Visa alla 122 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  É.T.É
Med sin alldeles egna klangvärld bjuder É.T.É på ett uttrycksfullt möte mellan tradition och nyskapande. Trion från Québec rör sig med självklarhet mellan finstämda arrangemang, pulserande rytmer och förtrollande melodier.
 
  Mera >>
 
  Theodorakis 100 år
Med anledning av att Teodorakis skulle ha fyllt 100 år vill vi bjuda in till en konsert med Teodorakis musik framförda av Malmö Sinfonietta och kören Sångbolaget under ledning av David Sarosi. Solister är Maria Stellas och Vangelis Vlavianos.
 
  Mera >>
 
  Latent Info - Petros Klampanis
Rotad i den grekiska kulturens öppenhet, men formad av New Yorks pulserande energi, är Latent Info ett djupt uttryck för Klampanis unika röst inom den samtida musiken – ett album som speglar vår tids komplexa kulturella landskap och skapar musik som är lika konstnärligt nyanserad som den är socialt relevant. Jazz i malmö på Inkonst, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Daniel Karlsson Trio
Daniel Karlsson räknas av en enig jazzpress som en av Sveriges främsta jazzpianister och bandledare. Som kompositör och musiker har han hyllats och prisats med flera av jazzvärldens mest prestigefyllda utmärkelser. Tillsammans med basisten Christian Spering och trummisen Fredrik Rundqvist har Daniel Karlsson Trio bland annat mottagit en Grammis, Gyllene Skivan, SR:s Jazzkatten och Jazzkannan. Musiken, som är skriven av Karlsson själv, präglas av ett distinkt och utåtriktat uttryck. Den rör sig skickligt mellan 60-talsjazz, soul och pop, samtidigt som den bär på en tydlig nordisk klangbotten.
 
  Mera >>
 
  Morgonrode (NO) // POST-SUN-VISION (SE) Nordic Nights #15
Målande improvisation och oemotståndlig gränslöshet.

Det går emot december, och vad är väl bättre än att sjunka in i en värld av målande kompromisslös och oemotståndlig improvisation, jazz och folkmusik! Norska Morgonrode har satt sin unika prägel på var gränserna för folkmusik går och möter här svenska Post-Sun Vision, prisbelönta för sitt nyskapande trio-sound.
 
  Mera >>
 
  Moa Lignell
Pop, vispop och folk – ärlig, innerlig och full av nerv. Musik med både sårbarhet och kraft. Med varje låt öppnar sångerskan och låtskrivaren Moa Lignell dörren till sina tankar och känslor. Med sina personliga texter har Moa en unik förmåga att skildra livets skörhet och styrka. Hennes melodier är innerliga, hennes språk är ärligt – och tillsammans bildar de ett eget ljudlandskap där vardagens små och stora ögonblick får ta plats.
 
  Mera >>
 
  Mattias Alkberg
Artisten och poeten Mattias Alkberg gör ofta en slags balansakt vid ruinens brant, på både ett personligt och ett samhälleligt plan. Inför detta intar han dubbla positioner: han välkomnar katastrofen men gör det med ett envetet motstånd. Han ger sig aldrig när det kommer till att ge upp ännu en gång.
 
  Mera >>
 
  Kattkabaré
Musik, humor och teatermagi för de riktigt små. På Teater 23, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nynningen
Nynningen är ett av 70-talets mest legendariska proggband och har sedan återkomsten på Pustervik i Göteborg 2016 fortsatt att leverera sin karaktäristiska blandning av rock, jazz, improvisation och folkmusik – alltid med starka texter på svenska.
 
  Mera >>
 
 


Alla 122 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Soft Machine (UK) LIVE    

 
 
Soft Machine är ett av Storbritanniens främsta avant/jazzrock-band och i maj kommer de äntligen till Malmö och Babel.

SOFT MACHINE (UK)
Soft Machine är ett av Storbritanniens främsta avant/jazzrock-band. Från deras tidiga dagar som ett psykedeliskt band, som delade scen med Syd Barretts Pink Floyd och Jimi Hendrix, har de utvecklats till ett av Europas mest kända fusion-band. De har inspirerat generationer av musiker och nämns ofta av dagens experimentella artister.

Bandet består nu av gitarristen John Etheridge (från 70-talets Soft Machine), saxofonisten Theo Travis och den nya basisten Fred Thelonious Baker. Efter trummisen John Marshalls bortgång har Asaf Sirkis tagit över. Bandet spelar material från tidigare Soft Machine-eror och verk av nuvarande medlemmar, som deras senaste album Other Doors och livealbumet Live at the Baked Potato.

Trots att banduppsättningen förändrats genom åren, lever Soft Machines anda av musikalisk experimentlusta vidare. De rör sig fritt mellan jazzfusion, psykedelisk musik och improvisation, vilket gör deras musik lika aktuell idag som den var på 60-talet. Soft Machine har alltid varit i ständig förändring, och varje ny medlem har satt sin egen prägel på bandet. Deras musik förblir både unik och relevant.

Konserten presenteras av Progressive Circus & Babel

VAD: Soft Machine (UK) LIVE
NÄR: Tidag 13 maj, 2025, dörrar 19:00, på scen 20:00
VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö
FÖRKÖP: 415 kr
I DÖRREN: 420 kr
ÅLDER: 18 år, 13 år i målsmans sällskap
SPOTIFY: Soft Machine

_____________________________________

Babel har nolltolerans mot våld, hot, sexuellt ofredande, droger, vapen, rasism, sexism, homo-, trans- och funkofobi samt alla former av övergrepp.

Babel är rullstolsanpassat, be någon i personalen att hjälpa till och visa var vår ramp är belägen.


Kategori: [Musik]
Hemsida: https://babelmalmo.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tis 13 maj 2025


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?17031

Till förstasidan >>