Visa alla 142 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Marius Lien Band (NO)
Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
 
  Mera >>
 
  Oslipat med Petrina Solange m fl

20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat har säsongspremiär med Petrina Solange.

 
  Mera >>
 
  Äldre Äldre
En lekfull upplevelse som gestaltas genom dockteater, fotoalbum, tappade minnen och tänder. Från 4 år och upp.
 
  Mera >>
 
  Diane Emerita Solo (Upptäck Victoria!)
Diane Emerita är en av de mest spännande rösterna inom svensk popmusik just nu. När Spotify blickade in i framtiden blev hon ett självklart namn på listan Artists to Watch 2025. Med en bakgrund i klassiskt piano och en känsla för det personligt avskalade, rör sig hennes musik mellan pop, soul och alternativ singer-songwritertradition. Hennes röst bär både styrka och sårbarhet, och texterna kretsar kring det vardagligt nära och det existentiella – om familj, förändring och självkänsla.
 
  Mera >>
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
  Angles & Elle-Kari Sander: The Death of Kalypso

The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.

 
  Mera >>
 
  Roger Åkerman & C Me och The Bleachers
Två band på scenen!
Roger Åkerman & C Me - Egna låtar blandat med Kinks och Bowie.
The Bleachers - Pop & rock från 70-talet och framåt till dags datum.
 
  Mera >>
 
  Kråkfåglar och andra urbana fåglar i Pildammsparken

Varifrån kommer måsarna i Pildammsparken, och är de fiskmåsar eller skrattmåsar? Följ med på en eftermiddagsvandring och lär dig mer om de urbanaste av de urbana fåglarna.

 
  Mera >>
 
  Med tiden
Ett frö, två män – tre liv och en spirande början. En vacker ordlös föreställning
 
  Mera >>
 
 


Alla 142 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Amamere – ghanansk highlife & Afro-funk    

 
 

Ghanansk Highlife möter afro-funk när det spännande up-and-coming bandet Amamere från Cape Coast och västra Ghana ger nytt liv åt highlife-arvet genom att blanda vintage-influenser från 60- och 70-talets gitarrhighlife med tunga afro-funk-rytmer.

Bildat 2022 av trummisen och kompositören Rim Akandoh Jnr. (tidigare trummis till Ghana-legenden Ebo Taylor). Gruppen hämtar inspiration från Ghanas rika musikhistoria men tillför en modern, energisk twist.

Deras debutalbum, ”Man Shall Be Free”, är en unik kombination av nymixade klassiker från Rim Akandoh Snr’s (mer känd som ”The Mighty Rim Akandoh” och hans Prince Sparrows Band) repertoar och bandets egna nyskrivna kompositioner. Musiken inkluderar bland annat stycken från Osoode-traditionen i västra Ghana. Låtarna fångar inte bara highlife-musikens pulserande rytmer, utan förmedlar också ett lyriskt djup fyllt av traditionell visdom och ordspråk.

Medverkande
Rim Akandoh Jnr - Trummor och sång
Eric Asiedu Agyekum- Sologitarr
Michael Awuni- Keyboard
Maxwell Nuuno- Basgitarr
Daniel Yiadom Adarkwa - Saxofon
Emmanuel Adjei- Trumpet/flygelhorn
Dominic Ansah - Slagverk


Kategori: [Musik]
Hemsida: https://mixmusik.se

Föreställningar:

Lör 25 apr kl. 20:00
Plats: Barnens Scen, Falsterbogatan 27, Malmö
Arrangör: Mix Musik
Onumrerat.
Pris: Entré 195,00 kr / Medlem Mix Musik 160,00 kr / Studerande 160,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17883

Till förstasidan >>