Visa alla 145 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Mathias Heise Quadrillion (DK)
Denna danska kvartett, med Mathias Heise på kromatiskt munspel och keyboards i spetsen, har på kort tid etablerat sig som en av de mest spännande grupperna inom modern jazzfusion. Tillsammans med David Vang på bas, Mads Christiansen på gitarr och Aksel Stadel Borum på trummor skapar de ett kompromisslöst och energifyllt sound. En originell blandning av funk, rock och jazz, där elektrifierande gitarrsolon, fräsande syntar och kraftfulla beats vävs samman till intensiva grooves. Heise kallar själv stilen för FuRoJazz – och resultatet är både smittande och nyskapande.

 
  Mera >>
 
  Toni Holgersson
Sångaren och låtskrivaren Toni Holgersson slog igenom med en dundrande debut 1989 och redan som 23-åring var han ett kritikerhyllat namn och gav ut fem album på fem år. Innerliga skivor i gränslandet mellan visa och rock, där texterna skildrade både kärlek och mörker. Nu är han aktuell med nya albumet "Apotek Vintergatan", tillsammans med gitarristen Lars Halapi.
 
  Mera >>
 
  VEM?

VEM - En liten föreställning om de stora känslorna spelas för sista gången. Missa inte!

 
  Mera >>
 
  Caroline af Ugglas
Caroline af Ugglas har under mer än två decennier gjort sig känd som en av Sveriges mest folkkära och mångsidiga artister. Hon är sångerska, konstnär, tal- och sångpedagog, sångterapeut – en artist som både utmanar, provocerar och berör. Efter studier vid Calle Flygares teaterskola har hon byggt upp en imponerande meritlista med flera Grammisnomineringar, internationella framgångar, egna konstutställningar och en framgångsrik karriär som körledare och skapare av det populära konceptet Kör för alla. Dessutom har hon formgivit skor.
 
  Mera >>
 
  Dockan
En docka hamnar i en sopsäck. Men den vill inte bli en sopa. Den vill bli stor för att kunna leka med de andra sakerna i säcken
 
  Mera >>
 
  Jenny Blue & The Tombstone Shadows

Malmö’s Jenny Jonasson får anses som en av Södra Sveriges främsta blues & soul -queens. Med sin egen hybrid av Aretha & Janis har hon verkat i otaliga musikaliska samarbeten. Tombstone Shadow’s är en kvintett startat av Österlengitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng rutinerade Skånebaserade musiker som tolkar örhängen på ett helt eget, svängigt, ärligt och naket sätt.

 
  Mera >>
 
  Kvartetten
En pjäs om livet, vänskap och konstens kraft. Peacock på MAF, Malmö.
 
  Mera >>
 
  KRISMÖTE!

- en östtysk varieté i en akt, av och med Manhattanprojektet.

 
  Mera >>
 
  Hattjakten av Sven Nordqvist
Familjeföreställning från 4 år fritt efter Sven Nordqvists bok
 
  Mera >>
 
 


Alla 145 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Kristina Winiarski, violoncell och Pontus Carron, piano - INSTÄLLT!    

 
Fotograf: Jonas Bilberg  
Kristina Winiarski och Pontus Carron vann biennalen och tävlingen ”Ung & Lovande” 2019 och är nu på den rikstäckande turné som är en del av vinsten. Till turnén har de beställt ett nyskrivet verk av kompositören Molly Kien, och kommer även bjuda på musik av bland annat Ludvig van Beethoven och Dag Wirén.

De båda solisterna började spela tillsammans 2015 under sin studietid vid kammarmusikutbildningen på Edsbergs Slott i Stockholm. De har båda mottagit stipendier från bl.a. Kungliga Musikaliska Akademien och Svenska Frimurare Orden och deltagit i flera tävlingar – i januari 2020 kom de på delad andra plats i Solistpriset i Berwaldhallen.

De har gästat Sveriges största kammarmusikfestivaler, bland annat Båstads och Sandvikens kammarmusikfestivaler, framträtt i Tyskland och Schweiz, samt medverkat i Sveriges Radios livesända program ”Klassiska Konserten” i P2.

Kristina Winiarski (f. 1994) är en av Sveriges mest intressanta unga cellister idag. Hon är en passionerad kammarmusiker och ger regelbundet konserter på festivaler runt om i världen. Som solist debuterade hon professionellt vid 16 års ålder tillsammans med National Symphony Orchestra i Washington DC, USA, och har sedan dess samarbetat med ett flertal symfoniorkestrar både i Sverige och internationellt. 2019 debuterade hon med Malmö Symfoniorkester, 2020 med Sveriges Radios Symfoniorkester och 2021 väntar hennes debut med Gävle Symfoniorkester.
Bland de många utmärkelser Kristina belönats med kan nämnas ”Verbierfestivalens Firmenich Prize” 2018, och Anders Walls ”Girestastipendium” 2019.

Pontus Carron, piano (f. 1993) har studerat på masterprogrammet vid Kungliga Musikhögskolan/Edsberg i Stockholm. Studierna avslutade med en diplomkonsert i Grünewaldsalen på Konserthuset i Stockholm 2018. Pontus har fått en rad priser i internationella pianotävlingar som silver ”Nordic Piano Competition” 2019 och 4e plats ”San Dona di Piave Piano Competition” 2016. Han har framträtt i alla de nordiska länderna, Tyskland, England och Italien, och som solist med bland annat Gävle Symfoniorkester. Hösen 2020 gjorde han debut med Kungliga Filharmonikerna i Beethovens 3e pianokonsert. Han medverkar regelbundet som solist och kammarmusiker på festivaler runtom Europa.


Speltid: 60 min totalt utan paus.
Kategori: [Musik]
Hemsida: Http://www.palladium.nu

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14990

Till förstasidan >>