The Ukulele Orchestra of Great Britain Den internationella jättesuccén The Ukulele Orchestra of Great Britain firar sitt 40-årsjubileum med att åka på en omfattande världsturné och den 24 mars besöker de Slagthusets Teater!
Han är nu över 80 år men visar inga tecken på att sakta ner. Den legendariske trummisen Billy Cobham, född i Panama och uppvuxen i Brooklyn, slog igenom på 1960-talet, först med Miles Davis och sedan som en av grundarna till Mahavishnu Orchestra, gruppen som för alltid förändrade mötet mellan jazz och rock. Få trummisar har satt ett lika djupt avtryck i den moderna musikhistorien. Som en av jazzfusionens verkliga pionjärer har Cobham ständigt tänjt på gränserna mellan jazz, rock och funk med explosiv teknik, total precision och en obändig kreativitet.
Lelo Nika Septet (SRB/DK/SE/RO) Ett möte mellan sju musiker med olika bakgrund men ett gemensamt språk – musiken. Dragspelaren Lelo Nika har tillsammans med basisten Thommy Andersson och cimbalomspelaren George Mihalache turnerat världen över i mer än två decennier. I denna septett förenas trion med den danska Hermes String Quartet, kända för sina konstnärliga samarbeten och sitt lyhörda sätt att närma sig musik över genregränser. Tillsammans skapar de ett musikaliskt möte som rör sig mellan passion, poesi och rytmisk intensitet.
The Death of Kalypso är en surrealistisk och genreöverskridande jazzopera där Martin Küchens jazzensemble Angles möter stråkar och sångerskan Elle-Kari Sander, en av vår tids mest intressanta och uppmärksammade vokalister. Här vävs antika myter samman med samtidens mörker – krig, sorg, passion och hybris – i ett verk där verklighet och myt smälter samman. Küchens musik rör sig mellan explosiv improvisation, drone och melodisk skönhet, med Elle-Kari i centrum, vars röst bär sångerna som klara stjärnor i en oceanisk natt.
Konsert med Guillermo Fernandez & Cesar Angeleri feat. Tango Primo och Dj. Jessica Carlesson. Vårens tangokonsert på Mix Musik bjuder på Argentinas populäraste tangosångaren Guillermo Fernandez, vinnaren av Premios Konex 2015 som “Årtiondets Bästa tangosångare” tillsammans med en av tangons främsta tangogitarrist Cesar Angeleri.Konserten gästas av Tango Primo bestående av Juanjo Passo på bandoneon, Hedda Heiskanen piano och Per Tidtstrand cello. Kvällens Tango Dj’n är Jessica Carlesson från Stockholm. Under kvällen är det livemusik med tangotrion Tango Primo från Malmö som spelar till dans!
Den hemliga trädgården (för 8–11 år) En spännande berättelse om naturens fantastiska kraft att läka. Fritt baserad på Frances Hodgson Burnetts bok från 1911 med samma namn.
Den goda människan i Sezuan I Den goda människan i Sezuan ställer Bertolt Brecht inte frågan om hur man ska vara god, utan för vem – och till vilket pris
Doc Lounge Malmö: RUDEBOY - The Story Of Trojan Records
Om Doc Lounge:
Doc Lounge Malmö - unika helkvällar där dokumentärfilm visas i kombination med olika kringarrangemang, aktuella gäster och barhäng. Detta har vi gjort sedan 2006 på tisdagar på Babel. Och lika säkert som att solsken kommer efter regn så kommer det en vårsäsong av Doc Lounge Malmö redan i januari!
OM EVENTET
Tisdagen 21 januari är startar vi vårens upplaga av Doc Lounge Malmö med filmen RUDEBOY: The Story Of Trojan Records Reggae, ska, skinheads och det legendariska skivbolaget Trojan Records. Det här är en skildring av 60-talets England och en berättelse om musikens potential att förändra världen!
→ Kvällens DJs: Reggae Scorcher
Reggae Scorcher är klubben som i 15 år spelat det allra bästa från Jamaicas gyllene musik ålder 1965-1969 på alla lokaler du kan tänka dig i Malmö från Panora och Brogatan till Moriskan och Grand samt weekenders runtom i Europa. Alltid på 7" och alltid originalpress. Denna kväll sorterar de ut sina bästa Trojan skivor för att sätta den rätta stämmningen innan filmen.
→ Kvällens film RUDEBOY - The Story Of Trojan Records Nicolas Jack Davies / UK / 2018 / 86 min / Språk: engelska
Genom det ikoniska skivbolaget Trojan Records utforskas kraften i musik och dess potential att bryta ner kulturella barriärer, förändra liv och visa vägen mot ett modernt och multikulturellt samhälle. Genom arkivfilmer och nya intervjuer hamnar vi mitt i en kulturrevolution. Se den jamaikanska ungdomskulturen blomma ut och ett nytt sound skapas - reggae.
→ Var, när, hur!?
Dörrar öppnas: 19.00 - Förfilm: 19.30 Filmstart: 20.00
Plats: Babel, Spångatan 38
Pris: Ordinarie: 90 kr - Student & pensionär: 70 kr
Platserna är onumrerade.
ÖVRIG BILJETTTYP GULDKORT: 400:- Ett Guldkort är ett säsongskort som ger dig fri entré och garanterad plats till säsongens samtliga visningar. Ingen föranmälan krävs, Guldkortet ska visas upp i entrén.
→ Sittplatser:
Alla platser är onumrerade. Förköpsbiljett garanterar inte sittplats vid utsålda arrangemang.
Möbleringen är inte fast, så variationer förekommer beroende på kväll.
→ Tillgänglighet:
Babel ligger en halv-trappa upp. Det finns en ramp till vänster om entrédörren. Be entrévärdar eller kassapersonal om hjälp för att fälla ner denna. Det går bra att meddela i förväg om du vill ha hjälp när du kommer: malmo@doclounge.se
En rymligare toalett, anpassad för rullstol finns i anslutning till entré och garderob.
Textning av våra filmer varierar. Se på varje enskilt evenemang för detaljer kring språk och eventuella undertexter.
More info about Doc Lounge Malmö and our movies can be found on our website:
www.doclounge.se/malmo
Doc Lounge arrangeras i stolt samarbete med Malmö Stad, Film i Skåne, ABF Malmö, Svenska Filminstitutet och Babel.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan tis 21 jan 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.