Visa alla 132 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Timo Räisänen: Julen enligt Timo
Julen enligt Timo är en musikalisk extraordinär julkonsert som rör sig vant mellan teater och klubbscen. En julresa bortom all bjällerklang. Det är ett varmt, intimt och oväntat möte med julen, där Timo Räisänen – en av Sveriges mest hyllade liveartister – exploderar fram julens vackraste sånger. Upplev magin när falnad julnostalgi förvandlas till glänsande popdängor. Med sitt unika tilltal som musiker, entertainer och komiker bjuder han på ett julmys utöver det vanliga, där skratt och allvar samexisterar. I år förstärks uppsättningen när trummisen Per Svenner (från party-bandet Räfven) tar plats bakom den hyllade trion med löftet: Mer fest, mer stök, ännu mer Julen enligt Timo.
 
  Mera >>
 
  Nadin Al Khalidi & Andreas Hourdakis
När Nadin Al Khalidi och Andreas Hourdakis kliver upp på scen är det mer än en konsert – det är en berättelse formad av ord, toner och mötet mellan två starka musikaliska världar. Duon tar med publiken på en resa genom tid och rum, där Nadins gripande berättelser vävs samman med musiken och fördjupar varje ord som sjungs på arabiska. på Restaurang Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  The Family Tree (Victoria dansar!)
The Family Tree är tillbaka för ännu en julkonsert i soulens och funkens tecken – Reunionturnén rullar vidare för ett av Sveriges mest ikoniska soulband! Med sin smakfullt kryddade mix av funk, soul, hiphop, jazz och acid jazz är The Family Tree ett av landets mest explosiva liveband – kända för sina högenergiska konserter och sitt galet svängiga groove.
 
  Mera >>
 
  Fantasi och kreativitet
Inför advent och julmånaden ställer vi ut tryck av Stna Wirsén, Erik Svetoft, Clara Dackenberg, Katarina Strömgård och Hanna Albrektson.
 
  Mera >>
 
  Bryggerivandring med ölprovning
En av Malmö Brewing Co bryggare berättar historien om huset, bryggeriet och hur vatten, malt, humle och jäst förvandlas till öl. Ölprovningen avslutas med avsmakning av fem av de ölsorter som bryggs i huset. Puben är öppen för den som vill ha ännu ett glas av favoritölen.
 
  Mera >>
 
  JULKONSERT
Gospel Rose Choir bjuder in till en gospelkonsert i jultid, fylld av hopp, ljus och glädje. I S.t Johannes kyrka, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Livets gång på Möllan – stadsvandring med bilder
Livets gång på Möllan är en unik vandring i stadsdelen Möllevången. Författaren Daniel Möller använder fotografen Jean Hermansons länge opublicerade bilder för att dela med sig av berättelser och minnen från torglivet. Nu äntligen kan vi alla uppleva Jeans fotografier från Möllan – tillsammans med anekdoter från kvarteren!
 
  Mera >>
 
  Vintercirkus 2025
Malmös varmaste familjeföreställning är tillbaka! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
  Vinterfåglar på Ribersborgsstranden

Runda av julhelgen med fågelskådning på Ribban. Här övervintrar bläsänder från Sibirien sida vid sida med stadens stationära fåglar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 132 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Spectacular Spectra from Space    

 
 
- en iscensatt föreläsning om atomens resa genom universum

Var kommer människan ifrån? Vilka ämnen är människokroppen ursprungligen byggd av? Och vad består egentligen stjärnorna av? I den här iscensatta föreläsningen förklarar atomforskaren Henrik Hartman och Absurdum Temporary Art hur vi kan förstå vår kosmiska historia genom att studera ljus och färger från stjärnor och gasmoln. I en omslutande ljus- och ljudperformance får vi följa med på en resa genom universum som tar sin början tre minuter efter Big Bang, genom supernovor och nebulosor, till vår egen planet.

Vår kropp består av en mängd olika grundämnen. Väteatomerna i våra muskler, syret i blodet och kalcium i skelettet är några exempel. Men hur bildades egentligen dessa ämnen? Var har allt sin början? De ämnen som människan, jorden och planeterna i universum består av har sitt ursprung för miljarder och åter miljarder år sedan: från Big Bang, till de första stjärnorna, för att kanske nu åka med en komet runt i solsystemet eller vara en del av en muskel i din kropp. Nästan allt vi vet om universum kommer från det ljus som skickas ut från olika astronomiska objekt. Ljuset är vår spion i universum. Varje atom lämnar nämligen efter sig så kallade ’spektroskopiska fingeravtryck’. Genom att studera det ljus och de färger som finns i dessa fingeravtryck, får vi en inblick i atomernas – och därmed vår egen – historia.

Det internationella konceptet Performance Lecture är en fusion mellan en föreläsning och en föreställning, där en forskare och en kulturaktör möts tillsammans på scen för att dela kunskap om forskning till publik. Det är ett spännande sätt att utforska och kommunicera vetenskap med hjälp av scenkonstens form – där kunskap förmedlas med konstnärliga metoder och verktyg, och forskaren är en del av föreställningen.

Spectacular spectra from Space framförs på Bastionen den 27-28 september 2023 med astrofysikern Henrik Hartman och scenkonstkompaniet Absurdum Temporary Art.

Av och med
Henrik Hartman

Regi och dramaturgi
Lisa Mårtensson

Komposition och ljuddesign
Lotta Fahlén

Ljusdesign och scenografi
Kicki Renberg

Bild
Molly Byström

-----

Henrik Hartman
Henrik Hartman är docent i fysik på Institutionen för materialvetenskap och tillämpad matematik vid Malmö universitet. Hans forskning kretsar kring ljuset från universum, och mätningar av atomer i laboratoriet för att kunna tolka ljuset från stjärnor och kosmiska gasmoln.

Absurdum Temporary Art
Absurdum Temporary Art bildades 2019 och drivs av Lotta Fahlén, Lisa Mårtensson och Oliver Lindman. Absurdum skapar postdramatisk, tvärkonstnärlig och konceptuell scenkonst. Vi samlar material via associationstrådar och anpassar metod och form efter tematik för varje projekt. Inspirerade av bl.a. Fluxusrörelsen vill vi lyfta det udda, roliga och vackra i det vardagliga handlandet genom att ta dem ur sin kontext, ifrågasätta normer genom att visa “det normalas” absurditet samt ställa existentiella frågor genom bekanta och lättillgängliga referenser.
Absurdum Temporary Art utmärker sig för sitt arbete med en slags kollagedramaturgi, som ofta innefattar texter plockade från verkligheten, vetenskap, filosofi såväl som från populärkulturen, ihopflätade i olika lager genom olika medier. Ett annat Absurdumdrag är att musik och ljudvärldar tar stor plats i varje scenkonstverk.


Speltid: 60 min.
Kategori: [Föreläsning] [Performance] [Teater]
Hemsida: http://www.bastionen.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan ons 27 sep 2023


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?16355

Till förstasidan >>