Visa alla 112 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Matkaravan på Möllan
Möt Malmös mesta matnördar på Malmös ursprungliga smakvandring – följ med på en kryddstark upptäcktsfärd bland butiker och personligheter på Möllevångstorget.
 
  Mera >>
 
  KÄRA DIAGNOSJÄVEL!
I en musikalisk teaterresa bjuder Suzanna Santrac med musikern Caroline Leander in till en föreställning som rör sig mellan det personliga och det universella, där humor, sårbarhet och existentiellt djup möter livet med ADHD.
 
  Mera >>
 
  ALLSÅNG - Julspecial

Packa picknickkorgen, på med jultröjan och värm upp stämbanden – det är dags för allsång på Victoriateatern – julspecial! Kom och sjung! Husbandet, med Kristoffer Jonzon i spetsen, utlovar en kväll fylld med julstämning och en massa härlig allsång. Det blir en magisk kväll där vi tillsammans skapar den bästa julstämningen – med lika mycket sång som gemenskap, humor och skratt! På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  Matkaravan – Säsongskaravan i Saluhallen
Smaka på säsongen i saluhallen! Följ med våra kunniga karavanförare på en vandring i Malmö saluhall – som vanligt serveras alla smakprover med en rejäl dos kunskap och matlagningstips som tillbehör. Här får du chansen att kika bakom kulisserna, möta handlarna och plocka russinen ur kakan i saluhallens stora utbud.
 
  Mera >>
 
  Väsentligen frisk med Martin Svensson

En tankeväckande och vansinnigt rolig humorföreställning om livet med en av Sveriges mest uppskattade ståuppkomiker. Martin Svensson har nu passerat 60 och märker att åldern innebär stora möjligheter. Han är klokare och har mer tid för fest och resor. Men han inser samtidigt att han tillbringar mer och mer tid på vårdcentralen... På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  The Decline of Serial Killers since 1989

I en helt nyrenoverad spellokal i centrala Malmö presenterar Teaterrepubliken en rykande färsk thriller om politiska attentat på Österlen och en svensk teaterchef som avrättas av en okänd gärningsman.

 
  Mera >>
 
  Medborgarskolans dansuppvisning
Välkommen till Medborgarskolans dansuppvisning för föräldrar och anhöriga.
 
  Mera >>
 
  Adventspyssel - Julkransbindning i Torup (Workshop)
Välkommen på workshop i julkransbindning. Vi går igenom grunderna för att göra julkransar med material, teknik och inspiration. Alla deltagare får binda sin egen krans och ta hem den efter workshopen. Vi ses vid Stenladan (Torupsvägen 530).
 
  Mera >>
 
  Decembernatt: Julkonsert med Klara Goliger & Elin Buxfeldt (Upptäck Victoria!)

Låt decembermörkret lysas upp av varm stämsång, glittrande melodier och en julstämning som känns både tidlös och ny - välkommen till en stämningsfull och annorlunda julkonsert där traditionella folkvisor möter älskade julhits från topplistorna. Folksångerskan och dragspelaren Elin Buxfeldt och popsångerskan och pianisten Klara Goliger – två musikaliska vänner som under ett decennium vandrat sida vid sida på olika stigar. Nu låter de sina skilda ljudvärldar mötas i ett unikt samarbete, där tradition och nutid smälter samman i ny, vacker harmoni. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
 


Alla 112 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Polari Speaking Sex – Marcus Baldemar - Framflyttad    

 
 
Framflyttad

Polari var ett hemligt språk som talades bland homosexuella i Storbritannien från början av 1900-talet fram till slutet av 1960-talet. Språket var till stor del baserat på slangord som härstammade från en mängd olika källor, bland annat andra språk (italienska, franska, jiddisch mm), så kallad rhyming slang (där ett ord ersattes av ett annat ord som rimmade) och back slang (där ord sades baklänges).

Polari Speaking Sex behandlar språk som en väg till gemenskap och säkerhet, men också som en säker plats i sig; en hemlig form av kommunikation som ett verktyg för att uttrycka, utföra och dela queer glädje, queer njutning, queer intimitet och queer erotik i offentligheten.

Marcus arbete involverar rörelse och text. I sin praktik vill Marcus hitta eller skapa samband mellan den poetiska/politiska kroppen och det poetiska/politiska språket. Författaren av boken Stone Butch Blues, Leslie Feinstein, skrev en gång “Gender is the poetry we make of the language we are taught”. I Polari Speaking Sex blir även rörelsen och koreografin ett förkroppsligande av den poesi vi skapar, utifrån det språk vi lär oss.

Samproduceras av Turnéslingan Tre scener (MDT Stockholm, Atalante Göteborg och Dansstationen Malmö). Ingår i serien Stolt Scenkonst med sikte på world pride 2021.

Under vårens visningar på Dansstationen kommer vi att ha en sittning anpassad till COVID-19. Vi har för närvarande en publikgräns på 50 personer per föreställning och har en placering med rekommenderad fri yta per person.
Vi kommer att ha numrerade platser med fri stol bredvid, framför och bakom den sittande.


Speltid: 60 min.
Kategori: [Dans]
Hemsida: http://dansstationen.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan tis 07 sep 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14977

Till förstasidan >>