Visa alla 149 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Magnus Öström Group + Minuano
Magnus Öström Group
Före detta e.s.t.-trumslagaren Magnus Öström är numera i sig själv en storhet på den europeiska jazzscenen. Hans band är ett av scenens mest utmärkande - en berusande blandning av jazz, post-rock, elektronika och svepande filmiska ljudlandskap.
Minuano är ett nybildat band som hyllar en av jazzens mest framgångsrika och banbrytande gitarrister, Pat Metheny.
 
  Mera >>
 
  Solala

I över ett decennium har Solala varit en av de mest lysande stjärnorna på den svenska vokalscenen. Med sina originella arrangemang, bländande stämsång och den där alldeles speciella "hemma-vid-köksbordet-känslan” har de nått en publik långt utanför landets gränser. Allt började när trion samlades i ett kök för att sjunga tillsammans. Resultatet? Heminspelade videor som snabbt spreds som en löpeld på sociala medier och blev starten på något unikt i svenskt musikliv.

 
  Mera >>
 
  Wim Hof Method Fundamentals Workshop
Utforska kraften i andning, kyla och mental närvaro tillsammans med en certifierad Wim Hof Method-instruktör. Under denna workshop får du fördjupa dig i metodens tre grundpelare — andningsteknik, kyla och mindset — och uppleva hur dessa verktyg kan stärka både kropp och sinne. Oavsett om du söker bättre hälsa, ökad energi eller helt enkelt är nyfiken på metoden, väntar en upplevelse som kan förändra hur du möter dig själv och världen omkring dig
 
  Mera >>
 
  Mysteriet på Barnens scen

En lekfull och visuellt spektakulär cirkusföreställning – för både barn och vuxna som gillar när fantasin får ta plats.

 
  Mera >>
 
  Gong & Tao in Frequency
On February 8, we launch our first gong performance at PEACH COLONY. It is the first chapter of a long journey into the 81 chapters of Tao Te Ching
 
  Mera >>
 
  Nadja Eriksson med ensemble

Passion är en crossoverkonsert där sydamerikanska rytmer och latinjazz möter kammarmusik. Här samsas tango nuevo, salsa, bossa nova och jazzballader. Det är mustigt, svängigt, lyriskt och all musik är originalmusik. Bakom konserten står pianisten, sångerskan och kompositören Nadja Eriksson som bjudit med sig multiinstrumentalisten Björn Claeson och kammarmusikensemblen Malmö Strings upp på scen.

 
  Mera >>
 
  Danskväll och Picknick-konsert med Amiralens Storband!

Picknick-konsert och Danskväll till Amiralens Storband med vokalisterna Rosa Rydberg och Petri Soikkeli, på Limhamns Folkets Hus. 

 
  Mera >>
 
  Mojna (SE/NO)

Med fingerstyle-gitarr, hardingfela och klarinetter skapar den svensk-norska folkmusiktrion Mojna ett unikt musikaliskt landskap som blivit deras signum. Gruppen kombinerar nykomponerad musik med kontrapunktiska fragment och improvisation i en kreativ tolkning av nordisk folkmusik.

 
  Mera >>
 
  Amélie - the musical
Musikalen är gjord 2017 och är baserad på Jean-Pierre Jeunets filmsuccé från 2001; Amélie från Montmartre. Den hade skandinavisk premiär på Östgötateatern 2021. På vår scen och i orkestern elever från Estetiska programmet; dans, media, musik och teater.
 
  Mera >>
 
 


Alla 149 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

STOCKHOLM JAZZ ORCHESTRA SPELAR COLTRANE    

 
Foto: Casper Hedberg  
Storbandsmusik med precision och stort hjärta! Ett av Sveriges bästa storband tillsammans med en rad magnifika solister spelar denna afton musik av, eller associerad med John Coltrane – en av de största, mest innovativa saxofonisterna och en av de viktigaste musikaliska ambassadörerna för 1960-talsjazzens kompromisslösa nyskapelser. En konsert med energi, sväng och extas!

Låtar som Naima, Giant Steps, Afro-Blue, My Favorite Things, In a Sentimental Mood, Central Park West, Impressions och många fler presenteras i delvis nya fräscha arrangemang.

John Coltrane dog 1967, blott 40 år ung och skulle alltså ha blivit 93 år i år! Han hann, trots sin korta levnadstid, bli en av de största jazzmusikerna någonsin, med en enormt betydelsefull roll för jazzens utveckling.
Han blev känd under sin tid i Miles Davis grupp och medverkade på skivan ”Kind of Blue” världens mest sålda jazzskiva. Coltranes egen grupp hade en superhit med albumet ”My Favorite Things”på Atlantic där sopransaxofonen hade en bärande roll. Senare delen av hans karriär ägnades mer och mer åt friare väldigt spirituell jazz. Coltrane hade också klassiska samarbeten med Duke Ellington, Thelonius Monk och sångaren Johnny Hartman med flera.

Bandet består av:
Johan Christoffersson, Fredrik Kronkvist, Andreas Gidlund, Sebastian Jonsson, Fredrik Lindborg – saxofon
Fredrik Norén, Karl Olandersson, Nils Jansson, Magnus Broo, Tobias Wiklund – trumpet
Peter Dahlgren, Arvid Ingberg, Mats Äleklint, Anders Wiborg – trombon
Adam Ross – trummor
Martin Sjöstedt – kontrabas
Daniel Tilling – piano.

Gästsolist: Karl-Martin Almqvist

Ständiga vikarier:
Karl Olandersson – trumpet
Karin Hammar, Kristian Persson, Bertil Strandberg – trombon
Andreas Gidlund, Johan Christoffersson – saxofon
Christian Spering – kontrabas.

https://stockholmjazzorchestra.wordpress.com
https://www.facebook.com/Stockholm-Jazz-Orchestra-512905345390230
https://youtu.be/l_v_IClroOo?list=PLSeOsP-j0ho1nx20j8JKHSrhB8aPnX6ND

Picknickföreställning

Pris:
Salong 320:-
Balkong 280:-
Salong Student/Pensionär 280:-
Balkong Student/Pensionär 240:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Visa Victoriateatern på en större karta
Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan lör 19 sep 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14666

Till förstasidan >>