Visa alla 119 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Moa Lignell
Pop, vispop och folk – ärlig, innerlig och full av nerv. Musik med både sårbarhet och kraft. Med varje låt öppnar sångerskan och låtskrivaren Moa Lignell dörren till sina tankar och känslor. Med sina personliga texter har Moa en unik förmåga att skildra livets skörhet och styrka. Hennes melodier är innerliga, hennes språk är ärligt – och tillsammans bildar de ett eget ljudlandskap där vardagens små och stora ögonblick får ta plats.
 
  Mera >>
 
  Mattias Alkberg
Artisten och poeten Mattias Alkberg gör ofta en slags balansakt vid ruinens brant, på både ett personligt och ett samhälleligt plan. Inför detta intar han dubbla positioner: han välkomnar katastrofen men gör det med ett envetet motstånd. Han ger sig aldrig när det kommer till att ge upp ännu en gång.
 
  Mera >>
 
  Kattkabaré
Musik, humor och teatermagi för de riktigt små. På Teater 23, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nynningen
Nynningen är ett av 70-talets mest legendariska proggband och har sedan återkomsten på Pustervik i Göteborg 2016 fortsatt att leverera sin karaktäristiska blandning av rock, jazz, improvisation och folkmusik – alltid med starka texter på svenska.
 
  Mera >>
 
  Snögubben
Lilla O, i stolt samarbete med Orionteatern, presenterar föreställningen Snögubben. En gnistrande vintersaga om fantasins kraft, om de vuxnas alla tråkiga måsten och om lekens magiska äventyr. Skådespelarnas fysiska berättande blandas med sprakande skuggspel och nyskriven musik i en visuell barnföreställning.
 
  Mera >>
 
  HOPPETS DÖTTRAR av och med Teater Ariadne
Det började med Ett Drömspel av August Strindberg och slutade med en hoppfullt dystopisk och skruvad samtidskommentar, med inslag av dans, musik och ljusblåa presenningar.
 
  Mera >>
 
  MUISTI

MUISTI är en upplevelse skapad av InSite tillsammans med personer med finsk bakgrund i Malmö.

 
  Mera >>
 
  TUNNELSEENDE
I småstaden häller Maj-Britt upp flingor. I samma stad rostar Laila brödet. Frukost efter frukost, år efter år. Äktenskapet går sin gilla, grå gång och Laila har accepterat att Maj-Britts ambitioner inte var så stora som hon hoppats. Tills den dag då Tunneln är ett faktum.
 
  Mera >>
 
  Matkaravan på Möllan
Möt Malmös mesta matnördar på Malmös ursprungliga smakvandring – följ med på en kryddstark upptäcktsfärd bland butiker och personligheter på Möllevångstorget.
 
  Mera >>
 
 


Alla 119 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Celia Linde - Shades in Blue    

 
Foto: Cesar Barraza  
Den klassiska gitarristen och kompositören Celia Linde har hela världen både som musikalisk inspiration och arbetsfält. Celia är nu aktuell med sin nya skiva ”Shades in Blue” som innehåller ett axplock av hennes repertoar och omfattar verk med stor stilistisk spännvidd. Där finns bland annat hennes egna kompositioner i postimpressionistisk anda och en målande svit på tre korta satser inspirerad av en gryningspromenad på kinesiska muren och också verk av kompositörer från Kuba, Colombia, Paraguay, Frankrike och Ryssland. På kvällens konsert får vi höra ett urval av Celias egna kompositioner, samt spansk och sydamerikansk musik, just från den nya skivan.

"Shades in Blue" som gavs ut under hösten 2019 har hyllats både i internationell och i svensk press. Bland annat i samband med skivsläppet då Martin Nyström recenserad skivan i Dagens Nyheter med bland annat orden: "Gitarristen Celia Linde har gjort en oändligt vacker skiva, vars ömsinta tonfall är lika intimt oavsett hur hon rör sig över jordklotet, från Malmö till Paris eller Kina till Latinamerika.” . Strax därefter utnämndes Celia av Naxos International till "Artist of the Month”.
Läs hela Martin Nyström recension i Dagens Nyheter här:
https://www.dn.se/kultur-noje/skivrecensioner/skivrecension-celia-lindes-shades-in-blue-skimrar-av-narvaro-och-saknad/

Celia Linde växte upp i en konstnärsfamilj i Kolmården där konst och litteratur hade sin givna plats. Hon var tidigt intresserad av den klassiska gitarren och efter att ha studerat både i Köpenhamn och Malmö deltog hon i början av 80-talet på en mästarkurs i Genève, för den legendariske gitarristen Andrés Segovia. Han imponerades av Celias begåvning och rådde henne att satsa på en internationell karriär. Det ledde till studier i sydamerikansk gitarrmusik vid Manhattan School of Music i New York och Celia gjorde också sin debutkonsert i New Yorks anrika Weill Hall/Carnegie Hall.

Hon turnerar sedan dess internationellt och har gjort konserter i USA, Kanada, Asien och Europa som kammarmusiker och solist. Hennes inspelningar finns utgivna på skivbolag som Caprice, Bluebell, RCA, Proprius, Ze-Records och Danacord. Hon har även erhållit flera stipendier som solist och kompositör däribland Konstnärsnämnden, Sweden American Foundation, Fulbright Comission, SWEA International, Gehrmans musikförlag, Axelsson Johnson, Iris stipendiet, Norrköpings kulturstipendium, Malmö Kulturstipendium, Det Kongelige Danske Musikkonservatorium.

https://www.celialinde.com
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCC-12m3AePf4TvzQkoFpLiQ

Picknickföreställning

Pris:
Salong 160:-
Balkong 120:-
Salong Student/Pensionär 120:-
Balkong Student/Pensionär 80:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 30 sep 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14669

Till förstasidan >>