Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Kolonien

I gränslandet mellan folk, pop och visa har Kolonien karvat ut ett eget musikaliskt universum, drivet av energifyllt gitarr- och fiolspel, mäktig stämsång och ett textförfattande som beskrivs som en positiv verklighetsbetraktelse av vår tids största utmaningar – klimatet och gemenskapen, eller kanske snarare bristen på den senare. På Victoriateatern, Malmö.

 
  Mera >>
 
  DAWN – ADAM SEID TAHIR

”Dawn” är det första verket i en serie av Adam Seid Tahir som omtolkar det äldsta nordiska runalfabetet genom queer afro-nordisk lins. Detta runalfabet kallas “Äldre Futhark” och dess ursprung är omtvistat, både vad gäller mytiska berättelser och geografisk källa. Dansstationen på Skånes Dansteater, Malmö.

 
  Mera >>
 
  Olof Wallberg

Olof Wallberg fokuserar nu på sin solokarriär, men är annars bekant från banden The Men, Colubrids och Fight Family. Han är även en del av Varanteatern - som vi sett på teve - där han bland annat ingår i Kent-pastischen Knut och i syntarna Tyskarna från Lund.

Wallberg kommer till Kulturhuset för en intim och avskalad picknick-konsert. Efter konserten blir det meet and greet där hans LP finns till försäljning och kan fås signerad om så önskas.

 
  Mera >>
 
  MAFF kc-test
testarrangemang
 
  Mera >>
 
  Smoke Rings Sisters: A sparkling Christmas
Smoke Rings Sisters är den lysande vokalgruppen som med sin trestämmiga sång, musikaliska träffsäkerhet och glädje vill bjuda Victoriapubliken på en ny julföreställning: A sparkling Christmas! Vintertoner och bjällerklanger varvas med lekfulla arrangemang, humor och allvar i julens anda.
 
  Mera >>
 
  Julkonsert med Vegakören och Ola Salo
En spännande julkonsert med internationellt kända Vegakören med gästartist Ola Salo.
 
  Mera >>
 
  Knock-Out Greg & The Blue Flames
Greger "Knock-Out Greg" Andersson har tagit sig hela vägen till toppen av de nordiska och europeiska bluesscenerna. Med sin själfulla sång, sitt knivskarpa gitarrspel och sitt kraftfulla, karaktäristiska munspel har han imponerat bluespublik världen över. På det senaste albumet Serve Me Right To Suffer, tillsammans med sitt band The Blue Flames, visar han prov på munspelsspel i världsklass – ett sound som placerar honom sida vid sida med legender som George "Harmonica" Smith och andra giganter inom genren.
 
  Mera >>
 
  Luciahögtid - S:t Johannes kyrka
Malmös mest traditionsfyllda och högtidligaste lucia högtid. Medverkande Malmö akademiska kör. Daniel Hansson, dirigent (Rekommenderad ålder från 7 år)
 
  Mera >>
 
  Tänd ljus - Luciakonsert S:t Matteus Kyrka
Körkonsert med stämningsfullt lucia tåg och vackra advents- och julsånger, i S:t Matteus kyrka, Malmö
 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Victoria dansar! THE FAMILY TREE - INSTÄLLT!     

 
 
INSTÄLLT!

– Reunion (X-mas Special)

Nu kommer de tillbaka efter den slutsålda succékonserten i januari! Reunionturnén fortsätter för ett av Sveriges absolut bästa soulband genom tiderna! Med sin mustiga cocktail av funk, soul, hiphop, jazz och acid jazz är The Family Tree kända som en av landets vassaste liveakter med sina högenergiska framträdanden och ett galet sväng.

Bandet leds av sångaren och pianisten Anders "Hofstone" von Hofsten (känd som soloartist, musiker och kapellmästare för bl a Simone Moreno) och rapparen Patrik "Mac" Larsson (numera profil i musikbranschen).

The Family Tree bildades i Malmö i mitten av 90-talet och reste land och rike runt mellan klubbar och festivaler, såsom Nefertiti i Göteborg, Fasching i Stockholm, KB i Malmö och Park Café i Köpenhamn, samt Vattenfestivalen och Malmöfestivalen. Bandet släppte 1996 albumet "Rouse!" och hade en radiohit med "Together". Andra familjära låtar är "Superfunk" och anthemet "Make way for the family". Samtida med bland andra Stonefunkers, Blacknuss och Newtone hann The Family Tree bli välkända inom soulgenren och syntes flitigt i TV, magasin och de stora dagstidningarna.

I många år har krav rests från fans på en återförening, och till slut lät sig bandet bevekas... Under hösten 2019 släpptes "Rouse!" för första gången digitalt i en deluxe-version, och för att fira detta ger sig orkestern ut och spelar under 2020.

So once again – make way for the family!

På scen:
Anders von Hofsten - sång, fender rhodes
Patrik "Mac" Larsson - rap
Thobias Gabrielson - bas, kör
Jens Mattsson - gitarr, kör
Jonas von Hofsten - trummor
Jonas Öijvall - keyboards
Johan Holmström - keyboards
Erik Wierup - slagverk
Johanna Wierup - kör
Ingela Olson - kör
Viktor Sand - saxofon
Patrick Björsjö - trombon
Jonne Bentlöv - trumpet

Obs! Detta är en stående konsert. Varken mat eller dryck får medtagas.

https://thefamilytree.net

https://youtu.be/dFUf4tzwUoU
https://youtu.be/1EANiMzuIeU
https://youtu.be/ZB28xBTEPBc

Pris: Salong (Stående) 250:-
Balkong (Sittande, med rätt att gå ner i salongen) 300:-
I dörren: 300:- (i mån av plats)
(i biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift)
Insläpp:
20.00
På scen: 21.00

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14705

Till förstasidan >>