Visa alla 136 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Matkaravan – Säsongskaravan i Saluhallen
Smaka på säsongen i saluhallen! Följ med våra kunniga karavanförare på en vandring i Malmö saluhall – som vanligt serveras alla smakprover med en rejäl dos kunskap och matlagningstips som tillbehör. Här får du chansen att kika bakom kulisserna, möta handlarna och plocka russinen ur kakan i saluhallens stora utbud.
 
  Mera >>
 
  Väsentligen frisk med Martin Svensson

En tankeväckande och vansinnigt rolig humorföreställning om livet med en av Sveriges mest uppskattade ståuppkomiker. Martin Svensson har nu passerat 60 och märker att åldern innebär stora möjligheter. Han är klokare och har mer tid för fest och resor. Men han inser samtidigt att han tillbringar mer och mer tid på vårdcentralen... På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  The Decline of Serial Killers since 1989

I en helt nyrenoverad spellokal i centrala Malmö presenterar Teaterrepubliken en rykande färsk thriller om politiska attentat på Österlen och en svensk teaterchef som avrättas av en okänd gärningsman.

 
  Mera >>
 
  Medborgarskolans dansuppvisning
Välkommen till Medborgarskolans dansuppvisning för föräldrar och anhöriga.
 
  Mera >>
 
  Adventspyssel - Julkransbindning i Torup (Workshop)
Välkommen på workshop i julkransbindning. Vi går igenom grunderna för att göra julkransar med material, teknik och inspiration. Alla deltagare får binda sin egen krans och ta hem den efter workshopen. Vi ses vid Stenladan (Torupsvägen 530).
 
  Mera >>
 
  Decembernatt: Julkonsert med Klara Goliger & Elin Buxfeldt (Upptäck Victoria!)

Låt decembermörkret lysas upp av varm stämsång, glittrande melodier och en julstämning som känns både tidlös och ny - välkommen till en stämningsfull och annorlunda julkonsert där traditionella folkvisor möter älskade julhits från topplistorna. Folksångerskan och dragspelaren Elin Buxfeldt och popsångerskan och pianisten Klara Goliger – två musikaliska vänner som under ett decennium vandrat sida vid sida på olika stigar. Nu låter de sina skilda ljudvärldar mötas i ett unikt samarbete, där tradition och nutid smälter samman i ny, vacker harmoni. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  Det var det fräckaste!
En dag tittar den lille mullvaden upp ur sin håla för att se efter om solen hunnit upp. Då får han plötsligt en bajskorv på huvudet. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nana Rashid (DK/OM)

Med sin blandning av klassisk jazz, blues och en sval nordisk ton sjunger den danska, Grammisbelönade jazzsångerskan Nana Rashid sig in i samtidens svåraste dilemman. Hennes musik genomsyras av melankoli och eftertänksamhet och handlar om att finna sin plats i världen, om att höra till, om kärlekens komplexitet och om vad det innebär att vara kvinna. Låtarna kännetecknas av en rå ärlighet och en djupt personlig ton som för tankarna till storheter som Nina Simone.

 
  Mera >>
 
  Vinterklang - en stämningsfull julkonsert
Välkommen till en julkonsert fylld av värme, musik och magisk stämning! När mörkret sänker sig och julen närmar sig bjuder vår sångensemble in till en kväll där tradition möter överraskningar.
 
  Mera >>
 
 


Alla 136 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Johan Lindström Septett    

 
 

Det är jazz, men långt ifrån bara jazz. Johan Lindström Septett rör sig fritt mellan genrer och ljudvärldar, där improvisation möter konstmusik, filmiska klanglandskap, rock, country och elektroniska skiftningar. Musiken kan liknas vid ett kalejdoskop: ett ögonblick andas Duke Ellington och Charles Mingus, i nästa glimtar spår av Talk Talk, Pink Floyd eller inslag av en långsam indisk raga. Helheten blir till musik som är lika suggestiv som gränslös. Musik som växer, förändras och fängslar.

Septettens tredje album, ”Humankind”, är bandets hittills mest ambitiösa projekt – inspelat under fem intensiva dagar i legendariska Atlantisstudion. Utöver de sju originalmedlemmarna medverkar en rad gästande musiker som bidragit till att förverkliga Johan Lindströms vision: ny musik, utan kompromisser.

Sedan debuten ”Music for Empty Halls” (2018) – som hyllades unisont och belönades med Sveriges Radios Jazzkatten för Årets Grupp – har septetten etablerat sig som ett av Sveriges mest originella och hyllade ensembler. Uppföljaren ”On the Asylum”, med gästspel av Elvis Costello, vann en Grammis för Årets Jazz 2022.

Bakom musiken står Johan Lindström – gitarrist, pedal steel-spelare, pianist, arrangör, producent och kompositör – ofta beskriven som en musikalisk trollkarl. Han har arbetat med några av Sveriges mest framstående artister: Rebecka Törnqvist, Lisa Nilsson, Ane Brun, Isabella Lundgren, Weeping Willows och många fler. Förutom sin roll i Tonbruket, har han varit ”composer in residence” hos Norrbotten Big Band och skrivit beställningsverk för bland andra Arméns musikkår.

Med septetten har han skapat en levande organism av musikaliska personligheter – handplockade musiker som alla bidrar med sitt unika uttryck och sin ”ruffighet”. Tillsammans formar de ett sound där precision möter spontanitet och där varje ton tycks bära på en historia.

På scen:
Johan Lindström – gitarr, pedal steel m.m.
Per ”Texas” Johansson – tenorsax, klarinetter, flöjter
Jonas Kullhammar – saxofoner, flöjter
Mats Äleklint – trombon
Jesper Nordenström – orgel, piano
Torbjörn Zetterberg – bas
Konrad Agnas – trummor

Länkar:
johanlindstrmseptett.bandcamp.com
instagram.com



Pris:
Salong 360:-
Balkong 320:-
Salong Student/Pensionär 320:-
Balkong Student/Pensionär 280:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://www.victoria.se

Föreställningar:

Lör 02 maj kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 360,00 kr / Balkong 320,00 kr / Salong Student/Pensionär 320,00 kr / Balkong Student/Pensionär 280,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17754

Till förstasidan >>