Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Smakpromenad genom Rosengård!
Kom och ta en promenad med Zainab! Hon har bott i Rosengård 18 år och har bevittnat en värld av smakuppväxt i stadsdelen!
 
  Mera >>
 
  En Julsaga

Möt den snåle Ebenezer scrooge som får möta tre andar som förändrar hans liv. 

Teater Thea spelar Dickens julsaga i en uppsättning som är trogen originaltexten

 
  Mera >>
 
  Timo Räisänen: Julen enligt Timo
Julen enligt Timo är en musikalisk extraordinär julkonsert som rör sig vant mellan teater och klubbscen. En julresa bortom all bjällerklang. Det är ett varmt, intimt och oväntat möte med julen, där Timo Räisänen – en av Sveriges mest hyllade liveartister – exploderar fram julens vackraste sånger. Upplev magin när falnad julnostalgi förvandlas till glänsande popdängor. Med sitt unika tilltal som musiker, entertainer och komiker bjuder han på ett julmys utöver det vanliga, där skratt och allvar samexisterar. I år förstärks uppsättningen när trummisen Per Svenner (från party-bandet Räfven) tar plats bakom den hyllade trion med löftet: Mer fest, mer stök, ännu mer Julen enligt Timo.
 
  Mera >>
 
  Nadin Al Khalidi & Andreas Hourdakis
När Nadin Al Khalidi och Andreas Hourdakis kliver upp på scen är det mer än en konsert – det är en berättelse formad av ord, toner och mötet mellan två starka musikaliska världar. Duon tar med publiken på en resa genom tid och rum, där Nadins gripande berättelser vävs samman med musiken och fördjupar varje ord som sjungs på arabiska. på Restaurang Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  The Family Tree (Victoria dansar!)
The Family Tree är tillbaka för ännu en julkonsert i soulens och funkens tecken – Reunionturnén rullar vidare för ett av Sveriges mest ikoniska soulband! Med sin smakfullt kryddade mix av funk, soul, hiphop, jazz och acid jazz är The Family Tree ett av landets mest explosiva liveband – kända för sina högenergiska konserter och sitt galet svängiga groove.
 
  Mera >>
 
  Fantasi och kreativitet
Inför advent och julmånaden ställer vi ut tryck av Stna Wirsén, Erik Svetoft, Clara Dackenberg, Katarina Strömgård och Hanna Albrektson.
 
  Mera >>
 
  Bryggerivandring med ölprovning
En av Malmö Brewing Co bryggare berättar historien om huset, bryggeriet och hur vatten, malt, humle och jäst förvandlas till öl. Ölprovningen avslutas med avsmakning av fem av de ölsorter som bryggs i huset. Puben är öppen för den som vill ha ännu ett glas av favoritölen.
 
  Mera >>
 
  JULKONSERT
Gospel Rose Choir bjuder in till en gospelkonsert i jultid, fylld av hopp, ljus och glädje. I S.t Johannes kyrka, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Livets gång på Möllan – stadsvandring med bilder
Livets gång på Möllan är en unik vandring i stadsdelen Möllevången. Författaren Daniel Möller använder fotografen Jean Hermansons länge opublicerade bilder för att dela med sig av berättelser och minnen från torglivet. Nu äntligen kan vi alla uppleva Jeans fotografier från Möllan – tillsammans med anekdoter från kvarteren!
 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Primadonnans död    

 
Foto: Gustav Johansson  
Minimusikal med äkta 50-talsallsång.

1954 får operetten Primadonnans död sitt uruppförande på Intiman på Malmö Stadsteater. I skuggan av Ingmar Bergmans uppsättning av Glada änkan spelas Malmöparet Sigvard Pärssons och Alma Johanssons nyskrivna sceniska verk. Det gör stor succé och går för fulla hus, men läggs plötsligt ner för att aldrig höra talas om igen. Varför det och vad hände? Följ med oss när vi lyfter på förlåten till ett av Malmöteaterns största mysterier.

Primadonnans död är en minimusikal om intrigerna runt Malmö stadsteater och den legendariska uppsättningen av Glada Änkan 1954. Efter en läskande paus följs den upp med äkta allsång från 50-talet. Det blir hits som din gamla moster älskade att gnola på.

Ensemblen består av Pontus Stenkvist, Maria Stille och Caroline Leander. Med på TV är Kalle Lind, Tommy Juth, Sissela Benn, Lasse Berggrensson, Sixten Nordström m fl.

Föreställningen är ca 45 min och sedan blir det allsång i ca en halvtimme.

En enda liten kyss, Spotify https://open.spotify.com/track/5P18OmdlVa6iwzwhxOPKSc?si=2888d32a644c4909

Facebook:
https://www.facebook.com/stillestenkvist/

Pris:
Salong 320:-
Balkong 280:-
Salong Student/Pensionär 280:-
Balkong Student/Pensionär 240:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Musikal] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 28 sep 2022


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?15576

Till förstasidan >>