Caroline af Ugglas Caroline af Ugglas har under mer än två decennier gjort sig känd som en av Sveriges mest folkkära och mångsidiga artister. Hon är sångerska, konstnär, tal- och sångpedagog, sångterapeut – en artist som både utmanar, provocerar och berör. Efter studier vid Calle Flygares teaterskola har hon byggt upp en imponerande meritlista med flera Grammisnomineringar, internationella framgångar, egna konstutställningar och en framgångsrik karriär som körledare och skapare av det populära konceptet Kör för alla. Dessutom har hon formgivit skor.
Malmö’s Jenny Jonasson får anses som en av Södra Sveriges främsta blues & soul -queens. Med sin egen hybrid av Aretha & Janis har hon verkat i otaliga musikaliska samarbeten. Tombstone Shadow’s är en kvintett startat av Österlengitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng rutinerade Skånebaserade musiker som tolkar örhängen på ett helt eget, svängigt, ärligt och naket sätt.
Marius Lien Band (NO) Marius Lien är en av Norges mest lovande och framstående unga musiker – gitarrist, sångare och låtskrivare – som på kort tid blivit ett välkänt namn på den norska bluesscenen. Med sitt distinkta sound, där kraftfull sång och bluesiga gitarrsolon möter influenser från Americana och västafrikansk musik, förenar han tradition och nyskapande på ett självklart sätt.
Stämningsfull, meditativ och lyrisk musik. Melodier som bärgats från nattens drömmar, eller hängt i luften på någon särskild plats eller i en målning. Korta vokala inslag, efterföljs av instrumentella inslag på ett ovanligt originellt, charmigt och begåvat sätt.
Jazzsaxofonisten Torbjörn Righard står för kompositionerna som tillkommit under många år. Musik som länge inte alls var tänkt att framföras, men till slut gjorde det ändå. Righard har musiker som Ellington, Parker, Coltrane och inte minst sina drömmar som källor för inspiration.
Kvintetten Silent Room bildades av Torbjörn Righard 2006 och har släppt skivorna The Silent Room (2012) och Leaving Elm Street (2017).
Välkommen till en kväll i drömmens tecken, en kväll då musiken får ta plats och melodierna breda ut sig.
På scen: Torbjörn Righard – tenorsaxofon och sång, Johan Ohlsson – piano, Mats Ingvarsson – bas, Bo Håkansson – trummor, Svante Lodén – gitarr, slagverk och sång.
Några röster om skivorna:
"Så fint att jag - nästan - känner mig beredd att acceptera höstens antågande"
(Patrik Lindgren, musiktidskriften Lira)
"Torbjörns sköna tysta rum kommer jag att besöka ofta."
(Lennart Olausson, Lira)
"The Silent Room är en mycket stämningsfull, meditativ och framför allt lyrisk skiva/.../ Nu längtar jag efter att höra gruppen live!"
(Lasse Seger, OrkesterJournalen)
"Eftertänksamt, vackert och helt personligt"
(Alexander Agrell, Sydsvenskan)
"Torbjörn Righard har hittat en ton i saxofonen/…/ Det är en ödslig ton, en melodisk ton/…/ Jag fastnar för det musikaliska i skivan, tonspråket, sättet att spela en tydlig melodi och föra den framåt."
(Lennart Götesson, Dalademokraten)
Picknickföreställning
Pris:
Salong 240:-
Balkong 200:-
Salong Student/Pensionär 200:-
Balkong Student/Pensionär 160:-
(I biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift.)
Insläpp: 19.00
På scen: 19.30
För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via
info@victoria.se.
Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!
Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!
Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 18 sep 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.