Visa alla 143 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE)
Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
 
  Mera >>
 
  Giraffens ABC
Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  UNDERVATTENS DRÖMMAR - Ribersborgs Kallbadhus
KALLIS TILL KONSTHALL
 
  Mera >>
 
  En broschyr för allvarstid
Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
 
  Mera >>
 
  Malmö Saluhalls 9-års Jubileumsfest
JUBILEUMSFEST
Den 8 november fyller vi 9 år och firar med fest. Ett matmingel med 13 välkomponerade smakupplevelser, inspirerade av höstens skörd. Vi dimmar ner belysningen, tar fram mixerbordet och skapar feststämning tillsammans med vår DJ Alexis & Co.
 
  Mera >>
 
  En improviserad klassiker!
En unik och humoristisk improviserad föreställning där vi "skriver om" en litterär klassiker; Jane Eyre av Charlotte Brontë.
 
  Mera >>
 
  Från slottsköket till Friherrinnans bord
- en familjevisning av Torups slott
 
  Mera >>
 
  Historisk visning av Torups slotts paradvåning
Visning av Torups slotts paradvåning.
 
  Mera >>
 
  Visning av Torups slottsbibliotek
Välkommen till Torups slott - en av Nordens bäst bevarade renässansborgar från 1500-talet! På en guidad specialvisning av slottets bibliotek får du se dess intressanta samlingar som återspeglar familjerna Coyet och von Leithners tid på Torup.
 
  Mera >>
 
 


Alla 143 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Mezzoforte (IS)    

 
 

Det är snart ett halvt sekel sedan Mezzoforte först visade världen hur solid, funkig nordatlantisk jazzrock ska låta. Medryckande melodier, kraftfulla grooves och energiska solon blev bandets signum, och är det än idag. På scen levererar de alltid explosiva konserter där virtuosa improvisationer möter deras välkända teman – fulladdat med energi och spelglädje!

Genombrottet kom 1983 med den odödliga megahiten ”Garden Party”, som gjorde Mezzoforte till det första isländska bandet någonsin att turnera internationellt med stor framgång. Med en rik låtskatt, digitala återutgivningar och ett intensivt turnerande har intresset för dessa pionjärer vaknat till liv.

Eythor, Fridrik och Jóhann utgör bandets ursprungliga kärna. När de bildade Mezzoforte i Reykjavik 1977 var de i tonåren, men kemin fanns där från första stund. Fyra album senare slog de igenom på allvar: med Surprise Surprise (1982) tog de både topplistorna och dansgolven med storm genom ”Garden Party”, arrangerad av Chris Cameron.

Att nå en 17:e plats på poplistan med ett instrumentalt stycke var en bedrift utan motstycke. Därefter följde en målmedveten internationell satsning, vilket ledde till allt från skrikande fans i Japan till prestigefyllda festivaler sida vid sida med namn som Spyro Gyra, Steps Ahead och Passport.

På scen:
Eythor Gunnarsson – keyboards
Fridrik Karlsson – gitarr
Ari Bragi Karason – trumpet och flygelhorn
Jonas Wall – saxofon
Jóhann Ásmundsson – bas
Benedikt Brynleifsson – trummor

Länkar:
mezzoforte.com
facebook.com
instagram.com
spotify.com



Pris:
Salong 440:-
Balkong 400:-
Salong Student/Pensionär 400:-
Balkong Student/Pensionär 360:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!

 


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: https://victoria.se

Föreställningar:

Fre 13 feb kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 440,00 kr / Balkong 400,00 kr / Salong Student/Pensionär 400,00 kr / Balkong Student/Pensionär 360,00 kr


Lör 14 feb kl. 19:30
Plats: Victoriateatern, Södra Förstadsgatan 18, Malmö
Arrangör: Victoriateatern
Numrerat.
Pris: Salong 440,00 kr / Balkong 400,00 kr / Salong Student/Pensionär 400,00 kr / Balkong Student/Pensionär 360,00 kr



Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17685

Till förstasidan >>