Visa alla 128 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Timo Räisänen: Julen enligt Timo
Julen enligt Timo är en musikalisk extraordinär julkonsert som rör sig vant mellan teater och klubbscen. En julresa bortom all bjällerklang. Det är ett varmt, intimt och oväntat möte med julen, där Timo Räisänen – en av Sveriges mest hyllade liveartister – exploderar fram julens vackraste sånger. Upplev magin när falnad julnostalgi förvandlas till glänsande popdängor. Med sitt unika tilltal som musiker, entertainer och komiker bjuder han på ett julmys utöver det vanliga, där skratt och allvar samexisterar. I år förstärks uppsättningen när trummisen Per Svenner (från party-bandet Räfven) tar plats bakom den hyllade trion med löftet: Mer fest, mer stök, ännu mer Julen enligt Timo.
 
  Mera >>
 
  Nadin Al Khalidi & Andreas Hourdakis
När Nadin Al Khalidi och Andreas Hourdakis kliver upp på scen är det mer än en konsert – det är en berättelse formad av ord, toner och mötet mellan två starka musikaliska världar. Duon tar med publiken på en resa genom tid och rum, där Nadins gripande berättelser vävs samman med musiken och fördjupar varje ord som sjungs på arabiska. på Restaurang Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  The Family Tree (Victoria dansar!)
The Family Tree är tillbaka för ännu en julkonsert i soulens och funkens tecken – Reunionturnén rullar vidare för ett av Sveriges mest ikoniska soulband! Med sin smakfullt kryddade mix av funk, soul, hiphop, jazz och acid jazz är The Family Tree ett av landets mest explosiva liveband – kända för sina högenergiska konserter och sitt galet svängiga groove.
 
  Mera >>
 
  Fantasi och kreativitet
Inför advent och julmånaden ställer vi ut tryck av Stna Wirsén, Erik Svetoft, Clara Dackenberg, Katarina Strömgård och Hanna Albrektson.
 
  Mera >>
 
  Bryggerivandring med ölprovning
En av Malmö Brewing Co bryggare berättar historien om huset, bryggeriet och hur vatten, malt, humle och jäst förvandlas till öl. Ölprovningen avslutas med avsmakning av fem av de ölsorter som bryggs i huset. Puben är öppen för den som vill ha ännu ett glas av favoritölen.
 
  Mera >>
 
  JULKONSERT
Gospel Rose Choir bjuder in till en gospelkonsert i jultid, fylld av hopp, ljus och glädje. I S.t Johannes kyrka, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Livets gång på Möllan – stadsvandring med bilder
Livets gång på Möllan är en unik vandring i stadsdelen Möllevången. Författaren Daniel Möller använder fotografen Jean Hermansons länge opublicerade bilder för att dela med sig av berättelser och minnen från torglivet. Nu äntligen kan vi alla uppleva Jeans fotografier från Möllan – tillsammans med anekdoter från kvarteren!
 
  Mera >>
 
  Vintercirkus 2025
Malmös varmaste familjeföreställning är tillbaka! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
  Vinterfåglar på Ribersborgsstranden

Runda av julhelgen med fågelskådning på Ribban. Här övervintrar bläsänder från Sibirien sida vid sida med stadens stationära fåglar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 128 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Give it Some Time – Gunilla Heilborn & Pieter Ampe - Framlyttad    

 
 
Framflyttad till 27 & 28 september

DEN EPISKA BERÄTTELSEN OM PIETER OCH GUNILLAS LÅNGSAMMA HAVERI

I december 2018 träffas den belgiske dansaren/koreografen Pieter Ampe och svenska koreografen/filmaren Gunilla Heilborn av en slump på Island. De har aldrig träffats tidigare, men båda befinner sig i ett läge där de har lust att prova nya vägar och bestämmer de sig för att göra ett projekt tillsammans.

Gunilla har sett ett par av Pieters föreställningar, och gillar en del av det han gör, men inte allt. Deras arbetsmetoder är diametralt olika; Pieter är upptagen av intimitet och sexuell utforskning och använder sitt eget liv, kärlek och kamp som bas för sitt konstnärliga arbete. Gunilla älskar att läsa och har alltid föredragit att använda sig av externa källor som inspiration för sina projekt; hon blir uttråkad av tanken att utgå från sitt privata jag. De tänker att just olikheterna är deras styrka. Med tiden hittar de också vissa likheter, t ex att de båda lider av Kronofobi = en överdriven rädsla för att tiden går.

Arbetet rullar på i långsamt tempo. De trevar sig fram. Visar varandra saker de tycker om och försöker förstå varandra. Så kommer pandemin och ständigt kullkastade planeringar leder i slutändan till att Pieter Ampe inte kan medverka på scenen under höstens turné, utan kommer att ersättas av en stand-in, komplett med skägg och passande dansförmågor.

Under höstens visningar på Dansstationen kommer vi att ha en sittning anpassad till COVID-19.


Speltid: 45 min.
Kategori: [Dans]
Hemsida: http://dansstationen.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan mån 27 sep 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14975

Till förstasidan >>