Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.
Med sin utsökta blandning av gypsy- och swingmusik är Teo Collori and Momento Cigano band en av Sloveniens mest eftertraktade ensembler. Här möts nostalgi och nya berättelser när musikerna framför nyskrivna, originella låtar som tar oss tillbaka till eran av balsalar, cigarrer, Charleston och lackskor – allt i andan av Django Reinhardt.
Miloš Bihary Django Gypsy Jazz Trio (SK) Miloš Biháry Django Gypsy Jazz Trio är en ung, virtuos trio som förmedlar skönheten i gypsy swing med sina originella arrangemang. Inspirerade av Django Reinhardts legendariska musik bjuder de på en bredd inom gypsy swing-stilen, med toner och influenser från de europeiska länder där genren en gång blomstrade. Med sin tekniska skicklighet och känsliga närvaro skapar trion inte bara en hyllning till det förflutna – de gör stilen levande och närvarande, en upplevelse av värme, elegans och spontanitet.
Hot Club de Norvège bjuder in Majken Christiansen (NO) Följ med på ett swingäventyr när legendariska Hot Club de Norvège gästas av den strålande sångerskan Majken Christiansen! Majken, Nordens obestridda Ella Fitzgerald-specialist, är långt mer än en sångerska – hon är en berättare och underhållare som fyller varje scen med sin unika värme, energi och charm.
GSG – Live på Barnens Scen Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.
Malört (Upptäck Victoria!) Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
Folkmusikkvartetten Kolonien har skapat ett unikt ljudlandskap. Med folkmusiken från deras barndom som grund, utforskar de gränslandet mellan genrer i musiken. Deras stämsång är i världsklass, melodierna rycker i dansnerverna och texterna har ett tydligt budskap. 2020 firar de 10 år tillsammans och firandet börjar i Malmö.
Medlemmarna i Kolonien är kusiner och grannar, uppväxta i Järna och har nu intagit resten av världen med sin musik djupt personliga musik. 2013 blev de korade till ”Årets nykomling” på Folk- och Världsmusikgalan. I motiveringen kunde man läsa: "Kolonien skapar en egen värld på folkmusikkartan. En generös värld av nu och då, av lek och allvar"
Numera turnerar Kolonien framförallt i USA, Kanada, England och Danmark och 2020 kommer deras tredje album. Med över 500 konserter i ryggen, har de utvecklat ett samspel och en lekfullhet på scenen som få band kan visa upp. Musiken är uteslutande egenkomponerad med influenser från folkmusik, reggae och pop.
Love, peace and understanding!
På scenen: Anna Möller: fiol, sång Arvid Rask: gitarr, sång Erik Rask: bas, sång Mischa Grind: slagverk, sång
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 17 jan 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.