Mathias Heise Quadrillion (DK) Denna danska kvartett, med Mathias Heise på kromatiskt munspel och keyboards i spetsen, har på kort tid etablerat sig som en av de mest spännande grupperna inom modern jazzfusion. Tillsammans med David Vang på bas, Mads Christiansen på gitarr och Aksel Stadel Borum på trummor skapar de ett kompromisslöst och energifyllt sound. En originell blandning av funk, rock och jazz, där elektrifierande gitarrsolon, fräsande syntar och kraftfulla beats vävs samman till intensiva grooves. Heise kallar själv stilen för FuRoJazz – och resultatet är både smittande och nyskapande.
Toni Holgersson Sångaren och låtskrivaren Toni Holgersson slog igenom med en dundrande debut 1989 och redan som 23-åring var han ett kritikerhyllat namn och gav ut fem album på fem år. Innerliga skivor i gränslandet mellan visa och rock, där texterna skildrade både kärlek och mörker. Nu är han aktuell med nya albumet "Apotek Vintergatan", tillsammans med gitarristen Lars Halapi.
Caroline af Ugglas Caroline af Ugglas har under mer än två decennier gjort sig känd som en av Sveriges mest folkkära och mångsidiga artister. Hon är sångerska, konstnär, tal- och sångpedagog, sångterapeut – en artist som både utmanar, provocerar och berör. Efter studier vid Calle Flygares teaterskola har hon byggt upp en imponerande meritlista med flera Grammisnomineringar, internationella framgångar, egna konstutställningar och en framgångsrik karriär som körledare och skapare av det populära konceptet Kör för alla. Dessutom har hon formgivit skor.
Malmö’s Jenny Jonasson får anses som en av Södra Sveriges främsta blues & soul -queens. Med sin egen hybrid av Aretha & Janis har hon verkat i otaliga musikaliska samarbeten. Tombstone Shadow’s är en kvintett startat av Österlengitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng rutinerade Skånebaserade musiker som tolkar örhängen på ett helt eget, svängigt, ärligt och naket sätt.
VED är ett experimentellt rockband som influeras av postpunk, frijazz, progressiv rock och elektronisk musik. De kombinerar rytmisk monotoni med melodiska inslag, fri improvisation, samplade ljud och field recordings.
Sedan 2010 har de släppt 4 album och 3 EP:s, senast på engelska Rocket Recordings, och turnerat flitigt i Skandinavien, Tyskland, England, Spanien. 2014 gjorde VED en turné i Centralasien, en musikdokumentär från den turnén samt en ny LP kommer att släppas under 2020/2021.
Info:
Konserten är i ett cirkustält på Malmös bästa cirkushotell. Där finns också en foodtruck som säljer mat och dryck. Speciella åtgärder tas för att hålla fysisk distans. T ex är antalet biljetter begränsat till 50 st, och publiken är sittande vid bord med 2 m mellanrum. Välkomna till en säker konsert i en fantastisk miljö! Tältet och foodtrucken öppnar kl 18 för den som vill komma innan.
Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan lör 25 jul 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.