Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Lisen Rylander Löve

Lisen Rylander Löve är aktuell med sitt nya album In fields of time (oktober 2025) – där akustiska instrument som saxofon och röst möter live-elektronik och skapar suggestiva och gränsöverskridande ljudlandskap.

 
  Mera >>
 
  Ole Børud Band (NO) (Victoria dansar!)
West Coast, pop, funk och jazz i ett – den norske musikern och låtskrivaren Ole Børud är själva definitionen av det senaste decenniets renässans för västkustpop (tänk en korsning mellan Steely Dan, Toto, Michael McDonald och Doobie Brothers). Ole Børud är en multiinstrumentalist och är särskilt känd för sitt skickliga gitarrspel och karaktäristiska röst. Musiken är välarrangerad och bär på en tydlig känsla av precision och musikaliskt hantverk. Nu är han redo att ge sig ut på turné igen i samband med att han släpper sitt sjätte album hösten 2025
 
  Mera >>
 
  Mats/Morgan/Henrik

Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.

 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Victoria dansar! RAY LEMA (DRC) - INSTÄLLT!    

 
Foto: Thomas Freteur  
INSTÄLLT!

En hyllning till Franco Luambo, den kongolesisk rumbans fader

Den kongolesiske musikern Ray Lema är en av de mest innovativa musikerna inom afrikansk musik. Under sin 50 år långa karriär har han samlat de flesta av kontinentens musiker i olika samarbeten. Nu hyllar han en ikonisk musiker, en av de största – Franco Luambo – den kongolesiska rumbans fader. Förbered dig på en glädjefylld konsert där maniska gitarrslingor och suggestiva rytmer får höfterna att gunga av sig självt. Det kommer bli en tropisk hetta!

Ray Lema började som musiker i sitt hemland Kongo och spelade musikstilen som dominerade hela afrikanska kontinenten, kongolesisk rumba. Hans utbildning i västerländsk klassisk komposition bidrog till att Ray Lema fick uppdraget som ledare av Kongos nationalbalett. President Mubutu uppmanade honom att skriva en opera till presidentens ära men Lema vägrade och kom att leva i exil, både i USA och Frankrike, under mer än 30 år.

2019 tog han sig an den högt uppskattade musikern Franco Luambo som förde kongolesisk rumba till kontinentens alla dansgolv. Francos musik var inte bara en förstklassig atmosfärskapare utan musiken inkarnerar även uttrycket av ett befriat Afrika.

Ray Lema drar nya linjer och ger nya perspektiv på Franco Luambos musik. Genom att lägga till en blåssektion, som han komponerat temat till, moderniserar han soundet av Francos oemotståndliga låtar.

På scenen:
Ray Lema – piano, sång
Ballou Canta – sång
Fredy Massamba – sång
Michel Alibo – bas
Rodriguez Vanguama – gitarr
Dharil Esso – slagverk
Irving Acao – tenorsaxofon
Gérald Bantsimba – trumpet
Bives Mbeki – trombon

Konserten presenteras i samarbete med Mix Musik.

Länkar
https://youtu.be/Y1GHu9uyIqk
http://raylema.com

Obs! Detta är en stående konsert. Varken mat eller dryck får medtagas.

Pris: Salong (Stående) 250:-
Balkong (Sittande, med rätt att gå ner i salongen) 300:-
Medl. Mix Musik: 200 kr stående i salong, 250 kr sittande på balkong (med rätt att gå ner i salongen)
I dörren: 300:- (i mån av plats)
(i biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift)
Insläpp:
20.00
På scen: 21.00

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14708

Till förstasidan >>