Visa alla 172 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Symbio

Symbio spelar filmisk folkmusik där nordisk tradition möter elektroniska rytmer och ett kraftfullt, nästan symfoniskt sound där innerliga melodier och hypnotiska beats skildrar livsbejakande teman. Vevlira och dragspel vävs samman med beats, drömska klanglandskap och melodier som rör sig mellan stillsam eftertanke och pulserande energi. Nu firar de 15 år tillsammans och kommer till Malmö för att bjuda på musik från sitt nya album.

 
  Mera >>
 
  Flora och fauna i Pildammsparken
Vill du lära dig mer om flora och fauna som finns i Pildammsparken? Följ då med på en vandring runt stora dammen.
 
  Mera >>
 
  Flora och fauna i Slottsparken

Vill du lära dig mer om flora och fauna som finns i Slottsparken? Följ då med på en vandring i parken.

 
  Mera >>
 
  David Urwitz

David Urwitz rör sig i traditionen av svenska singer-songwriters, där det lågmälda berättandet står i centrum. Med melodier som bär spår av folk, pop och americana skriver han sånger där vardagens detaljer öppnar mot något större. I hans musik finns ofta längtan från den lilla staden och drömmen om en annan horisont. Uttrycket är avskalat men starkt. Stillsamt vemod balanserat av ett stråk av hopp.

 
  Mera >>
 
  Malmö DeLuxe: Kockums möter Calatrava

Välkommen till en guidad stadvandring under 3,5 timmar med varvshistoria, ny arkitektur och utsikt från Turning Toro inkl ett glas champagne. En eftermiddag med aha-upplevelser, nya perspektiv och glada skratt.

 
  Mera >>
 
  Tim Ahlqvist + Band - Inställt
Aktuell med debutalbumet "En dröm om ett liv" är Tim Ahlqvist indierock/pop-artisten som med genuinitet som ledstjärna berör lyssnaren med sina personliga texter och känslomässigt explosiva melodier.

 
  Mera >>
 
  TECHNO SAUNA
Denna kväll skruvar vi upp musiken, volymen och tempot riktigt, Sibbarps kallbadhus tecnho Aufguss. Kom och känn pulsen i bastun tillsammans.
 
  Mera >>
 
  Kom och lär dig mer om småfåglar på ringmärkningens dag
Hur går det till att ringmärka fåglar och varför gör man det? Välkommen att få en 40 minuters förevisning av ringmärkning och få se småfåglar på nära håll.
 
  Mera >>
 
  Det hemliga Malmö sett från stadens kanaler
Efter fjorton år med stadsvandringen ”Det hemliga Malmö” och tre fantastiska säsonger med Rundan sightseeing och ”det Hemliga Malmö sett från stadens kanaler” så kör vi en sommar till! Gunnar Ekberg berättar om Malmös hemligheter på Rundan under en och en halv timmes spännande tur på kanalerna, ut i hamnen, in i slottsparken och förbi Malmöhus Slott.
 
  Mera >>
 
 


Alla 172 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Beethoven 250 år! - Inställt    

 
 
– Beethovenfestival med pianisten Per Tengstrand samt stråkkvartetterna Novo Quartet och Peter&Viktor-kvartetten

När det tumultartade året 2020 går mot sitt slut, är det dags att fira födelsen av en utav de, genom tiderna mest inflytelserika och genialiska personerna inom musikens värld. Kompositören Ludwig van Beethoven hade fyllt 250 år den 16 december. Detta firar vi i dagarna fem med att bjuda på samtliga av mästarens fem pianokonserter, framförda och arrangerade för piano och stråkkvartett av vår gode vän och ”in-residence-pianist", Per Tengstrand, tillsammans med stråkkvartetterna Novo Quartet från Köpenhamn och Peter&Viktorkvartetten från Helsingborg.

Under fyra kvällar och en söndagseftermiddag, mellan den 11 och 15 december, får vi uppleva ett urval av Beethovens verk. Varje tillfälle innebär ett nytt program och ingen konsert blir den andra lik. Förutom pianokonserterna bjuds det på pianosonater, stråkkvartett och inte minst de mäktiga Diabellivariationerna!

Festivalprogram: 11 - 15/12, 2020
Observera att du måste köpa olika biljetter för respektive datum.

