Visa alla 113 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Orchestra Six - Upptäck Victoria!
Svängig högenergijazz, funk och svepande ballader – allt med originalmusik signerad trummisen och kompositören Lars Beijbom. Orchestra Six är ett sexmannaband som låter som en hel storensemble, men med intimiteten och spontaniteten hos ett mindre band. Beijbom är en rytmisk magiker som med självklar pondus – men utan att dominera – leder bandet likt en skicklig domptör. Ingen vet riktigt vart det ska ta vägen när han piskar fram de tre blåsarna, ensembler som är lika tajta som de är våghalsiga i harmonikens utmarker.
 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Moomsteatern
Med skådespelare från Teater Sagohuset, Moomsteatern och Skånes Dansteater presenterar vi denna varma, roliga och lite vemodiga föreställning. En hyllning till det skeva och luggslitna i allas våra liv och en ömsint berättelse om att vi alla har en plats att fylla.
 
  Mera >>
 
  Laurie Wright med band

Laurie Wright, ursprungligen från South West Midlands, är en gitarrdriven rock'n'roll-kraft som snabbt har nått höjderna inom livemusikscenen under de senaste åren. Laurie började spela gitarr vid 14 års ålder och flyttade sedan till London vid 19. Han arbetade hårt för att finslipa sina låtskrivarfärdigheter och har nu över 300 låtar i bagaget.

 
  Mera >>
 
  Oslipat med Elinor Svensson och Kirsty Armstrong

Malmös näst bästa standupklubb avslutar säsongen i stor stil!

 
  Mera >>
 
  Ossler
Ossler är en av Sveriges mest unika och egensinniga artister, känd för sitt mörka, suggestiva uttryck och sina poetiska texter. Med rötter i rock och postpunk har han genom sin solokarriär skapat en egen musikvärld där melankoli, intensitet och experimentella ljudlandskap möts. Låtarna balanserar det sköra och det brutala, med en stark känsla av närvaro och inre tryck.
 
  Mera >>
 
  Quercus
Med djärva kontraster och verklighetsfrämmande sounds färdas musikerna och lyssnaren genom tid och rymd. Gruppen Quercus sammanför elektroniska effekter, konstmusik och improvisation i ett jazzigt ljudlandskap. på Restaurang Brogatan, Malmö
 
  Mera >>
 
  Bonita & The Blues Shacks (ZA/DE)
Den själfulla sångerskan Bonita Niessen från Sydafrika och det prisbelönta tyska bandet B.B. and the Blues Shacks utgör en oslagbar kombination. Tillsammans bjuder de på genuin, "vintage" blues och soul med djup respekt för den afroamerikanska musiktradition de hämtar sin inspiration ur. Från Chicagoblues och Texas shuffle till rockabilly och southern soul – här möts stilren musikalitet med sprudlande spelglädje.
 
  Mera >>
 
  Giraffens ABC
Välkomna in i en fantasieggande alfabetsateljé, där två cirkuskonstnärer fått det halsbrytande uppdraget att ta sig igenom alfabetets 29 bokstäver på bara 35 minuter. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  UNDERVATTENS DRÖMMAR - Ribersborgs Kallbadhus
KALLIS TILL KONSTHALL
 
  Mera >>
 
 


Alla 113 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Emile Parisien & Vincent Peirani Duo (FRA) – Abrazo - INSTÄLLT!    

 
Foto: JP Retel  
INSTÄLLT!

Abrazo. Omfamning. Ibland den av ens danspartner, ibland en broderlig kram. Det är nog det som bäst beskriver samspelet mellan dragspelaren Vincent Peirani och sopransaxofonisten Emile Parisien, som utgör denna franska duo. Den finns en stark dragningskraft som är så uppenbar mellan Peirani och Parisien som härrör från den otroliga finessen i deras interaktion och det exceptionella och innovativa sätt som de hanterar sina respektive instrument.
Det här är något helt magiskt där ingredienserna kan komma från vad som helst: traditionell eller modern jazz, fri avantgarde, klassiskt, folkmusik, rock, elektronica, ny eller gammal musik – törsten efter det nya och längtan efter äventyr verkar omättlig. Det är den gränslösa nyfikenheten och önskan att växa tillsammans mot nya höjder, som binder samman Peirani och Parisien och gör deras skapande så unikt.

Duon beskriver sitt gemensamma projekt som ett äktenskap med upp- och nedgångar, och frågar sig: vad kan vara mer normalt? Det finns förmodligen få musiker som känner varandra såväl som Peirani och Parisien. De har gett över 1000 konserter tillsammans under de senaste tio åren, mer än 600 av dem som duo. De träffades 2010 och har sedan des bildat det som antagligen är en av de mest extraordinära ensemblerna inom europeisk jazz.

2014 släpptes deras första album, "Belle Epoque" på ACT-etiketten och sedan gick allt sig mycket snabbt. På bara några månader spelade de i de stora konserthusen och festivalerna i Frankrike och Tyskland, sedan runt om i världen – i Asien, Latinamerika, USA, Kanada och hela Europa. Internationella priser följde snart: the Echo Music Award for Jazz från Deutsche Phono-Akademie, Les Victoires du Jazz i Frankrike, German Record Critics’ Award, samt utmärkelser i flera jazzmagasin.

“Belle Époque” var en hyllning till sopran-saxofonisten Sidney Bechet, en av de stora jazzstjärnorna i början av tjugoårsåldern och en melodimästare. Det tog nästan sex år för Peirani och Parisien att komma med uppföljaren. ”Abrazo" är inte inspirerad av en kompositörs verk utan av en konstform, en kultur: tango, dess elegans, dess melankoli och kraften i dess rytmer och melodier.

Liksom på deras första skiva, spelar Peirani och Parisien inte materialet rakt upp och ner, de leker med det och gör det till sitt, men stycken skrivna av mästare som Astor Piazzolla, Tomás Gubitsch eller Xavier Cugat är bara en del av repertoaren. Kompositionerna av Parisien och Peirani utvecklas i tangoandan, som arrangemanget av "Army Dreamers" av Kate Bush, som Peirani djupt beundrar. Öppningsspåret "The Crave" av den amerikanska pianisten och bandledaren Jelly Roll Morton – en av de mest inflytelserika jazzmusikerna i det tidiga 1900-talet – skapar en fantastisk bro mellan debutalbumet och det här. Det verkar som att "Abrazo" är den andra delen av en serie, och om vi lyssnar på de två albumen efter varandra, smälter de nästan samman.

På scen:
Emile Parisien – sopransaxofon
Vincent Peirani – dragspel

https://www.facebook.com/ParisienPeiraniDuo

Picknickföreställning

Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14701

Till förstasidan >>