Visa alla 158 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Morgonyoga / Bad / Bastu / Smoothie på Sibbarps kallbadhus

Värme, kyla, gemenskap! Yogamorgon på Sibbarps Kallbadhus.

 
  Mera >>
 
  DRIFT001: SIBBARPS KALLBADHUS
DRIFTa in i ett drömlikt landskap där hav möter himmel och vibbig klubbkänsla under bar himmel.
 
  Mera >>
 
  Busstur i Limhamns kalkbrott
Välkommen att upptäcka Limhamns kalkbrott på en guidad busstur. Det är en spännande plats att besöka. Det kommer att finnas möjlighet att gå av bussen en stund nere i kalkbrottet. Den är främst tänkt för de som inte kan gå längre tur och i brant backe med ojämn terräng.
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Fladdermussafari i Lindängelund

En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.

 
  Mera >>
 
  Trädgårdskonsert med The Dolly Parton Story
The Dolly Parton Story är som Jills veranda live. En resa genom Amerika med Dolly Partons musik. Maria Stille från Dollykollot tillsammans med Pontus Stenkvist bjuder också på amerikanska klassiker från bla Kenny Rogers, Patsy Cline, Hank Williams mfl.
 
  Mera >>
 
  Själens öga
- Lundaprofessor ställer ut unik fotokonst på Kiviks Esperöd
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 158 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Swedish Moose Mob Brass Band    

 
 

Ur de djupa skogarna i Sörmland, stiger de fram: Swedish Moose Mob Brass Band. Ett explosivt brassband med stark rytm och tung groove där kraftfulla blåsarrangemang och drivande rytmer skapar ett massivt, funkigt och festligt sound. Gruppen består av en osannolik samling av Sveriges mest lysande blåsare och slagverkare, förenade i en musikalisk urladdning som inte liknar något annat. Under ledning av Klas Jervfors Turner och Jonas Lindeborg bjuder bandet på en sprudlande upplevelse där musiken inte bara hörs – den känns!

Swedish Moose Mob Brass Band bjuder på en musikalisk upplevelse där inget lämnas åt slumpen, där varje andetag och slag är laddat med passion. Här står alla på max, varje musiker bär sin roll som en glödande fackla, och tillsammans skapar de en ljudvägg som skakar om både scen och själ.

Trombonisten Klas Jervfors Turner står bakom mycket av bandets originallåtar – kompositioner lika vilda och fria som musikerna själva. Med en bakgrund som spänner från raï och reggae till pop och ”världsmusik” har han samarbetat med artister som Linton Kwesi Johnson, Anna Ternheim och Magnus Uggla.

Trumpetaren Jonas Lindeborg har under sina drygt tre decennier i musikens tjänst rört sig mellan symfoniorkestrar och popscener, med samarbeten som sträcker sig från Taylor Swift och Laleh till Radiosymfonikerna och Björn Skifs. Som solist har han hyllats av både publik och kompositörer som Christian Lindberg, Hans Ek och Johan Lindström.

På scen:
Jonas Lindeborg – trumpet
Patrik Skoogh – trumpet
Klas Jervfors – trombon
Magnus Wiklander – trombon
Staffan Findin – trombon
Jonas Wall – saxofon
Karl-Martin Almqvist – saxofon
Per Sjöberg – sousafon
Mikael Nilsson – trummor

Länkar:
swedishmoosemob.com
facebook.com
youtube.com
spotify.com



Pris: Salong 300:-
Salong - Student/Pensionär 260:-
Balkong 260:-
Balkong - Student/Pensionär 220:-

Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 25 apr 2026


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17750

Till förstasidan >>