Fredag 11 december: Ettan och Trean Per Tengstrand och Novo Quartet
Pianokonsert nr. 1 C-dur op. 15
Pianokonsert nr. 3 c-moll op. 37

Lördag 12 december: Månsken och Waldstein Per Tengstrand
"Månskensonaten" op. 27 nr. 2
"Waldsteinsonaten" op. 53

Söndag 13 december (Matiné): Tvåan och Fyran Per Tengstrand och Peter&Viktorkvartetten
Pianokonsert nr. 2 B-dur op. 19
Pianokonsert nr. 4 G-dur op. 58

Måndag 14 december: Diabelli Per Tengstrand
Diabellivariationerna, op. 120

Tisdag 15 december: Kejsarkonserten Per Tengstrand och Novo Quartet
Stråkkvartett op. 18 nr. 2
Pianokonsert 5 Ess-dur op. 73 "Kejsarkonserten"

På scen
Pianisten Per Tengstrand är en av Sveriges mest framstående artister på de internationella konsertscenerna och en kär gäst på Victoriateatern där han är känd som flygelambassadör och för att hålla i de mycket populära konsertkvällarna "Konversationer vid Klaviaturen". Han debuterade med Helsingborgs Symfoniorkester redan vid tolv års ålder och har sedan dess kommit att bli en av Sveriges främsta konsertpianister. Han föddes 1968 i Växjö och har studerat för bland annat Hans Pålsson, Dominique Merlet och Romuald Sztern. Under åren har han spelat in skivor med verk av Brahms, Chopin och Beethoven. Han är också huvudpersonen i Magnus Gertten och Stefan Bergs dokumentärfilm Solisten.

Per har fått mycket beröm för sin teknik och säkerhet, vilket även har visats i de utmärkelser som han har fått. Han har bland annat vunnit Cleveland International Piano Competition, fått den svenska kungliga medaljen Litteris et Artibu som den yngsta någonsin och när han tilldelades första pris för sina slutexamina vid konservatoriet i Paris bröt publiken det 200 år gamla applådförbjudet.

Idag bor Per i USA med sin fru där han har gör stor succé, både på konserter och skivor. Han arbetar regelbundet med de stora orkestrarna i Skandinavien och är konstnärlig ledare för Helsingborg Pianofestival och New Nordic Music Festival i New York.

Novo Quartet består av Kaya Kato Møller och Nikolai Vasili Nedergaard, violin, Daniel Sledzinski, bratsch samt Signe Ebstrup Bitsch, cello. Trots sina ungdom har kvartetten redan turnerat i Kina, vunnit internationella tävlingar och är en av de unga kvartetter som spås en lysande internationell bana.

Peter&Viktorkvartetten är en förlängning av duon som ofta samarbetar med Per Tengstrand, Peter Filiptsev och Viktor Bergendal på violin. De två herrarna har många talanger, och arrangerar tillsammans med Per varje år ett mycket populärt Beethovensafari i Helsingborg. En viss spexig framtoning kan ibland tillåtas, och kanske får vi ett par extranummer med denna ingrediens!

Ludwig van Beethoven
Tonsättaren Ludwig van Beethoven föddes i Bonn, Tyskland, 1770 (död 1827) och ansågs både under sin levnadstid och av eftervärlden, som en av världens främsta kompositörer. Han studerade under Haydn och var starkt influerad av Mozart, men hans musik har ofta en dynamisk kraft och styrka som tycks signalera intåget av en ny epok. Beethoven associeras främst med Wienklassicismen, även om hans senare verk är komponerade i en mer romantisk stil. Det var i och med Beethoven som klassicismen nådde sin klimax, och även sitt slut.

Beethoven var född perfektionist och det faktum att han mot slutet av sitt liv var nästan helt döv – hämmade honom givetvis enormt mycket. Trots detta hinder har han efterlämnat en gedigen verkförteckning som innehåller bland annat nio symfonier, flera orkesteruvertyrer, 5 pianokonserter, 1 violinkonsert, 32 pianosonater, 10 violinsonater, flera kammarmusikverk (bland annat 16 stråkkvartetter, pianotrior) och operan Fidelio, m.m.

Picknickföreställning

I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekomenderar Möllans Osts Tapastallrick För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14709

Till förstasidan >>