Visa alla 136 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  AFTER FÖRIS MED VEM?

AFTER FÖRIS föreställning med VEM?

 
  Mera >>
 
  Kristin Korb kvartett
Det handlar om jazzstandards med feel-good-stämning – både för musiker och publik, på Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Like the Shadow: I am And I am not - Skånes Dansteater
En ny dansföreställning om livets motsättningar av Ina Christel Johannessen med beatboxaren Mattias Ümit Yilbar Norgren.
 
  Mera >>
 
  Emma Håård

Emma Håård är en Malmöbaserad artist och låtskrivare som fått uppmärksamhet för sin känslofyllda och dynamiska musikstil. En blandning av indierock och pop.

 
  Mera >>
 
  En kväll i november
En kväll av och med Vellinge kulturskolas elever. Intäkterna går till Artisten Support.

 
  Mera >>
 
  Bob and the Bailers med Grand Fiesta
Bob and the bailers-Vi brukar beskrivas som en malmöitisk rockdröm. Grand fiesta-Ljudet från Grand Fiestas gitarr och röst är modernt, direkt och detaljrikt. Med Peter Wahlbecks ”gubbar” på väggarna.
 
  Mera >>
 
  Varieté Victoria
Varieté Victoria är en otämjd, hämningslös, sensationell, galen – och vansinnigt rolig – föreställning, där några av världens absolut främsta power-varieté-akter inom magi, komedi, jonglering och mycket mer möts på samma scen. Tillsammans tar de oss med på en virvlande resa från 20-talets Berlin, via Londons undergroundscen, till Malmös egna gator – och tillbaka igen! Välkommen till en klassisk varieté i modern tappning, där vår konferencier och trollkarl Malin Nilsson guidar oss genom kvällen i ett rasande tempo
 
  Mera >>
 
  När Nalle försvann
Varietéinspirerad dockmusikal med Apolonia Musikteater. Musik i Syd, Malmö på Moomsteatern.
 
  Mera >>
 
  Höna hittar hem
En musikalisk föreställning om livet som det är! på Barnens Scen, Malmö
 
  Mera >>
 
 


Alla 136 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

John Holm    

 
 
John Holm — en av Sveriges största musiklegender genom tiderna ger sig ut på scenerna igen. Under 70-talet släppte han tre album som ofta benämns bland de bästa som givits ut i Sverige. ”Sordin” (1972), "Lagt kort ligger” (1974) och ”Veckans affärer” (1976).

Därefter har John varit tämligen sparsmakad, 1975 gjorde han sin första turné och exakt 40 år senare, 2015, var det så dags för den andra. Sedan dess har han gjort ett hundratal spelningar runt om i landet och med sig har han en trogen skara som älskat och väntat på hans återtåg.

John Holms egensinniga röst och djupa texter fortsätter att attrahera lyssnare, hans musik är som en blandning mellan singer-songwriter, rock och progg. På SVT Play ligger en dokumentär om Johns liv – ”Det finns så många vägar – en film om John Holm”.

På konserten blir det fullt band: John Holm, sång och gitarr, Jesper Wihlborg, elgitarr, Alex Holm, munspel, Alexander Gunnarsson, bas och Mattias Sjögren, trummor.


Speltid: 70 min totalt utan paus.
Kategori: [Musik]
Hemsida: Http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 20 nov 2021


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14842

Till förstasidan >>