Visa alla 133 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  AFTER FÖRIS MED VEM?

AFTER FÖRIS föreställning med VEM?

 
  Mera >>
 
  Kristin Korb kvartett
Det handlar om jazzstandards med feel-good-stämning – både för musiker och publik, på Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Like the Shadow: I am And I am not - Skånes Dansteater
En ny dansföreställning om livets motsättningar av Ina Christel Johannessen med beatboxaren Mattias Ümit Yilbar Norgren.
 
  Mera >>
 
  Emma Håård

Emma Håård är en Malmöbaserad artist och låtskrivare som fått uppmärksamhet för sin känslofyllda och dynamiska musikstil. En blandning av indierock och pop.

 
  Mera >>
 
  En kväll i november
En kväll av och med Vellinge kulturskolas elever. Intäkterna går till Artisten Support.

 
  Mera >>
 
  Bob and the Bailers med Grand Fiesta
Bob and the bailers-Vi brukar beskrivas som en malmöitisk rockdröm. Grand fiesta-Ljudet från Grand Fiestas gitarr och röst är modernt, direkt och detaljrikt. Med Peter Wahlbecks ”gubbar” på väggarna.
 
  Mera >>
 
  Varieté Victoria
Varieté Victoria är en otämjd, hämningslös, sensationell, galen – och vansinnigt rolig – föreställning, där några av världens absolut främsta power-varieté-akter inom magi, komedi, jonglering och mycket mer möts på samma scen. Tillsammans tar de oss med på en virvlande resa från 20-talets Berlin, via Londons undergroundscen, till Malmös egna gator – och tillbaka igen! Välkommen till en klassisk varieté i modern tappning, där vår konferencier och trollkarl Malin Nilsson guidar oss genom kvällen i ett rasande tempo
 
  Mera >>
 
  När Nalle försvann
Varietéinspirerad dockmusikal med Apolonia Musikteater. Musik i Syd, Malmö på Moomsteatern.
 
  Mera >>
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
 


Alla 133 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Post-Sun-Vision – Once a honey    

 
 
Flyttad till 30 september

Post-Sun-Vision är en modern, prisbelönt, jazztrio vars musik har beskrivits som lättillgänglig avant-garde. Med sitt unika sound och kompositioner har de beskrivits som en av landets mest lovande grupper med potential att driva genrens utveckling framåt. Kompositionerna är ofta genomarbetade i en modern klassisk tradition men samtidigt fria och inbjuder till spontanitet och mycket improvisation.

Såväl titlarna som musiken på albumet Once a honey ger uttryck för en berättelse om relationer, om förhållningssätt till människor i sin omgivning och till sig själv. Musiken inspireras av inre konflikter samt hur vi hanterar sådant vi inte har makt över. Den handlar om relationen till tiggaren utanför mataffären, relationen till sitt ex, till sin partner genom kampen med infertilitet, kampen om sin sexuella frihet, sin öppenhet inför att utvecklas som människa, samhällets eviga uppfostran som vi alla är en del av och bidrar till, infertilitet och relationen till ett barn som inte finns och kanske aldrig kommer finnas.

Trion – Alice Hernqvist, piano och synt, Aaron Mandelmann, bas och Mario Ochoa, trummor – strävar efter ett uttryck bortom det som vi är vana vid att höra och känna. Med ett annorlunda sätt att behandla harmonik framställer de ett ärligt uttryck som skapar spänning och ovisshet men ändå känns tillgängligt och tämligen lättlyssnat, lite som spänningen av att vara vilse i en ny stad.

Mario Ochoa är kompositör av musiken men trion jobbar mycket med materialet tillsammans. Alla tar med sig sina styrkor och kompetenser som skapar ett unikt slutresultat. Mario själv är aktiv inom improvisationsmusik och flera typer av modern, experimentell musik inom såväl jazz som konstmusik.

Pianisten Alice Hernqvists musikaliska erfarenheter sträcker sig från konstmusik till modern israelisk musik och alla typer av jazz. Även basisten Aaron Mandelmann är en bejublad musiker på den nordiska jazzscenen, inte minst som medlem i den grammisnominerade gruppen Megalodon Collective.

Medlemmarna är minst sagt bevandrade i musikvärlden och deras sammanställda meriter innefattar turnerande i bland annat Sydafrika, Australien, Italien, Polen och Tyskland.

Post-Sun-Vision är under 2020-2021 en av två grupper i Musik i Syds Ensemble In Residence-program, EIR. Genom EIR vill Musik i Syd, genom att bidra med kompetens, nätverk och ekonomiskt stöd, stötta och skapa förutsättningar för en internationell etablering av unga sydsvenska musiker.


Speltid: 60 min.
Kategori: [Musik]
Hemsida: Http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 30 sep 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14987

Till förstasidan >>