Visa alla 113 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Orchestra Six - Upptäck Victoria!
Svängig högenergijazz, funk och svepande ballader – allt med originalmusik signerad trummisen och kompositören Lars Beijbom. Orchestra Six är ett sexmannaband som låter som en hel storensemble, men med intimiteten och spontaniteten hos ett mindre band. Beijbom är en rytmisk magiker som med självklar pondus – men utan att dominera – leder bandet likt en skicklig domptör. Ingen vet riktigt vart det ska ta vägen när han piskar fram de tre blåsarna, ensembler som är lika tajta som de är våghalsiga i harmonikens utmarker.
 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Moomsteatern
Med skådespelare från Teater Sagohuset, Moomsteatern och Skånes Dansteater presenterar vi denna varma, roliga och lite vemodiga föreställning. En hyllning till det skeva och luggslitna i allas våra liv och en ömsint berättelse om att vi alla har en plats att fylla.
 
  Mera >>
 
  Laurie Wright med band

Laurie Wright, ursprungligen från South West Midlands, är en gitarrdriven rock'n'roll-kraft som snabbt har nått höjderna inom livemusikscenen under de senaste åren. Laurie började spela gitarr vid 14 års ålder och flyttade sedan till London vid 19. Han arbetade hårt för att finslipa sina låtskrivarfärdigheter och har nu över 300 låtar i bagaget.

 
  Mera >>
 
  Oslipat med Elinor Svensson och Kirsty Armstrong

Malmös näst bästa standupklubb avslutar säsongen i stor stil!

 
  Mera >>
 
  Ossler
Ossler är en av Sveriges mest unika och egensinniga artister, känd för sitt mörka, suggestiva uttryck och sina poetiska texter. Med rötter i rock och postpunk har han genom sin solokarriär skapat en egen musikvärld där melankoli, intensitet och experimentella ljudlandskap möts. Låtarna balanserar det sköra och det brutala, med en stark känsla av närvaro och inre tryck.
 
  Mera >>
 
  Quercus
Med djärva kontraster och verklighetsfrämmande sounds färdas musikerna och lyssnaren genom tid och rymd. Gruppen Quercus sammanför elektroniska effekter, konstmusik och improvisation i ett jazzigt ljudlandskap. på Restaurang Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE)
Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
 
  Mera >>
 
  Giraffens ABC
Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  UNDERVATTENS DRÖMMAR - Ribersborgs Kallbadhus
KALLIS TILL KONSTHALL
 
  Mera >>
 
 


Alla 113 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Cabaret Moulin – Diskostrul - INSTÄLLT!    

 
 
Det var ju otroligt hög efterfrågan på biljetter till föreställningarna i höstas – men ack så få platser. Nu kommer dragshowgruppen tillbaka till Victoriateatern med sin show! Det blir ett härligt spektakel med glittrande show med originella och glamourösa showkostymer. Lägg till fladdrande lösögonfransar, höga klackar och tonvis med smink, så har du receptet på en magisk showkväll!

Räkna med en omväxlande show med tvivelaktig sång, hysteriska och fantastiska dans- och komiknummer. En extravagant helkväll med en av landets mest färgstarka dragshowgrupper och ensemble. Skruva upp förväntningarna till max och räkna med att bli positivt överraskad av höstens mest hysteriska show. Här sparas inte på showkrutet och det utlovas en hisnande åktur i Cabaret Moulins galna värld.

Gruppen har sedan 2006 roat Malmöpubliken under flera utsålda hus på bl a Tangopalatset, Moriskan, Wonk, Casino Cosmopol, Club Indigo, Prins Bernard med flera. CM har roat på stora företagsevent och kickoffs runt om i Sveriges städer. Gruppen har också vunnit priser som "Årets Öresundspris" och "Årets drag" på QX-galan som sänds på TV4.

www.cabaretmoulin.se
www.facebook.com/cabaretmoulin
www.youtube.com/cabaretmoulin
https://www.instagram.com/cabaretmoulin.se/

Salongsbiljetter
Du sitter vid cafébord och man får ta med sig mat och dryck (picknick). Biljetter säljs per sällskap. Vid större sällskap än 5 personer, lägg till ytterligare sällskapsbiljett i samma köp för att komma upp i rätt antal personer (ex. vid sällskap om 6 personer: köp en biljett för sällskap om 4 pers och ytterligare en biljett för sällskap om 2 pers = sällskap om 6 pers). De biljetter som köps vid samma tillfälle ses automatiskt som ett och samma sällskap.

Om du och ditt sällskap inte köpt biljetter vid samma köptillfälle, ber vi dig att meddela detta till info@victoria.se senast två dagar före evenemanget så att vi kan placera er tillsammans, om ni så önskar.

Bordsplacering sker på plats. Du kommer aldrig placeras med någon ur ett annat sällskap. Har du specifika önskemål om placering i lokalen, lämna en kommentar vid köp så ska vi göra vårt bästa för att tillgodose det.

Vill du endast köpa biljett för 1 person (begränsat antal) kontakta Kulturcentralen via info@kulturcentralen.nu, tel. 040-10 30 20 eller besök butiken på Södra Förstadsgatan 18.

Balkongbiljetter
Biljetter på balkongen säljs endast i sällskap om 2 pers. På balkongen är det inte tillåtet att ta med mat, endast dryck och snacks. Du sitter i biostolar, på trappgradering gradvis uppåt. Det finns ingen hiss till balkongen.

Tillgänglighet:
För rullstolsanpassade biljetter boka via info@victoria.se. Hörselslinga finns att tillgå, vid behov vänligen meddela oss till tech@victoria.se minst två vardagar i förväg.

Slutsålt?
Skriv upp dig på Victoriateaterns väntelista: Maila till biljett@victoria.se. Ange föreställning, datum och antal biljetter du önskar. Glöm inte att uppge namn och telefonnummer.


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: Http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14985

Till förstasidan >>