Lill-lördag på Palladium – Alva Holm och Elias Holm
 |
|
Fotograf: Julia Severinsen |
|
Alva Holm, violin, och Elias Holm, piano, inleder sin konsert med den franske tonsättaren Francis Poulencs dramatiska och kraftfulla violinsonat. Poulenc, som var en av de mest inflytelserika medlemmarna i Les Six, en grupp unga kompositörer som utmanade den etablerade musikaliska stilen i Frankrike under 1920-talet var känd för att vara djärv och intensiv, med influenser från både barockmusik och jazz.
Därefter två satser ur Amanda Maier-Röntgens Sex stycken för fiol och piano.
Amanda Maier-Röntgen var tonsättare och även Sveriges första kvinnliga utexaminerade musikdirektör. Hennes passionerade och innerliga musik var starkt influerad av tyska romantiska kompositörer som Robert Schumann och Johannes Brahms.
Avslutningsvis Johannes Brahms välkända violinsonat nr. 1 i G-dur, op.
78. Brahms var en av de mest produktiva tonsättarna under sin tid, och hans första violinsonat är ett av hans mest älskade verk där både känsla och kraft sammanflätas i en oemotståndlig musikalisk upplevelse.
Sedan Alva Holm påbörjade sina musikstudier vid Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, för den ukrainske violinisten Alexandre Zapolski, har hon vunnit flera stipendier och utmärkelser. 2022 vann hon förstapriset i den ärofyllda musiktävlingen Solistpriset.
Elias Holm har studerat vid Universität der Künste i Berlin och slutför nu sin solistutbildning vid Det Kongelige Danske Musikkonservatorium. Elias har utmärkt sig i flera danska och internationella tävlingar, senast 2019 då han vann Copenhagen Lied-Duo Competition tillsammans med mezzosopranen Sophie Haagen.
Francis Poulenc (1899-1963): Violinsonat
Amanda Maier-Röntgen (1853-1894): ur Sex stycken för fiol och piano
4: Allegro molto. Leidenschaftlich
5: Tranquillamente. Innig
Johannes Brahms (1833-1897): Violinsonat nr. 1 i G-dur, op. 78
Medverkande:
Alva Holm, violin
Elias Holm, piano
kl. 17.05
Konsert i foajén med Johanna Stavert, cello och Tobias Backman, gitarr
Lill-lördag med musik, mat & mingel.
Kom in efter jobbet! Ta med vännerna. Njut av musik, mat och mingel på Palladium Malmö.
Vi bjuder på lätt förtäring och livemusik redan i foajén och serveringen öppnar kl 17.00.
Vid vårens tre Lill-lördagar presenterar vi kammarmusik av högsta klass.
Konserten börjar kl 18.00 och är ca 60 min utan paus.
Speltid: 60 min totalt utan paus. Kategori:
[Musik] Hemsida: http://www.palladium.nu
|
Föreställningar:
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 04 okt 2023
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.
Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?16267
Till förstasidan >>
|