Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Teprovning på Tehuset Shiva
Upptäck teets magiska värld!
 
  Mera >>
 
  Magnus Carlson & The Moon Ray Quintet
Med rötterna i jazzens tradition men med blicken riktad långt bortom standardlåtarna, bjuder sångaren Magnus Carlson – välkänd för sin karaktäristiska röst i Weeping Willows – och The Moon Ray Quintet, med trumpetaren Goran Kajfeš i spetsen, på svängig jazz med magiska toner, psykedeliska undertoner och filmisk elegans. Här möts varma blåtoner och oväntade tolkningar i ett dynamiskt samspel, fyllt av hypnotiska groove och fantasifulla arrangemang. På Victoriateatern, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nåt slags monster
Två killar chillar i en lägenhet. Allt är perfekt. Så perfekt som det bara kan bli när den ena killen har byggt den andra killen av likdelar. Men sen händer någonting jättedåligt.
 
  Mera >>
 
  Framskjuten - Kvinnolinjen - en fri fantasi om en verklig familjehemlighet
En poetisk, humoristisk och brådjup monolog baserad på skådespelerskan Eva Ekengrens egen familjehistoria. i Beddingestrand
 
  Mera >>
 
  Saxell & Jalle
Saxell & Jalle tillbaka på Biografteatern Scala i Ystad
 
  Mera >>
 
  Caixa Cubo (BR)
Med inspiration från brasilianska 70-talsgrooves och samba-jazz-traditionen skapar denna jazztrio från São Paulo ett helt eget sound – med en modern twist. De rör sig fritt genom det rika, rytmiska brasilianska musiklandskapet och väver samman tradition med samtida jazzinfluenser. Med en livfullhet och experimentlusta som fångar essensen av São Paulos dynamiska musikarv, rör sig trion sömlöst mellan det eleganta och det surrealistiska.
 
  Mera >>
 
  Maleficium – en stadsvandring om häxprocesserna i Malmö
Stadsvandring i Malmö i spåren av häxprocesserna i Malmö under 1500-talet.
 
  Mera >>
 
  Linearity
- It’s not easy being straight.
Dansföreställningen "Linearity" visar på den till synes hopplösa uppgiften att i en oregelbunden värld utgå ifrån enbart räta linjer.
På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Leka Med Elden 3.0
Välkommen på fest!
Leka Med Elden 3.0 - Smak av säsong, kärleksdrama och pastellfärgat 80-tal. En nära omslutande totalupplevelse i en moderniserad version av Strindbergs verk.
 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Justina Auškelyté, violin    

 
foto Marius Linauskas  
För dig som vill uppleva konserten live säljer vi ett mindre antal platser enligt Folkhälsomyndighetens direktiv på max 50 personer i salongen. Konserten kommer även att livestreamas via vår Youtubekanal - Palladium Malmö. Länk till livestreamen läggs upp här och på facebook 20 min innan konserten startar alternativt går du direkt in på vår youtubekanal.

Justina Auškelytė är en av få violinister bosatta i Sverige som studerat vid prestigefyllda The Juilliard School i New York. Hon är prisvinnare i mer än ett dussin tävlingar har uppträtt på bland annat Lincoln Center i New York, Wiener Musikverein, National Concert Hall i Dublin liksom vid flera kända festivaler, som Ravenna Festival, Festival Gasparo da Saló och Vilnius Festival.

Det som fångade föreningen Salomon Smiths uppmärksamhet var hennes arbete med att förnya publikkontakten genom projekten ”Blind Date Concerts” samt ”Violinist on a Bike” – nya, annorlunda konsertkoncept för klassisk konstmusik.

Till skillnad från den mer typiska klassiska konserten är ”Blind Date Concerts” mer intima och nära, gränserna mellan artister och lyssnare elimineras medan den högsta professionella musiknivån för artister alltid är närvarande. Precis som på en riktig blinddate, där ingen vet vad som kan förväntas, förblir artister och program för varje konsert hemligt till konsertens början.

”Violinist on a Bike” är ett nytt sätt att introducera levande klassisk musik och göra den lättillgänglig. “Violinist på en cykel” tar de bästa föreställningarna från konserthus och för dem närmare människor i deras vanliga liv. Därmed bryts gränserna mellan artisten och lyssnaren, konserterna når ut till nya målgrupper och trotsar stereotyperna av klassisk musik.

I denna konsert ackompanjeras Justina av den italienska pianisten Cesare Pezzi.

Program:
César Franck - Sonata in A major for Violin and Piano
Claude Debussy - Clair de Lune / La Fille aux cheveux de lin / Beau Soir
Maurice Ravel - Tzigane

https://www.auskelyte.com

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Speltid: 60 min totalt utan paus.
Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan sön 20 sep 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14775

Till förstasidan >>