Visa alla 129 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Vinterfåglar på Ribersborgsstranden

Runda av julhelgen med fågelskådning på Ribban. Här övervintrar bläsänder från Sibirien sida vid sida med stadens stationära fåglar.

 
  Mera >>
 
  Maestro - Framflyttad
MAESTRO!” är en humoristisk pianoföreställning, med inslag av vanliga klassiker spelade på ovanligt vis, samt publikens önskemål - spelade på vanligt vis. På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  DUMMERJÖNS - Ekoversionen

OM KONUNGENS DOTTER SOM VILLE HA DEN MAN SOM KUNDE TALA BÄST OCH FICK EN EKOHJÄLTE! Upplev vår moderna version av den klassiska sagan om den lille som klarar det stora!

 
  Mera >>
 
  Vems Lilla Mössa Flyger - på Teater Sagohuset
Familjeföreställning från 6 år. Vägen till Barnhans land är inte lång, ut ur huset bara, sedan över grusgången, genom vildsvinsportalen, förbi syrénhäcken, snabbt in genom hålet – och så är man där!
 
  Mera >>
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
 


Alla 129 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Kolonien – folk & roots musik    

 
 
Folkmusikkvartetten Kolonien har skapat ett unikt ljudlandskap. Med folkmusiken från deras barndom som grund, utforskar de gränslandet mellan genrer i musiken. Deras stämsång är i världsklass, melodierna rycker i dansnerverna och texterna har ett tydligt budskap. 2020 firar de 10 år tillsammans och firandet börjar i Malmö.

Medlemmarna i Kolonien är kusiner och grannar, uppväxta i Järna och har nu intagit resten av världen med sin musik djupt personliga musik. 2013 blev de korade till ”Årets nykomling” på Folk- och Världsmusikgalan. I motiveringen kunde man läsa: "Kolonien skapar en egen värld på folkmusikkartan. En generös värld av nu och då, av lek och allvar"

Numera turnerar Kolonien framförallt i USA, Kanada, England och Danmark och 2020 kommer deras tredje album. Med över 500 konserter i ryggen, har de utvecklat ett samspel och en lekfullhet på scenen som få band kan visa upp. Musiken är uteslutande egenkomponerad med influenser från folkmusik, reggae och pop.

Love, peace and understanding!

På scenen:
Anna Möller: fiol, sång
Arvid Rask: gitarr, sång
Erik Rask: bas, sång
Mischa Grind: slagverk, sång


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.mixmusik.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 17 jan 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14373

Till förstasidan >>