Visa alla 142 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Kvartetten
En pjäs om livet, vänskap och konstens kraft. Peacock på MAF, Malmö.
 
  Mera >>
 
  KRISMÖTE!

- en östtysk varieté i en akt, av och med Manhattanprojektet.

 
  Mera >>
 
  Hattjakten av Sven Nordqvist
Familjeföreställning från 4 år fritt efter Sven Nordqvists bok
 
  Mera >>
 
  Sportlovets familjevisning på Katrinetorp

En dramatiserad familjevisning som är både skojig och lärorik.

 
  Mera >>
 
  Marius Lien Band (NO)
Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
 
  Mera >>
 
  Oslipat med Petrina Solange m fl

20-årsjubilerande ståuppklubben Oslipat har säsongspremiär med Petrina Solange.

 
  Mera >>
 
  Äldre Äldre
En lekfull upplevelse som gestaltas genom dockteater, fotoalbum, tappade minnen och tänder. Från 4 år och upp.
 
  Mera >>
 
  Diane Emerita Solo (Upptäck Victoria!)
Diane Emerita är en av de mest spännande rösterna inom svensk popmusik just nu. När Spotify blickade in i framtiden blev hon ett självklart namn på listan Artists to Watch 2025. Med en bakgrund i klassiskt piano och en känsla för det personligt avskalade, rör sig hennes musik mellan pop, soul och alternativ singer-songwritertradition. Hennes röst bär både styrka och sårbarhet, och texterna kretsar kring det vardagligt nära och det existentiella – om familj, förändring och självkänsla.
 
  Mera >>
 
  Allsång – 100 års hits!
Packa picknickkorgen och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern igen! Kom och sjung med i de senaste 100 årens mest kända hits. Husbandet med Kristoffer Jonzon i spetsen utlovar en helkväll med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt!

 
  Mera >>
 
 


Alla 142 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Jazz i Malmös Guldnål 2025    

 
Foto: Mikael Björk  

Föreningen Jazz i Malmö har sedan 2010 delat ut hedersutmärkelsen Guldnålen till personer som gjort betydelsefulla insatser för att främja jazzen i Malmöregionen. I år tilldelas priset tenorsaxofonisten och kompositören Karl-Martin Almqvist, som kommer till Victoria med sin nya kvartett för att ta emot utmärkelsen och ge en konsert.

”Stort grattis Karl-Martin, du glöder och värmer med ditt spel, inspirerar och sprider toner som berör.”

Karl-Martin Almqvist är ett välkänt namn på den nordiska jazzscenen. Med ett känslofyllt men samtidigt energiskt uttryck rör han sig ofta i ett lyriskt och eftertänksamt landskap, där mjuka balladtoner möter rytmisk intensitet och skapar ett omisskännligt sound.

Redan som nioåring fick han sin första saxofon – ett instrument som sedan dess varit hans ständiga följeslagare. Efter gymnasiet studerade han vid Skurups musikhögskola och Musikhögskolan i Malmö, innan han flyttade till New York för vidare studier vid Mannes College of Music.

Åren i New York blev avgörande för hans musikaliska utveckling. Där studerade han bland annat för George Garzone och verkade flitigt på stadens jazzscener, från Small’s och Birdland till Knitting Factory och andra mindre klubbar.

Han har släppt fyra album i eget namn och varit återkommande gäst på Jazz Baltica, där han även medverkat i projekt tillsammans med Pat Metheny. Under senare år har han haft en nära relation till Norrbotten Big Band och sedan 2014 är han även medlem i DR Big Band i Köpenhamn.

På scen:
Karl-Martin Almqvist – saxofon
Rasmus Sørensen – piano
Daniel Franck – bas
Jonas Holgersson – trummor

Sveriges Radio P2, Jazzradion spelar in konserten.

Länkar:
http://karlmartinalmqvist.net/
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551593611388
https://open.spotify.com/artist/4dXbqcDmR48iVBEpgLPuhm?si=2FxnLZ8iTPOWSrHT6asvjg



Pris:
Salong 260:-
Balkong 220:-
Salong Medlem Jazz i Malmö 230:-
Salong Student/Pensionär 220:-
Balkong Medlem i Jazz i Malmö 190:-
Balkong Student/Pensionär 180:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)

Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Tis 21 apr kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 260,00 kr / Salong Medlem Jazz i Malmö 230,00 kr / Balkong 220,00 kr / Salong Student/Pensionär 220,00 kr / Balkong Medlem Jazz Malmö 190,00 kr / Balkong Student/Pensionär 180,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17874

Till förstasidan >>