Visa alla 148 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Akikki och fågeln - konsert - boksläpp + fika

En förtrollande sagokonsert för barn fr. 5-6 år

På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Vill Du Komma På Mitt Kalas?
En familjeföreställning fylld av hopp, humor och lekfullhet - men också om att känna sig ensam och ledsen.
 
  Mera >>
 
  GSG – Live på Barnens Scen
Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
 
  Mera >>
 
  Cosima Olu

Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.

 
  Mera >>
 
  Malört (Upptäck Victoria!)
Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
 
  Mera >>
 
  LoveBoat på Etage

Årets retrofest på Etage: LoveBoat bjuder in till en kväll med musik, kärlek och dans på Malmös mest legendariska nattklubb. ?

 
  Mera >>
 
  Helge Albin Quintet

Saxofonisten och kompositören Helge Albin med sin nybildade kvintett, bestående av några av de främsta musikerna på den europeiska jazzscenen. Gruppen framför helt nyskriven musik av Helge, specialskriven för just denna konstellation och dess medlemmar.

 
  Mera >>
 
  Sir Jay & His Blue Orchestra med Support: Little Big Oliver & Viggo Bjerkhagen

25-årsjubilerande Sir Jay & His Blue Orchestra bjuder upp till en helkväll av gammal tidlös Big Ball Blues + ett inledande ”guitar-battle” mellan begåvade ungtupparna Little Big Oliver (13 år) och Viggo Bjerkhagen.

 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp – endast kvinnor
SOPPBUFFÉ - BASTU, AUFGUSS – KVÄLLSDOPP, på Ribersborgs Kallbadhus
 
  Mera >>
 
 


Alla 148 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

David Urwitz    

 
Foto: Karolina Ahlfort  
Du kanske har hört någon av singer-songwritern David Urwitz låtar på radion? Låten "Lycklig"? Eller duetten ”Bara stanna en stund” som han gör med Caroline af Ugglas? Eller så kanske du hört honom i radioprogrammet ”SöndagsMorgan i P4"? Hursomhelst. I snart 20 år har David Urwitz gett ut skivor och turnerat Sverige och Norge runt. Sedan några år tillbaka är David en återkommande gäst hos oss på Victoriateatern och nu i höst är han aktuell med en ny skiva. Den åttonde i ordningen.

Genom åren har han skapat sig en alldeles egen plattform med en trogen och hängiven publik. I sin musik skildrar Urwitz ofta en längtan från den lilla staden till någonting annat, han är lika mycket en historieberättare som musiker och skriver och framför sina låtar med ett stråk av vemod men alltid med hoppet starkt lysande.

På scen:
David Urwitz, med band

Länkar:
https://www.davidurwitz.se/
https://www.facebook.com/davidurwitzfanklubb/
https://www.instagram.com/davidurwitz/
https://open.spotify.com/artist/2ces6d2YsQP1RpGMYpdFy8

Videos:
https://youtu.be/6s22DwHeiJ0
https://youtu.be/-cJni9xsFks
https://youtu.be/R6fYI84bvSU

Pris:
Salong 300:-
Balkong 260:-
Salong Student/Pensionär 260:-
Balkong Student/Pensionär 220:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 29 sep 2022


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15577

Till förstasidan >>