Visa alla 132 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Eyot (SRB)

Den serbiska kvartetten Eyot har ett eklektiskt och vackert sound som överskrider både tidsmässiga, geografiska och kulturella gränser. De bryter ny mark genom att blanda sitt ursprung från balkan med influenser från jazz, klassisk musik, artrock och traditionella klanger. Resultatet är en fängslande musikalisk värld som rör sig mellan styrka och finess, energi och eftertanke.

 
  Mera >>
 
  Hialøsa

Hialøsa är ett av landets mest hyllade liveband inom nordisk folkmusik.
Det sydsvenska ordet hialös betyder ivrig och precis så känns musiken när Hialøsa intar scenen.

 
  Mera >>
 
  Fred Wesley Generations (US)

Årtionden efter sitt banbrytande arbete med James Brown och George Clinton – som gjorde honom till en av funkens verkliga arkitekter – återvänder Fred Wesley till sina jazzrötter med projektet Generations. Generations är långt ifrån en traditionell jazztrio. Här möts jazz, soul, funk och till och med rap i ett organiskt groove. Musiken pulserar av energi, rytm och sväng – där Wesleys varma trombon, Corradis Hammondorgel och Matchs rytmiska fantasi smälter samman till en tät och lekfull helhet.

 
  Mera >>
 
  LoveBoat Nights på Etage
Dax igen för LoveBoat på legendariska Etage i Malmö!
 
  Mera >>
 
  Snödroppsvandring i Slottsträdgården
Lär dig mer om snödroppar under en snödroppspromenad på Slottsträdgården med Lina Hirsch, anläggningsansvarig trädgårdsingenjör.
 
  Mera >>
 
  Ida Sand
Ida Sand har soul, gospel och jazz i blodet. Det där varma, själfulla uttrycket som hör lika hemma i kyrkan som på en dunkel jazzklubb. I hennes ton möts gospelns glöd, bluesens melankoli och souljazzens rytm, med en personlig och nordisk underton. Ida Sand har en detaljrik och utsökt spelstil, en närvaro och röst som engagerar och griper tag, och därtill ett mäktigt band som lyfter hennes musik med känsla och precision.

 
  Mera >>
 
  Peter Wahlbeck - Nästan ett geni!

Vem är Peter Wahlbeck?


Komiker, författare, konstnär och skådespelare från Halmstad.
Han har arbetat med ståuppkomik på heltid i 35 år och har genomfört 100-tals ståuppframträdanden på små- och stora scener. Publiken får åka med på en fantasiresa.

 
  Mera >>
 
  Picknickkonsert med Spårvägens Musikkår
Spårvägens Musikkår Malmö bjuder in till picknick-konsert på Limhamns Folkets Hus! 
Musikkåren kommer att tackla ett musikaliskt program som ledigt och otvunget rör sig från svensk folkmusik till Glenn Miller, vidare till engelska sjömansvisor och hela vägen till ABBA. Och givetvis blir det en marsch också. Och mer därtill.
 
  Mera >>
 
  Vem är det som bestämmer?
En föreställning om klimatet och livet i skogen. Det bjuds på teater blandat med nyskriven musik där barnen i publiken involveras
 
  Mera >>
 
 


Alla 132 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

KURIOSITETER - En magishow med Malin Nilsson & Charlie Caper - Inställt men streamas    

 
Foto: Martin Lundström (Charlie), Tom Wall (Malin)  
Föreställningen har tyvärr blivit inställd för publik på grund av omständigheter som rör Coronaviruset, men vi kommer att sända föreställningen på påskafton den 3 april kl 20.00 via YouTube: https://youtu.be/SGtpWIudbt4

Fira påsk med oss på Victoriateatern och de fingerfärdiga magikerna Malin Nilsson och Charlie Caper. Under påskhelgen bjuder vi in till en häpnadsväckande sensationsshow med en kavalkad av otroliga maginummer, surrealism och humor. Förvänta dig en mängd wow-upplevelser och en stor portion skratt!

