Visa alla 136 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  BURN BABY BURN – MARI CARRASCO
Eldig grandfinal i 160 bpm
 
  Mera >>
 
  Teprovning på Tehuset Shiva
Upptäck teets magiska värld!
 
  Mera >>
 
  Magnus Carlson & The Moon Ray Quintet
Med rötterna i jazzens tradition men med blicken riktad långt bortom standardlåtarna, bjuder sångaren Magnus Carlson – välkänd för sin karaktäristiska röst i Weeping Willows – och The Moon Ray Quintet, med trumpetaren Goran Kajfeš i spetsen, på svängig jazz med magiska toner, psykedeliska undertoner och filmisk elegans. Här möts varma blåtoner och oväntade tolkningar i ett dynamiskt samspel, fyllt av hypnotiska groove och fantasifulla arrangemang. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nåt slags monster
Två killar chillar i en lägenhet. Allt är perfekt. Så perfekt som det bara kan bli när den ena killen har byggt den andra killen av likdelar. Men sen händer någonting jättedåligt.
 
  Mera >>
 
  Framskjuten - Kvinnolinjen - en fri fantasi om en verklig familjehemlighet
En poetisk, humoristisk och brådjup monolog baserad på skådespelerskan Eva Ekengrens egen familjehistoria. i Beddingestrand
 
  Mera >>
 
  Saxell & Jalle
Saxell & Jalle tillbaka på Biografteatern Scala i Ystad
 
  Mera >>
 
  Caixa Cubo (BR)
Med inspiration från brasilianska 70-talsgrooves och samba-jazz-traditionen skapar denna jazztrio från São Paulo ett helt eget sound – med en modern twist. De rör sig fritt genom det rika, rytmiska brasilianska musiklandskapet och väver samman tradition med samtida jazzinfluenser. Med en livfullhet och experimentlusta som fångar essensen av São Paulos dynamiska musikarv, rör sig trion sömlöst mellan det eleganta och det surrealistiska.
 
  Mera >>
 
  Maleficium – en stadsvandring om häxprocesserna i Malmö
Stadsvandring i Malmö i spåren av häxprocesserna i Malmö under 1500-talet.
 
  Mera >>
 
  Linearity
- It’s not easy being straight.
Dansföreställningen "Linearity" visar på den till synes hopplösa uppgiften att i en oregelbunden värld utgå ifrån enbart räta linjer.
På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
 


Alla 136 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

My name is Fleming, Ian Fleming    

 
 
Unik möjlighet att följa med i skapandet av en musikal på väg till West End.

Ian Fleming skapade som de flesta vet James Bond, men inte att Ian själv levde ett mycket mer spännande och oförutsägbart liv än någon av Bondromanerna förtäljer. Han var spion under andra världskriget med livet som insats, han åkte till Moskva för att övertala Stalin att släppa fem brittiska hantverkare som anklagades för att vara spioner, dansade tryckare med den tyske ambassadören på ett casino i London och mycket annat.

Så kom och se Rasmus Mononen som Ian, Kim Bergkvist som hans stora kärlek Muriel, Kristina Hahne som hans mentor Phyllis, Hedvig Becke som baronessan han gifte sig med, Eva Bessman som hans mor, Fredrik Sjöstedt som William Stephenson förebilden för James Bond, Thomas Tegler, Jens Olsson, Tindra Bjerking, Peter Öberg som tysk ambassadör, Noël Coward, The Times chefredaktör, tyska soldater, Stalins sekreterare och en massa andra karaktärer.

Den 21:a augusti 19.00 kommer musikalen Fleming, Ian Fleming framföras som en reading med musik inför publik på Bastionen.

Upphovsmännen Håkan Bjerking och Jan-Erik Sääf var i mars i London och presenterade musikalen. Därefter har de fördjupat arbetet med karaktärerna, bearbetat strukturen så att det nu är dags att pröva materialet genom att möta en publik.

Upphovsmän
Håkan Bjerking
Jan-Erik Sääf

Medverkande
Rasmus Mononen
Kim Bergkvist
Kristina Hahne
Hedvig Becke
Eva Bessman
Fredrik Sjöstedt
Thomas Tegel
Jens Olsson
Tindra Bjerking
Peter Öberg

Piano
Jan-Erik Sääf

Spelas på engelska ___________________________________________

Vad är musikal? Vad är musikdramatik? Musikaliskt iscensatt scenkonst? Tvärkonstnärlig musikaliskt teaterverk? De senaste åren har vi i Sverige fått ta del av nyskrivna och närproducerade musikaler. "Så som i himmelen", ”Mamma Mia" och "Joyride" bara för att nämna några. Att skapa helt nya musikaler är en process som tar tid. Många år av bearbetningar och förbättringar.

Nu vill vi erbjuda er som publik en helt unik möjlighet att få vara med långt innan föreställningarna är klara. En liten inblick i hur arbetet ser ut. Med oss under veckan har vi ett antal väletablerade dramatiker och komponister så väl som nyare aktörer. Det blir en kombination av olika former av readings / läsningar (med manus och noter) och eftersamtal med upphovspersonerna.

Vi avslutar veckan med en hel rad musikaliska klassiker och hoppas att ni vill vara med!

My name is Fleming, Ian Fleming 21 augusti kl 19
KÖP BILJETT>>

Kalkonpojken 22 augusti kl 19
KÖP BILJETT>>

Utställningen - en ny musikal 24 augusti kl 19
KÖP BILJETT>>

No Business Like Show Business 25 augusti kl 19
KÖP BILJETT>>


Speltid: 135 min totalt med paus.
Kategori: [Musik] [Musikal]
Hemsida: http://bastionen.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 21 aug 2024


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?16929

Till förstasidan >>