrott på en guidad busstur. Det är en spännande plats att besöka. Det kommer att finnas möjlighet att gå av bussen en stund nere i kalkbrottet. Den är främst tänkt för de som inte kan gå längre tur och i brant backe med ojämn terräng.
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Fladdermussafari i Lindängelund

En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.

 
  Mera >>
 
  Trädgårdskonsert med The Dolly Parton Story
The Dolly Parton Story är som Jills veranda live. En resa genom Amerika med Dolly Partons musik. Maria Stille från Dollykollot tillsammans med Pontus Stenkvist bjuder också på amerikanska klassiker från bla Kenny Rogers, Patsy Cline, Hank Williams mfl.
 
  Mera >>
 
  Själens öga
- Lundaprofessor ställer ut unik fotokonst på Kiviks Esperöd
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 158 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Kjetil Mulelid's Agoja (NO) – Upptäck Victoria!    

 
Foto: Eirik Havnes  

Kjetil Mulelid's Agoja spelar en nyanserad och stämningsmättad form av samtida nordisk jazz, där lyriska melodier möter öppna och utforskande strukturer. Under ledning av den lysande norske pianisten och kompositören Kjetil Mulelid, har musiken sin grund i den skandinaviska jazztraditionen men sträcker sig långt bortom den. Från intimt till storslaget, med hymnliknande partier, barockfärgade motiv och varsamt skiftande rytmer med ögonblick av nästan total stillhet och finstämda klangnyanser. Improvisationen är central, där musikerna växelvis träder fram och tillbaka ur helheten och skapar ett levande samspel som känns både fritt och omsorgsfullt utformat. Resultatet är suggestivt, närmast filmisk musik, på samma gång melankolisk, lekfull och djupt uttrycksfull – ren tonpoesi.

Kjetil Mulelid har etablerat sig internationellt genom sin trio, samarbeten med Siril Malmedal Hauge samt som medlem i grupper som Wako och Beiggja. Hans soloalbum Piano från 2021 har fört tankarna till pianister som Keith Jarrett, Brad Mehldau och Bill Evans.

Med albumet Agoja, som släpptes 2024 och hyllades som ”ett modernt nordiskt mästerverk” av Jazzwise, samlar Mulelid en septett av framstående musiker. Projektet uruppfördes på Oslo Jazz Festival och följdes av konserter på bland annat Vossajazz. Skapad under en omvälvande period i hans liv speglar musiken både ett eftertänksamt förhållningssätt till tillvaron och en ömsint, lekfull hyllning till det nya livet, med titeln hämtad från det första ord hans son uttalade.

Mulelids kompositioner är melodiska men samtidigt oförutsägbara. Varje stycke utvecklas med en egen karaktär samtidigt som hans tydliga signatur löper genom helheten. Som bandledare ger han stort utrymme för individuella uttryck och låter ensemblen forma musiken tillsammans. Resultatet är en finstämd och mångbottnad lyssningsupplevelse, rik på detaljer, känsla och klangfantasi, där varje paus, uppbyggnad och subtil förskjutning bidrar till ett ständigt föränderligt musikaliskt förlopp.

På scen:
Kjetil Mulelid – piano
Sissel Vera Pettersen – sång och altsaxofon
Trygve Seim – tenor- och sopransaxofon
Mathias Eick – trumpet
Lars Horntveth – pedal steel och klarinett
Bárður Reinert Poulsen – elbas
Andreas Winther – trummor

Länkar:
kjetilmulelid.com
facebook.com
instagram.com
orcd.co
spotify.com





Upptäck Victoria!
Denna konsert ingår i Victoriateaterns konsertserie Upptäck Victoria! där du några gånger per säsong, för en liten peng, kan höra spännande musik av hög kvalité i genrer som du kanske aldrig lyssnat på, med artister som du kanske aldrig hört talas om – låt dig överraskas! Har du eller någon du känner aldrig varit hos oss så är detta ett ypperligt tillfälle!
Läs mer

Pris:
Salong 120:-
Balkong 120:-
Salong Student/Pensionär 60:-
Balkong Student/Pensionär 60:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Lör 17 okt kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Balkong 120,00 kr / Salong 120,00 kr / Balkong Student/Pensionär 60,00 kr / Salong Student/Pensionär 60,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17955

Till förstasidan >>