Visa alla 161 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Soft Machine (UK) LIVE
Soft Machine är ett av Storbritanniens främsta avant/jazzrock-band och i maj kommer de äntligen till Malmö och Babel.
 
  Mera >>
 
  The Rocket – Svante Söderqvist Trio & Tuulikki Bartosik (SE/EE)
"The Rocket" förenar två musikaliska världar i ett sömlöst samspel: den svenska jazzgruppen Svante Söderqvist Trio, bestående av pianisten Adam Forkelid, trummisen Calle Rasmusson och basisten och cellisten Svante Söderqvist, och den estniska gränsöverskridande dragspelsartisten Tuulikki Bartosik. Tillsammans skapar kvartetten en dynamisk, lekfull och fängslande musikupplevelse som balanserar det akustiska och det elektroniska, det traditionella och det nyskapande. Ett projekt som utforskar och bygger broar över Östersjön, både musikaliskt och kulturellt. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  Teprovning på Tehuset Shiva
Upptäck teets magiska värld!
 
  Mera >>
 
  Moskus (NO) // Mirja Klippel (FI/DK) Nordic Nights #12
Som vi har drömt om denna kväll! Moskus är ett av de mest betydande banden för den nya generationens jazz i Norge. Nu kommer de till Sverige enbart för att spela sin unika, lekfulla och experimentella musik på Nordic Nights i Malmö! De delar scen med en av Danmarks mest framstående indie-folkartister, finskfödda Mirja Klippel.
 
  Mera >>
 
  Steget
I Steget skapar pianisten Nils Dahl och sångerskan Matilda Sjöström musik om det som vi alla bär med oss – förlusterna, hoppet, sveken och kärleken. Det är melodier och texter som tränger in i den innersta kärnan av vad vi känner och försöker förstå, både om oss själva och om andra. Inspirerade av storheter som Joni Mitchell, Gladys Knight och The Band, och med en rå energi hämtad från punkens och rockens värld, känns deras musik både välbekant och helt ny. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  Doyle & Andersson Trio - INSTÄLLT!
Irländsk afton - Gör dig redo att ge dig ut på ett musikaliskt äventyr med den unika trion Doyle, Fromseier & Andersson.
 
  Mera >>
 
  Naked & Mónika Lakatos Trio (SRB/HU)
Ett möte mellan det serbiska bandet Naked och den ungerska romanisångerskan Mónika Lakatos trio. Naked hämtar inspiration från musiktraditioner på Balkan, sitt östeuropeiska arv och klezmermusik – och blandar dess dansanta och omisskännliga, udda rytmer med funk, jazz, frijazz, inslag av klassisk musik och klanger från medelhavsområdet och Nordafrika. När Nakeds djupa, fylliga känsla och energiska trippiga dub jazz smälter samman med Lakatos själfulla röst och de lekfulla, precisa och snabba rytmerna från Olah Roma skapas en unik musikupplevelse. En perfekt blandning där Lakatos enastående ton, vibrato och uttrycksfullhet träffar lyssnaren rakt i hjärtat. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Breabach (SK)
Breabach är en av Skottlands mest framstående och nyskapande folkmusikgrupper. Med rötter djupt förankrade i traditionerna från Highlands och öarna, kombinerar de dessa med den dynamiska och innovativa energin från hemstaden Glasgow. Deras rika och mångfacetterade repertoar är lika förankrad i tradition som öppen för globala influenser, inspirerade av deras omfattande turnéer och möten med andra musikaliska kulturer. Meghan Hendersons Highland-dans tillför deras framträdanden en unik och magisk dimension som fördjupar upplevelsen och förstärker bandets autenticitet. på Victoriateatern, Malmö
 
  Mera >>
 
  Det var det fräckaste!
En dag tittar den lille mullvaden upp ur sin håla för att se efter om solen hunnit upp. Då får han plötsligt en bajskorv på huvudet. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
 


Alla 161 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Quilty & Andy Irvine (SE/IR)    

 
Foto: Jörgen Sälde (Quilty), Julianne Rouqette (Andy Irvine)  
Quilty 30 år – Jubileumsturné 2023

Quilty har kommit att betraktas som levande legender på den irländska folkmusikscenen i Norden. Nu fyller de 30 år och firar med att bjuda med sig en av Irlands mest hyllade folk- och världsmusikikoner – Andy Irvine – till ett musikaliskt möte och turnésamarbete. Tillsammans bjuder de på ett rikt konsertprogram som presenterar det bästa från Irvines och Quiltys repertoarer – med utrymme för både samspel och egenart.

Andy Irvine är och en förebild och inspirationskälla för Quilty. Alltsedan hans stora genombrott med den banbrytande gruppen Planxty på 70-talet har Irvines lyriska spel på mandolin och hans innovativa tolkningar av traditionella folkvisor varit stilbildande för generationer av folkmusiker, inte bara på Irland utan världen över.

Quilty bildades 1993 och bandet har genom åren etablerat sig som Sveriges främsta företrädare för irländsk folkmusik. Med personliga arrangemang, musikalisk virtuositet och klangfylld stämsång har Quilty satt sin prägel på den traditionella musiken och rönt stor framgång på sina turnéer och i konsertsamarbeten med körer och symfoniorkestrar över hela landet. Inför Folk & Världs-musikgalan 2020 blev Quilty nominerade till utmärkelsen Årets Band.

”Utöver vår egen stora glädje att få spela och uppträda tillsammans med denna celebritet, vill vi hylla numera 80-årige Andy Irvines livsgärning som musiker, traditionsbärare, vispoet och världsmusikpionjär.”

På scen:
Andy Irvine – sång, mandolin, mandola, munspel
Dag Westling – sång, gitarr, five-string banjo, tin whistle
Gideon Andersson - bouzouki, mandolin, bodhran, sång
Esbjörn Hazelius – fiol, sång, gitarr
Staffan Lindfors – kontrabas, sång

https://quiltymusic.com/
https://www.facebook.com/quiltyirishmusic

https://open.spotify.com/artist/5gKWa3DBFTUJqvCmdvJehb?si=B2oT681FSPqWTer5Mbc4AA
https://youtu.be/4efwJbcRTBc
https://youtu.be/CKttmV2iW74

Pris:
Salong 360:-
Balkong 320:-
Salong Student/Pensionär 320:-
Balkong Student/Pensionär 280:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 23 mar 2023


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15946

Till förstasidan >>