Eric Gadd - INSTÄLLT!
INSTÄLLT!
På grund av fortsatta publikbegränsningar och hänsyn till den pågående covid-19-pandemin har det nu bestämts att ställa in den planerade höstturnén med Eric Gadd ”Gadd, Hopp & Kärlek”. Konserten på Palladium i Malmö den 2 oktober är därmed inställd och inget nytt datum är aktuellt för nuvarande. Samtliga biljetter som köpts via vår hemsida återbetalas automatiskt till det kort eller konto som köpet genomfördes med.
Har du betalt dina biljetter i vår butik kom in med biljetten, alternativt meddela kontonummer för en återbetalning.
Eric Gadd har varit verksam artist i över 30 år, släppt massor av album, belönats med Grammisstatyetter, förärats med guld- och platinaskivor samt turnérat konstant. I början av december släpper Eric nytt material i form av EP:n ”GADD”, inklusive helt nya låten ”Frigolit”, och redan i början av nästa år släpps ytterligare två EP:s. Med dem i bagaget beger han sig ut på turné med stopp på Palladium i Malmö den 19 mars!
Eric Gadd behöver ingen närmare presentation med sina 32 år i branschen och nu är det dags att ge ut nytt material. Den 6 december släpps EP:n “GADD”, som är den första i ordningen av tre och innehåller splitternya låten ”Frigolit”. Förutom nya låten innehåller den ”My Personality 2020”, ”Do You Believe In Me Acoustic”, ”Stockholm Står Kvar Akustisk” och ”The Right Way Acoustic”. Därefter kommer Eric ge ut ytterligare två EP:s med namnen ”HOPP” och ”KÄRLEK”.
Och med dessa EP:s i bagaget åker Eric ut på turné tillsammans med musikerna Rebecca Meiselbach (percussion, sång) och Helmer Norrby (bas, keyboard, maskiner, sång).
- Det skall bli superspännande att åka ut på ett lite nytt sätt! Det blir tvära kast mellan innerligt, nära och att vi bygger upp ett extatiskt drag. Jag tänker hoppa respektlöst mellan mina gamla hits och nya låtar. Ser fram emot nya ställen och att möta publiken, hälsar Gadd.
Gadd debuterade med plattan "Hello!" 1987 och har sedan dess släppt ytterligare elva studioalbum. Mannen bakom klassiker som Bara himlen ser på, "Do You Believe in Me", "Why Don’t You, Why Don’t I" och "Vi kommer aldrig att förlora", har Grammisbelönats tre gånger, sålt guld- och platinaskivor både dubbelt och trippelt.
Han är en uppskattad liveartist som uppträtt live fler än 4000 gånger. Utöver konstant turnerande var Eric Gadd en av de första artisterna som spelade på Restaurang Strandvägen 1, fem kvällar i veckan under en hel månad.
Under 2017 firade Eric Gadd 30 år som artist och i september 2018 debuterade han med den egna, kritikerrosade showen ”OMG” på Hamburger Börs i Stockholm. Samma år var Gadd dessutom en av deltagarna i TV-programmet Så mycket bättre. Inom de närmaste månaderna släpps nytt material och i mars 2020 åker Eric ut på vägarna igen med turnén ”GADD, HOPP & KÄRLEK”.
Dörrar: 18.00
På scen 19.00
+ + + + +
Äta innan eller efter konserten?
Vi rekommenderar restaurang Plocke Pinn, 3 minuters promenad till/från Palladium.
Bordsbokning rekommenderas!
Skomakaregatan 10
040-12 21 00
https://www.plockepinn.se/bordsbokning
Palladium meddelar:
Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.
Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning: https://palladiumservering.ebiljett.nu/Home/events
Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.
Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.
Kategori:
[Musik] Hemsida: http://www.kulturbolaget.se
|
Föreställningar:
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.
Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14369
Till förstasidan >>
|