Malin Nilsson och Charlie Caper har vunnit priset för ”Best Magic” på en av världens största scenkonst-festivaler i Australien: The Adelaide Fringe Festival. De har varit på turné i Kina, Australien och Skottland, och nu är det tillbaka på Victoriateatern för att fira påsk med Malmöpubliken och en föreställning som garanterat lämnar dig lite gladare!

Malin Nilsson är en magiker med passion för att skapa unika trolleritrick och liveshower. Hon är känd för sin varietéinspirerade stil och prestigelösa interaktion med publiken. Malin har samarbetat med Drottningholms Slottsteater, gett nästan 200 föreställningar på Kristall Palatset i Leipzig och kan skryta med att ha vunnit de Svenska och Nordiska Mästerskapen i Magi.

Charlie Caper blev ett namn hos svenska folket då han vann ”Talang 2009". Han har även setts i tv-programmet ”Helt Magiskt” på SVT. Charlie Caper har uppträtt i 42 länder och rest fyra gånger runt jorden med sin show. Han har blivit utnämnd till världens främsta street magician vid The World Championship of Street Magic, i tyska St. Wendel, vid mer än ett tillfälle.

Nilsson och Caper gästade senast Victoriateatern tillsammans med föreställningen Minor Miracles. Som kuriosa kan nämnas att de bägge är födda i Malmö.

”Inte bara roligt utan fenomenalt”.
- Ystads Allehanda

"A truely magical and beautiful performance. These two will leave you gasping in awe and in uncontrollable laughter…"
- Edinburgh Fringe Festival

“…the whole audience is blown away…”
- the 4th Wall

“Absolutely fabulous, fun and totally mind-blowing”
- SamAboutTown

Salongsbiljetter
Du sitter vid cafébord och man får ta med sig mat och dryck (picknick). Biljetter säljs per sällskap. Vid större sällskap än 5 personer, lägg till ytterligare sällskapsbiljett i samma köp för att komma upp i rätt antal personer (ex. vid sällskap om 6 personer: köp en biljett för sällskap om 4 pers och ytterligare en biljett för sällskap om 2 pers = sällskap om 6 pers). De biljetter som köps vid samma tillfälle ses automatiskt som ett och samma sällskap.

Om du och ditt sällskap inte köpt biljetter vid samma köptillfälle, ber vi dig att meddela detta till info@victoria.se senast två dagar före evenemanget så att vi kan placera er tillsammans, om ni så önskar.

Bordsplacering sker på plats. Du kommer aldrig placeras med någon ur ett annat sällskap. Har du specifika önskemål om placering i lokalen, lämna en kommentar vid köp så ska vi göra vårt bästa för att tillgodose det.

Vill du endast köpa biljett för 1 person (begränsat antal) kontakta Kulturcentralen via info@kulturcentralen.nu, tel. 040-10 30 20 eller besök butiken på Södra Förstadsgatan 18.

Balkongbiljetter
Biljetter på balkongen säljs endast i sällskap om 2 pers. På balkongen är det inte tillåtet att ta med mat, endast dryck och snacks. Du sitter i biostolar, på trappgradering gradvis uppåt. Det finns ingen hiss till balkongen.

Tillgänglighet:
För rullstolsanpassade biljetter boka via info@victoria.se. Hörselslinga finns att tillgå, vid behov vänligen meddela oss till tech@victoria.se minst två vardagar i förväg.

Slutsålt?
Skriv upp dig på Victoriateaterns väntelista: Maila till biljett@victoria.se. Ange föreställning, datum och antal biljetter du önskar. Glöm inte att uppge namn och telefonnummer.


Kategori: [Humor] [Picknickföreställning] [Show]
Hemsida: Http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 3 st. sedan tor 01 apr 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14964

Till förstasidan >>