Visa alla 134 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Leka Med Elden 3.0
Välkommen på fest!
Leka Med Elden 3.0 - Smak av säsong, kärleksdrama och pastellfärgat 80-tal. En nära omslutande totalupplevelse i en moderniserad version av Strindbergs verk.
 
  Mera >>
 
  LINEARITY – JOSHUA MONTEN
Som att se Sisyfos rulla sin sten uppför berget, visar ”Linearity” den fascinerande oändliga uppgiften att påtvinga rakhet på en oregelbunden värld.
 
  Mera >>
 
  Hebbes sisters & Duo Sentire
De sjönsjungande Hebbes sister 
Josefin, Emelie och Maria tar oss med på en förtrollande resa.
Duo Sentire är Lars-Inge Bjärlestam på cello och Ulrika Hebbe vid pianot.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - Framflyttad
En musiksaga för alla från 6 år. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  En broschyr för allvarstid
Alltet undersöker hur broschyren Om krisen eller kriget kommer kan tolkas och upplevas ur olika medborgarperspektiv. i ett skyddsrum i centrala Malmö och i skogsmiljö i Torna Hällestad
 
  Mera >>
 
  AFTER FÖRIS MED VEM?

AFTER FÖRIS föreställning med VEM?

 
  Mera >>
 
  Kristin Korb kvartett
Det handlar om jazzstandards med feel-good-stämning – både för musiker och publik, på Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Like the Shadow: I am And I am not - Skånes Dansteater
En ny dansföreställning om livets motsättningar av Ina Christel Johannessen med beatboxaren Mattias Ümit Yilbar Norgren.
 
  Mera >>
 
  Emma Håård

Emma Håård är en Malmöbaserad artist och låtskrivare som fått uppmärksamhet för sin känslofyllda och dynamiska musikstil. En blandning av indierock och pop.

 
  Mera >>
 
 


Alla 134 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Quilty & Andy Irvine (SE/IR)    

 
Foto: Jörgen Sälde (Quilty), Julianne Rouqette (Andy Irvine)  
Quilty 30 år – Jubileumsturné 2023

Quilty har kommit att betraktas som levande legender på den irländska folkmusikscenen i Norden. Nu fyller de 30 år och firar med att bjuda med sig en av Irlands mest hyllade folk- och världsmusikikoner – Andy Irvine – till ett musikaliskt möte och turnésamarbete. Tillsammans bjuder de på ett rikt konsertprogram som presenterar det bästa från Irvines och Quiltys repertoarer – med utrymme för både samspel och egenart.

Andy Irvine är och en förebild och inspirationskälla för Quilty. Alltsedan hans stora genombrott med den banbrytande gruppen Planxty på 70-talet har Irvines lyriska spel på mandolin och hans innovativa tolkningar av traditionella folkvisor varit stilbildande för generationer av folkmusiker, inte bara på Irland utan världen över.

Quilty bildades 1993 och bandet har genom åren etablerat sig som Sveriges främsta företrädare för irländsk folkmusik. Med personliga arrangemang, musikalisk virtuositet och klangfylld stämsång har Quilty satt sin prägel på den traditionella musiken och rönt stor framgång på sina turnéer och i konsertsamarbeten med körer och symfoniorkestrar över hela landet. Inför Folk & Världs-musikgalan 2020 blev Quilty nominerade till utmärkelsen Årets Band.

”Utöver vår egen stora glädje att få spela och uppträda tillsammans med denna celebritet, vill vi hylla numera 80-årige Andy Irvines livsgärning som musiker, traditionsbärare, vispoet och världsmusikpionjär.”

På scen:
Andy Irvine – sång, mandolin, mandola, munspel
Dag Westling – sång, gitarr, five-string banjo, tin whistle
Gideon Andersson - bouzouki, mandolin, bodhran, sång
Esbjörn Hazelius – fiol, sång, gitarr
Staffan Lindfors – kontrabas, sång

https://quiltymusic.com/
https://www.facebook.com/quiltyirishmusic

https://open.spotify.com/artist/5gKWa3DBFTUJqvCmdvJehb?si=B2oT681FSPqWTer5Mbc4AA
https://youtu.be/4efwJbcRTBc
https://youtu.be/CKttmV2iW74

Pris:
Salong 360:-
Balkong 320:-
Salong Student/Pensionär 320:-
Balkong Student/Pensionär 280:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 23 mar 2023


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15946

Till förstasidan >>