Toni Holgersson Sångaren och låtskrivaren Toni Holgersson slog igenom med en dundrande debut 1989 och redan som 23-åring var han ett kritikerhyllat namn och gav ut fem album på fem år. Innerliga skivor i gränslandet mellan visa och rock, där texterna skildrade både kärlek och mörker. Nu är han aktuell med nya albumet "Apotek Vintergatan", tillsammans med gitarristen Lars Halapi.
Caroline af Ugglas Caroline af Ugglas har under mer än två decennier gjort sig känd som en av Sveriges mest folkkära och mångsidiga artister. Hon är sångerska, konstnär, tal- och sångpedagog, sångterapeut – en artist som både utmanar, provocerar och berör. Efter studier vid Calle Flygares teaterskola har hon byggt upp en imponerande meritlista med flera Grammisnomineringar, internationella framgångar, egna konstutställningar och en framgångsrik karriär som körledare och skapare av det populära konceptet Kör för alla. Dessutom har hon formgivit skor.
Malmö’s Jenny Jonasson får anses som en av Södra Sveriges främsta blues & soul -queens. Med sin egen hybrid av Aretha & Janis har hon verkat i otaliga musikaliska samarbeten. Tombstone Shadow’s är en kvintett startat av Österlengitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng rutinerade Skånebaserade musiker som tolkar örhängen på ett helt eget, svängigt, ärligt och naket sätt.
När Cumbian Colours intar scenen tar de med publiken till en varm musikalisk värld. De levererar en helgjuten scenshow med musik som inspirerats från 60- och 70-talets Colombia. De kommer släppa sin debutplatta våren 2024.
Cumbian Colours är det enda cumbiabandet i norra Europa som spelar sina egna låtar. Deras kompositioner är trogna cumbia-musikens rötter. Cumbia, genren växte fram i Colombias kustlandskap, är kort sagt ett resultat av de afrikanska slavarnas trummor och sång som möter ursprungsfolket i Amerika och spanjorernas stråkinstrument. Fram till 1900-talet var genren starkt influerad av jazzmusik.
Detta sexmanna-band förför publiken med melodier från klarinett, saxofon, bas och de begåvade sångarnas röster som smälter samman till ett unikt sound. Rytmerna från de tre slagverkarna ser definitivt till att du inte kommer kunna stå stilla. Cumbian Colours levererar en energisk scenshow och lyfter livemusik till en fängslande upplevelse som lämnar en stark lust av att vilja höra mer och mer. Dansskorna är ett måste!
På scen: Tine Vitkov: klarinett, saxofon, sång Michael Miño: bas, sång Cristian Allé: sång, gitarr Yannik Vikingo Hartig: Timbal/trummor Peter Valdés Ehler: slagverk Oscar Polo: slagverk
Cumbiasounds Cumbiasound är ett projekt som skapats ur kärleken till colombiansk cumbia. Denna magiska genre som får dig att dansa, skratta och fira livet!
Cumbiasound kan vara Palenque.
Cumbiasound kan vara Chicha.
Cumbiasound kan vara Hip Hop.
Cumbiasound kan vara Afro.
Cumbiasound är Moder Jord.
Cumbiasound är en familj.
Och Cumbiasound är alltid Cumbiasound.
¡Club Fiesta!
Efter konserterna fortsätter festen med DJ Mami och DJ Alain, biljett till konsert ger dig gratis inträde till klubben kl. 23 – 00.
Premiär för Moriskans nya ¡Club Fiesta! Förvänta dig svängiga konserter, ett glödhett dansgolv med rytmer från hela Latinamerika. Här dansar alla, oavsett ålder, i en grym mix av energi, gemenskap och puls. Det här är festen du inte vill missa!
Arrangemanget presenteras av Mixmusik och Moriska Paviljongen.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 20 sep 2024
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.