Visa alla 129 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Vinterfåglar på Ribersborgsstranden

Runda av julhelgen med fågelskådning på Ribban. Här övervintrar bläsänder från Sibirien sida vid sida med stadens stationära fåglar.

 
  Mera >>
 
  Maestro - Framflyttad
MAESTRO!” är en humoristisk pianoföreställning, med inslag av vanliga klassiker spelade på ovanligt vis, samt publikens önskemål - spelade på vanligt vis. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  DUMMERJÖNS - Ekoversionen

OM KONUNGENS DOTTER SOM VILLE HA DEN MAN SOM KUNDE TALA BÄST OCH FICK EN EKOHJÄLTE! Upplev vår moderna version av den klassiska sagan om den lille som klarar det stora!

 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Teater Sagohuset
Familjeföreställning från 6 år. Vägen till Barnhans land är inte lång, ut ur huset bara, sedan över grusgången, genom vildsvinsportalen, förbi syrénhäcken, snabbt in genom hålet – och så är man där!
 
  Mera >>
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
 


Alla 129 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Visning av Torups slottsbibliotek    

 
 
Välkommen till Torups slott - en av Nordens bäst bevarade renässansborgar från 1500-talet! På en guidad specialvisning av slottets bibliotek får du se dess intressanta samlingar som återspeglar familjerna Coyet och von Leithners tid på Torup.

Våra kunniga guider berättar även om Torups långa historia med många fascinerande människoöden - från slottets byggare fru Görvel Fadersdotter Sparre till ”Skånes okrönta drottning” friherrinnan Henriette Coyet som runt sekelskiftet 1900 gjorde Torup till en samlingspunkt för Sveriges kulturella elit. Slottet med sin Arts & Crafts -inspirerade park med det närliggande rekreationsområdet Bokskogen är det perfekta resmålet för en dagsutflykt.

Vänligen observera att denna visning endast avser slottsbiblioteket.

Samling vid slottet 10 min före.

Tänk på att det kan vara svårt med parkeringsplatser.

Ta gärna bussen till Torup. https://www.skanetrafiken.se/sok-resa/

Slottet är inte tillgänglighetsanpassat. Man går upp och ner för två trappartier på ca 20 trappsteg per parti.

Har du Kulturarvskortet kontakta Kulturcentralen för att få rabatt på entrépriset.

För mer information om slottet och området se https://www.malmo.se/bokskogen


Speltid: 50 min.
Kategori: [Guidad tur] [Historia] [Konst]
Hemsida: https://malmo.se/bokskogen

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 4 st. sedan s�n 16 okt 2022


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15866

Till förstasidan >>