Visa alla 163 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Curtis Salgado (US) LIVE
Bluesikonen Curtis Salgado kommer till Malmö och Babel när MCBC bjuder in till blueskväll!
 
  Mera >>
 
  STOLT FINAL! Flyttfest
Vi tar er på en resa genom Dansstationens tjugo år på Palladium. Med sorgens stadier som vägvisare tar vi oss genom en kavalkad fylld av minnen från Dansstationen och firar våra fantastiska artister.
 
  Mera >>
 
  Medborgarskolans dansuppvisning
Välkommen till Medborgarskolans dansuppvisning för föräldrar och anhöriga.
 
  Mera >>
 
  Musik inför ljusare tider - Från visa till barock
Möt de välrenommerade musikerna Jeanette Köhn, sång, Jonas Knutsson, saxofon och Lennart Simonsson, piano. De rör sig med lätthet mellan genrerna med känsla och lyhördhet. I Catharinasalen på Katrinetorp, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Soft Machine (UK) LIVE
Soft Machine är ett av Storbritanniens främsta avant/jazzrock-band och i maj kommer de äntligen till Malmö och Babel.
 
  Mera >>
 
  The Rocket – Svante Söderqvist Trio & Tuulikki Bartosik (SE/EE)
"The Rocket" förenar två musikaliska världar i ett sömlöst samspel: den svenska jazzgruppen Svante Söderqvist Trio, bestående av pianisten Adam Forkelid, trummisen Calle Rasmusson och basisten och cellisten Svante Söderqvist, och den estniska gränsöverskridande dragspelsartisten Tuulikki Bartosik. Tillsammans skapar kvartetten en dynamisk, lekfull och fängslande musikupplevelse som balanserar det akustiska och det elektroniska, det traditionella och det nyskapande. Ett projekt som utforskar och bygger broar över Östersjön, både musikaliskt och kulturellt. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  Teprovning på Tehuset Shiva
Upptäck teets magiska värld!
 
  Mera >>
 
  Moskus (NO) // Mirja Klippel (FI/DK) Nordic Nights #12
Som vi har drömt om denna kväll! Moskus är ett av de mest betydande banden för den nya generationens jazz i Norge. Nu kommer de till Sverige enbart för att spela sin unika, lekfulla och experimentella musik på Nordic Nights i Malmö! De delar scen med en av Danmarks mest framstående indie-folkartister, finskfödda Mirja Klippel.
 
  Mera >>
 
  Steget
I Steget skapar pianisten Nils Dahl och sångerskan Matilda Sjöström musik om det som vi alla bär med oss – förlusterna, hoppet, sveken och kärleken. Det är melodier och texter som tränger in i den innersta kärnan av vad vi känner och försöker förstå, både om oss själva och om andra. Inspirerade av storheter som Joni Mitchell, Gladys Knight och The Band, och med en rå energi hämtad från punkens och rockens värld, känns deras musik både välbekant och helt ny. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
 


Alla 163 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Hush Forever    

 
Foto: Sebastian Frick  
Innerligt och intimt med en fängslande autensitet. Målande ljudlandskap, vackert melodispråk och organiskt sväng – Hush Forever AKA Sebastian Lilja inspireras av vår inre värld och närvaro i livet. Musiken har blivit kallad allt från alternative folk till drömpop och experimentell singer-songwritermusik.

Sebastian vill hävda att musiken är en av många portaler till vår enhetliga samhörighet i människosläktet och vill just bjuda in till en sådan stund, där alla i lokalen är den viktiga pusselbiten. I nuläget är Hush Forever igång med att spela in ett nytt album och kommer till Victoriateatern med ett eminent band.

Med en EP och två fullängdsalbum samt ett stort antal samarbeten har Hush Forever flera miljoner streams bara på Spotify. Låten “Intentions of Gold” som är tillägnad Sebastians bortgångna mamma har gått rakt in i lyssnarnas hjärtan och prisats på många håll. Den har bl a använts i SVTs Musikhjälpens dokumentär från Uganda om utsatta kvinnor. Låten “Soak Up” hittade in på Sveriges Radio P4 och båda låtarna återfinns på albumet “Unlearn (the in & out journey of a human doing reclaiming the being)".

Hush Forever är ambassadör för Sverige i det hyllade samarbetet World Unplugged som startade på Ibiza under tiden Sebastian bodde där med sin familj, tillsammans med holländska artisten Alain Clark och Engelska singer-songwritern Justin Manville har de arrangerat intima konserter runtom i världen under de senaste åren.
Under åren 2021-2022 gjorde Hush Forever en förbandsturné till Tingsek, där Sebastian också agerar gitarrist i bandet.

På scen:
Sebastian Lilja – sång och gitarr
Måns Mernsten – keys och sång
Rasmus Svensson – trummor och sång
Ale William Sjöström – bas
Oskar Cresso – keys, gitarr och sång
Peter Zimny – blås och sång
Björn Edqvist – trumpet

www.hushforevermusic.com
https://open.spotify.com/artist/5MIIeE6xoDQNqwSMTweWlv?si=t3uhDV7ZQeeEPte_eS41Cw
www.instagram.com/hushforevermusic

https://youtu.be/I8U7y2Nk2eg
https://youtu.be/INpUHivtZmk
https://youtu.be/O6m0TbnbolQ
https://youtu.be/AIGlqmBG__w

Pris:
Salong 280:-
Balkong 240:-
Salong Student/Pensionär 240:-
Balkong Student/Pensionär 200:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 03 nov 2023


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?16205

Till förstasidan >>