Visa alla 148 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  MACK Peter Wahlbeck, Simon Gärdenfors, Lena Frisk, Elvira Gullberg, Tina Bergérus
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp – Summer edition
På Ribersborgs kallbadhus, Malmö.
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nûjen, Ami Hallberg Pauli, Lasse Buhl
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau.
Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
  Discover Rosengård Through Your Taste Buds – Join a Flavorful Journey!
Let Zainab guide you on a taste tour that will excite your senses and reveal the culinary treasures of Rosengård!
 
  Mera >>
 
  Sonic Picnic
Tre aftnar, med picknick på tre olika platser i Skåne, som förenar god mat och dryck i klangfyllda konstupplevelser med musik, dansperformance, utsikt och arkitektur. 13 juni, Lokstallarna, Malmö – 18 juli, Sockerbruket, Köpingebro – 25 juli, Brattenborg utsiktsplats, Båstad.
 
  Mera >>
 
  Hjälp! Vår hamster är död!
"Hjälp vår hamster är död!" är en berättelse som riktar sig till barn från 6 år. Pjäsen tas fram av det nystartade teaterkollektivet Brigad i samarbete med etablerade Banditsagor.
 
  Mera >>
 
  Fågeltur på Klagshamnsudden
Mitt i sommaren är fåglarnas höstflyttning i redan full gång. Följ med på en guidad eftermiddagstur på Klagshamnshalvön där vi hoppas få se sångare, vadarfåglar och nyflygga ungfåglar av olika arter.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
 


Alla 148 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Höstkonsert - Malmö Brandkårs Orkester - Inställt    

 
 
Inställd

Höstkonsert i S:t Johannes kyrka den 11 oktober

Malmö Brandkårs Orkester är en pigg 110-åring 2020 – grundades 1910 och har från en mässingssextett vuxit till dagens 40-tal musiker. Orkestern genomför underhållningskonserter, representationsspelningar för Malmö Stad och Försvarsmakten. Vi visar upp oss både i Sverige och utomlands med egenproducerade konserter.

Nils "Cavaradossi" Olsson även känd som "Malmös Pavarotti" enligt Tony Kaplan. Till vardags sjunger Nils Olsson på Malmö Opera. Han har också sjungit i San Francisco, Stuttgart, Glyndebourne, Prag, Amsterdam, Helsingfors, mm.
Nils är en återkommande gäst hos Brandkårens Orkester. och är även en ofta förekommen konsertsångare runt om i Skånes kyrkor och parker.
Nils Olsson är Jussi Björling pristagare, Joel Berglund och Lasse Lönndahl-stipendiat och årets Husiebo 2002.

Insläpp i kyrkan klockan 15:15. Fri sittning.


Visa S:t Johannes Kyrka på en större karta


Speltid: 75 min.
Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.mbm.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14604

Till förstasidan >>