Visa alla 136 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Snorre Kirk European Quartet (NO/UK/DK)
Här står spelglädje, närvaro och inte minst sväng i centrum! Den prisbelönade norska trummisen och kompositören Snorre Kirk återvänder till Victoriateatern med sin European Quartet – ett stjärnspäckat band som på kort tid etablerat sig som en av de mest eftertraktade ensemblerna på dagens jazzscen. Kvartetten består av två av den brittiska jazzscenens mest framstående profiler – saxofonisten Giacomo Smith och pianisten Joe Webb – samt den lysande danske basisten Anders Fjeldsted. Tillsammans skapar de en tidlös men vital jazz som förenar tradition, elegans och modern energi.
 
  Mera >>
 
  Lucía Fumero (ES) (Upptäck Victoria!)
Barcelonabaserade pianisten, kompositören och sångerskan Lucía Fumero rör sig fritt mellan musikaliska världar. I hennes universum möts jazz, klassisk skolning och traditionella klanger i ett uttryck fullt av liv, nyfikenhet och personlighet. Hennes musik är rytmisk och karismatisk, men samtidigt impressionistisk och drömsk – två till synes motsatta egenskaper som Lucia på ett självklart sätt förenar.

 
  Mera >>
 
  Bassekou Kouyate & Amy Sacko (ML)

Den världsberömde ngonimästaren Bassekou Kouyaté och sångerskan Amy Sacko tillhör Malis musikaliska toppskikt. Tillsammans förkroppsligar de den levande griot-traditionen – men med en kraft och förnyelse som har gjort deras musik känd långt bortom Västafrika.

 
  Mera >>
 
  En stackars liten haj
Det var en gång en pojke som älskade att bada. Han skulle nog ha badat varje dag, om han inte vore så väldigt rädd för hajar.
 
  Mera >>
 
  Michelle David & The True-Tones (US)
Michelle David & The True-Tones bjuder på ren musikalisk glädje — en explosion av energi, närvaro och soul! Deras musik rör sig fritt mellan traditionell gospel, afrofunk, soul och R&B, vidare till calypso, afrobeat och gnawa – alltid med samma pulserande kärna av hopp, kraft och groove. Nu är bandet aktuellt med sitt mest personliga album hittills, Soul Woman – en innerlig reflektion över identitet, läkning och samhörighet

 
  Mera >>
 
  Familjelördag: En stackars liten haj
En föreställning om rädsla och hur man kan övervinna den.
 
  Mera >>
 
  Blue Benders med Workshop

Blue Benders föddes ur Stockholms livliga bluesscen och har sedan starten 2021 etablerat sig som en av Sveriges mest spännande liveakter. 

Med en dynamisk mix av blues, rock, soul och funk har bandet vunnit flera utmärkelser. Gratis Workshop mellan kl 14-16.

 
  Mera >>
 
  RAGNARÖK - Latinspexet
Välkomna till Latinspexets åttonde uppsättning: Ragnarök
 
  Mera >>
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är!
 
  Mera >>
 
 


Alla 136 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Post-Sun-Vision – Once a honey    

 
 
Flyttad till 30 september

Post-Sun-Vision är en modern, prisbelönt, jazztrio vars musik har beskrivits som lättillgänglig avant-garde. Med sitt unika sound och kompositioner har de beskrivits som en av landets mest lovande grupper med potential att driva genrens utveckling framåt. Kompositionerna är ofta genomarbetade i en modern klassisk tradition men samtidigt fria och inbjuder till spontanitet och mycket improvisation.

Såväl titlarna som musiken på albumet Once a honey ger uttryck för en berättelse om relationer, om förhållningssätt till människor i sin omgivning och till sig själv. Musiken inspireras av inre konflikter samt hur vi hanterar sådant vi inte har makt över. Den handlar om relationen till tiggaren utanför mataffären, relationen till sitt ex, till sin partner genom kampen med infertilitet, kampen om sin sexuella frihet, sin öppenhet inför att utvecklas som människa, samhällets eviga uppfostran som vi alla är en del av och bidrar till, infertilitet och relationen till ett barn som inte finns och kanske aldrig kommer finnas.

Trion – Alice Hernqvist, piano och synt, Aaron Mandelmann, bas och Mario Ochoa, trummor – strävar efter ett uttryck bortom det som vi är vana vid att höra och känna. Med ett annorlunda sätt att behandla harmonik framställer de ett ärligt uttryck som skapar spänning och ovisshet men ändå känns tillgängligt och tämligen lättlyssnat, lite som spänningen av att vara vilse i en ny stad.

Mario Ochoa är kompositör av musiken men trion jobbar mycket med materialet tillsammans. Alla tar med sig sina styrkor och kompetenser som skapar ett unikt slutresultat. Mario själv är aktiv inom improvisationsmusik och flera typer av modern, experimentell musik inom såväl jazz som konstmusik.

Pianisten Alice Hernqvists musikaliska erfarenheter sträcker sig från konstmusik till modern israelisk musik och alla typer av jazz. Även basisten Aaron Mandelmann är en bejublad musiker på den nordiska jazzscenen, inte minst som medlem i den grammisnominerade gruppen Megalodon Collective.

Medlemmarna är minst sagt bevandrade i musikvärlden och deras sammanställda meriter innefattar turnerande i bland annat Sydafrika, Australien, Italien, Polen och Tyskland.

Post-Sun-Vision är under 2020-2021 en av två grupper i Musik i Syds Ensemble In Residence-program, EIR. Genom EIR vill Musik i Syd, genom att bidra med kompetens, nätverk och ekonomiskt stöd, stötta och skapa förutsättningar för en internationell etablering av unga sydsvenska musiker.


Speltid: 60 min.
Kategori: [Musik]
Hemsida: Http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tor 30 sep 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14987

Till förstasidan >>