I gränslandet mellan folk, pop och visa har Kolonien karvat ut ett eget musikaliskt universum, drivet av energifyllt gitarr- och fiolspel, mäktig stämsång och ett textförfattande som beskrivs som en positiv verklighetsbetraktelse av vår tids största utmaningar – klimatet och gemenskapen, eller kanske snarare bristen på den senare. På Victoriateatern, Malmö.
”Dawn” är det första verket i en serie av Adam Seid Tahir som omtolkar det äldsta nordiska runalfabetet genom queer afro-nordisk lins. Detta runalfabet kallas “Äldre Futhark” och dess ursprung är omtvistat, både vad gäller mytiska berättelser och geografisk källa. Dansstationen på Skånes Dansteater, Malmö.
Olof Wallberg fokuserar nu på sin solokarriär, men är annars bekant från banden The Men, Colubrids och Fight Family. Han är även en del av Varanteatern - som vi sett på teve - där han bland annat ingår i Kent-pastischen Knut och i syntarna Tyskarna från Lund.
Wallberg kommer till Kulturhuset för en intim och avskalad picknick-konsert. Efter konserten blir det meet and greet där hans LP finns till försäljning och kan fås signerad om så önskas.
Smoke Rings Sisters: A sparkling Christmas Smoke Rings Sisters är den lysande vokalgruppen som med sin trestämmiga sång, musikaliska träffsäkerhet och glädje vill bjuda Victoriapubliken på en ny julföreställning: A sparkling Christmas! Vintertoner och bjällerklanger varvas med lekfulla arrangemang, humor och allvar i julens anda.
Knock-Out Greg & The Blue Flames Greger "Knock-Out Greg" Andersson har tagit sig hela vägen till toppen av de nordiska och europeiska bluesscenerna. Med sin själfulla sång, sitt knivskarpa gitarrspel och sitt kraftfulla, karaktäristiska munspel har han imponerat bluespublik världen över. På det senaste albumet Serve Me Right To Suffer, tillsammans med sitt band The Blue Flames, visar han prov på munspelsspel i världsklass – ett sound som placerar honom sida vid sida med legender som George "Harmonica" Smith och andra giganter inom genren.
Luciahögtid - S:t Johannes kyrka Malmös mest traditionsfyllda och högtidligaste lucia högtid. Medverkande Malmö akademiska kör. Daniel Hansson, dirigent (Rekommenderad ålder från 7 år)
VED är ett experimentellt rockband som influeras av postpunk, frijazz, progressiv rock och elektronisk musik. De kombinerar rytmisk monotoni med melodiska inslag, fri improvisation, samplade ljud och field recordings.
Sedan 2010 har de släppt 4 album och 3 EP:s, senast på engelska Rocket Recordings, och turnerat flitigt i Skandinavien, Tyskland, England, Spanien. 2014 gjorde VED en turné i Centralasien, en musikdokumentär från den turnén samt en ny LP kommer att släppas under 2020/2021.
Info:
Konserten är i ett cirkustält på Malmös bästa cirkushotell. Där finns också en foodtruck som säljer mat och dryck. Speciella åtgärder tas för att hålla fysisk distans. T ex är antalet biljetter begränsat till 50 st, och publiken är sittande vid bord med 2 m mellanrum. Välkomna till en säker konsert i en fantastisk miljö! Tältet och foodtrucken öppnar kl 18 för den som vill komma innan.
Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan lör 25 jul 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.