Visa alla 129 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Vinterfåglar på Ribersborgsstranden

Runda av julhelgen med fågelskådning på Ribban. Här övervintrar bläsänder från Sibirien sida vid sida med stadens stationära fåglar.

 
  Mera >>
 
  Maestro - Framflyttad
MAESTRO!” är en humoristisk pianoföreställning, med inslag av vanliga klassiker spelade på ovanligt vis, samt publikens önskemål - spelade på vanligt vis. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  DUMMERJÖNS - Ekoversionen

OM KONUNGENS DOTTER SOM VILLE HA DEN MAN SOM KUNDE TALA BÄST OCH FICK EN EKOHJÄLTE! Upplev vår moderna version av den klassiska sagan om den lille som klarar det stora!

 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Teater Sagohuset
Familjeföreställning från 6 år. Vägen till Barnhans land är inte lång, ut ur huset bara, sedan över grusgången, genom vildsvinsportalen, förbi syrénhäcken, snabbt in genom hålet – och så är man där!
 
  Mera >>
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
 


Alla 129 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Greta Get - en sanitär angelägenhet - Flyttad    

 
 
Flyttad till 21 november

I det härliga landet Apolonien, där alla är välkomna och lever hälsosamt i samklang med naturen, bor också den ohälsosamma rockgeten Greta Get som äter allt, slösar och förpestar som en hel fabrik och lever livet på andras bekostnad. Greta Get har en mage av stål och bryr sig mindre om hur någon annan har det. Blåsfiskarna i havet har däremot problem. Det alltmer växande berget av plastpåsar håller på att förpesta hela havet och blåsfisk efter blåsfisk insjuknar i den förfärliga påssjukan!

Då knackar det på dörren och ”Professor Skräp” kommer på besök. Professorn lär oss hur vi kan omvandla skräp till skojiga saker för att minska föroreningen. Greta som vägrar att lyssna får snart smaka på sin egen medicin genom en omtumlande resa till Basiluskien. Hur ska det gå för Greta? Kommer Apolonien hitta en lösning på det alltmer förgiftande påsberget?

Vi får möta Greta Get och Professor Skräp mf l som tar oss genom en medryckande världsmusikalisk saga som vi alla kan lära oss något av!

Ida Gustafsson sång/berättare gitarr, skräpinstrument, Professor skräp, Gunvor Grönkål
Johan Ohlsson dragspel, kör, Dr Broccoli
Olivia Longo Greta Get

Regi: Eva Ekengren
Hattar/kostym: Dunja Kalk och Ida Gustafsson
Ålder: ca 3 - 9 år

Apolonia i samarbete med Barnens Scen, med stöd från Malmö Stad, Musikverket och Kulturrådet.


Speltid: 40 min.
Kategori: [Barn] [Musik]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan s�n 21 nov 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14941

Till förstasidan >>