Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Varieté Victoria
Varieté Victoria är en otämjd, hämningslös, sensationell, galen – och vansinnigt rolig – föreställning, där några av världens absolut främsta power-varieté-akter inom magi, komedi, jonglering och mycket mer möts på samma scen. Tillsammans tar de oss med på en virvlande resa från 20-talets Berlin, via Londons undergroundscen, till Malmös egna gator – och tillbaka igen! Välkommen till en klassisk varieté i modern tappning, där vår konferencier och trollkarl Malin Nilsson guidar oss genom kvällen i ett rasande tempo
 
  Mera >>
 
  När Nalle försvann
Varietéinspirerad dockmusikal med Apolonia Musikteater. Musik i Syd, Malmö på Moomsteatern.
 
  Mera >>
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
  Nåt slags monster
Två killar chillar i en lägenhet. Allt är perfekt. Så perfekt som det bara kan bli när den ena killen har byggt den andra killen av likdelar. Men sen händer någonting jättedåligt. på Göteborgs Dramatiska Teater
 
  Mera >>
 
  MUSIKALFAVORITER MED OSCAR PIERROU LINDÉN
Varmt välkommen till en stämningsfull musikaleftermiddag i Torups vackra Stenlada!
 
  Mera >>
 
  Ojdå! ...en till!?
Denna hisnande roliga förväxlingskomedi utspelar sig i ett förmöget hem i mitten av förra seklet.
 
  Mera >>
 
  Sagan om Vanten
Finns det hjärterum så finns det stjärterum och i en vante kan alla samsas och få plats. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Djur & oljud

Frej älskar djur och vill dela sin kunskap med barnen – men en hemlig låda stjäl hans uppmärksamhet?
Vad finns i den? Och varför får den inte öppnas?

 
  Mera >>
 
  É.T.É
Med sin alldeles egna klangvärld bjuder É.T.É på ett uttrycksfullt möte mellan tradition och nyskapande. Trion från Québec rör sig med självklarhet mellan finstämda arrangemang, pulserande rytmer och förtrollande melodier.
 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Johan Airijkoki (SE) LIVE    

 
 
Med ny skiva och en omättlig hunger på att spela live är Johan Airijoki äntligen tillbaka på vägarna!

JOHAN AIRIJOKI (SE)
Det har alltid funnits musik som snabbt susar upp på topplistorna och lika snabbt ramlar ner. Mer så än någonsin i en värld där lyssnandet alltmer hänger ihop med ett roligt klipp i sociala medier. Inget fel med det, nödvändigtvis. För en samtid som snurrar allt snabbare är det bara följdriktigt att också kulturen som speglar den blir flyktigt omedelbar.

Men sedan finns också Gällivaresonen Johan Airijoki och hans sånger. Sedan debuten med Vissa saker måste brännas 2015 har han metodiskt byggt ett lojalt följe som stadigt växer. Människor som tagit till sig hans låtar på djupet. Som sakta spridit ordet om den inneboende kraften och skönheten i sånger som ”Allting kommer att bli bra”, ”Tomtebloss” och ”Lyssna på Bruce”.

Från att varit en favorit i de norra delägarna av landet har han växt till att sälja ut stora rockklubbar i Stockholm, Göteborg och Malmö.

Efter en rad album inspelade tillsammans med Malmfältens Rockklubb är det dags för Johan Airijoki att släppa ett soloalbum, Gitarrer och Blåjeans som släpps 27 januari 2023.

VAD: Johan Airijkoki (SE) LIVE
NÄR: Torsdag 9 februari, dörrar 19:00, på scen 20:00
VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö
FÖRKÖP: 200 kr, student 180 kr (+förköpsavg.)
I DÖRREN: 220 kr
ÅLDER: 13 år
SPOTIFY: Johan Airijoki

_______________________________________

Babel har nolltolerans mot våld, hot, sexuellt ofredande, droger, vapen, rasism, sexism, homo-, trans- och funkofobi samt alla former av övergrepp.

Babel är rullstolsanpassat, be någon i personalen att hjälpa till och visa var vår ramp är belägen.


Kategori: [Musik]
Hemsida: https://babelmalmo.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 09 feb 2023


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?16000

Till förstasidan >>