Visa alla 137 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Eyot (SRB)

Den serbiska kvartetten Eyot har ett eklektiskt och vackert sound som överskrider både tidsmässiga, geografiska och kulturella gränser. De bryter ny mark genom att blanda sitt ursprung från balkan med influenser från jazz, klassisk musik, artrock och traditionella klanger. Resultatet är en fängslande musikalisk värld som rör sig mellan styrka och finess, energi och eftertanke.

 
  Mera >>
 
  Hialøsa

Hialøsa är ett av landets mest hyllade liveband inom nordisk folkmusik.
Det sydsvenska ordet hialös betyder ivrig och precis så känns musiken när Hialøsa intar scenen.

 
  Mera >>
 
  Fred Wesley Generations (US)

Årtionden efter sitt banbrytande arbete med James Brown och George Clinton – som gjorde honom till en av funkens verkliga arkitekter – återvänder Fred Wesley till sina jazzrötter med projektet Generations. Generations är långt ifrån en traditionell jazztrio. Här möts jazz, soul, funk och till och med rap i ett organiskt groove. Musiken pulserar av energi, rytm och sväng – där Wesleys varma trombon, Corradis Hammondorgel och Matchs rytmiska fantasi smälter samman till en tät och lekfull helhet.

 
  Mera >>
 
  LoveBoat Nights på Etage
Dax igen för LoveBoat på legendariska Etage i Malmö!
 
  Mera >>
 
  Snödroppsvandring i Slottsträdgården
Lär dig mer om snödroppar under en snödroppspromenad på Slottsträdgården med Lina Hirsch, anläggningsansvarig trädgårdsingenjör.
 
  Mera >>
 
  Ida Sand
Ida Sand har soul, gospel och jazz i blodet. Det där varma, själfulla uttrycket som hör lika hemma i kyrkan som på en dunkel jazzklubb. I hennes ton möts gospelns glöd, bluesens melankoli och souljazzens rytm, med en personlig och nordisk underton. Ida Sand har en detaljrik och utsökt spelstil, en närvaro och röst som engagerar och griper tag, och därtill ett mäktigt band som lyfter hennes musik med känsla och precision.

 
  Mera >>
 
  Peter Wahlbeck - Nästan ett geni!

Vem är Peter Wahlbeck? Komiker, författare, konstnär och skådespelare från Halmstad.Han har arbetat med ståuppkomik på heltid i 35 år och har genomfört 100-tals ståuppframträdanden på små- och stora scener. Publiken får åka med på en fantasiresa.

 
  Mera >>
 
  Picknickkonsert med Spårvägens Musikkår
Spårvägens Musikkår Malmö bjuder in till picknick-konsert på Limhamns Folkets Hus! 
Musikkåren kommer att tackla ett musikaliskt program som ledigt och otvunget rör sig från svensk folkmusik till Glenn Miller, vidare till engelska sjömansvisor och hela vägen till ABBA. Och givetvis blir det en marsch också. Och mer därtill.
 
  Mera >>
 
  Vem är det som bestämmer?
En föreställning om klimatet och livet i skogen. Det bjuds på teater blandat med nyskriven musik där barnen i publiken involveras
 
  Mera >>
 
 


Alla 137 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Emile Parisien & Vincent Peirani Duo (FRA) – Abrazo - INSTÄLLT!    

 
Foto: JP Retel  
INSTÄLLT!

Abrazo. Omfamning. Ibland den av ens danspartner, ibland en broderlig kram. Det är nog det som bäst beskriver samspelet mellan dragspelaren Vincent Peirani och sopransaxofonisten Emile Parisien, som utgör denna franska duo. Den finns en stark dragningskraft som är så uppenbar mellan Peirani och Parisien som härrör från den otroliga finessen i deras interaktion och det exceptionella och innovativa sätt som de hanterar sina respektive instrument.
Det här är något helt magiskt där ingredienserna kan komma från vad som helst: traditionell eller modern jazz, fri avantgarde, klassiskt, folkmusik, rock, elektronica, ny eller gammal musik – törsten efter det nya och längtan efter äventyr verkar omättlig. Det är den gränslösa nyfikenheten och önskan att växa tillsammans mot nya höjder, som binder samman Peirani och Parisien och gör deras skapande så unikt.

Duon beskriver sitt gemensamma projekt som ett äktenskap med upp- och nedgångar, och frågar sig: vad kan vara mer normalt? Det finns förmodligen få musiker som känner varandra såväl som Peirani och Parisien. De har gett över 1000 konserter tillsammans under de senaste tio åren, mer än 600 av dem som duo. De träffades 2010 och har sedan des bildat det som antagligen är en av de mest extraordinära ensemblerna inom europeisk jazz.

2014 släpptes deras första album, "Belle Epoque" på ACT-etiketten och sedan gick allt sig mycket snabbt. På bara några månader spelade de i de stora konserthusen och festivalerna i Frankrike och Tyskland, sedan runt om i världen – i Asien, Latinamerika, USA, Kanada och hela Europa. Internationella priser följde snart: the Echo Music Award for Jazz från Deutsche Phono-Akademie, Les Victoires du Jazz i Frankrike, German Record Critics’ Award, samt utmärkelser i flera jazzmagasin.

“Belle Époque” var en hyllning till sopran-saxofonisten Sidney Bechet, en av de stora jazzstjärnorna i början av tjugoårsåldern och en melodimästare. Det tog nästan sex år för Peirani och Parisien att komma med uppföljaren. ”Abrazo" är inte inspirerad av en kompositörs verk utan av en konstform, en kultur: tango, dess elegans, dess melankoli och kraften i dess rytmer och melodier.

Liksom på deras första skiva, spelar Peirani och Parisien inte materialet rakt upp och ner, de leker med det och gör det till sitt, men stycken skrivna av mästare som Astor Piazzolla, Tomás Gubitsch eller Xavier Cugat är bara en del av repertoaren. Kompositionerna av Parisien och Peirani utvecklas i tangoandan, som arrangemanget av "Army Dreamers" av Kate Bush, som Peirani djupt beundrar. Öppningsspåret "The Crave" av den amerikanska pianisten och bandledaren Jelly Roll Morton – en av de mest inflytelserika jazzmusikerna i det tidiga 1900-talet – skapar en fantastisk bro mellan debutalbumet och det här. Det verkar som att "Abrazo" är den andra delen av en serie, och om vi lyssnar på de två albumen efter varandra, smälter de nästan samman.

På scen:
Emile Parisien – sopransaxofon
Vincent Peirani – dragspel

https://www.facebook.com/ParisienPeiraniDuo

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14701

Till förstasidan >>