Busstur i Limhamns kalkbrott Välkommen att upptäcka Limhamns kalkbrott på en guidad busstur. Det är en spännande plats att besöka. Det kommer att finnas möjlighet att gå av bussen en stund nere i kalkbrottet. Den är främst tänkt för de som inte kan gå längre tur och i brant backe med ojämn terräng.
En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.
Trädgårdskonsert med The Dolly Parton Story The Dolly Parton Story är som Jills veranda live. En resa genom Amerika med Dolly Partons musik.
Maria Stille från Dollykollot tillsammans med Pontus Stenkvist bjuder också på amerikanska klassiker från bla Kenny Rogers, Patsy Cline, Hank Williams mfl.
Obaider Band – Flamenco Fusion – examenskonsert Baider Burman
Baider Burman är en svensk-palestinsk flamencogitarrist som nu gör sin examenskonsert på Musikhögskolan i Malmö. Konserten gör han med sitt Obaider band som etablerades 2010 av honom och flamencogitarristen Obai Al-Bitar. Bandet har spelat på olika festivaler i Jordanien, Palestina, Spanien och arbetat med musiker från hela världen.
Konserten, som speglar den arabiska flamencon, handlar också om de arabiska dikter som har skrivits i Andalusien för hundratals år sedan, blandats med flamencomusik, utvecklats genom århundraden och berikats av olika kulturer. Musiken är både traditionell och nyskriven och musikerna från Palestina, Jordanien, Spanien och Sverige.
Medverkande: Baider Burman, gitarr Obai Al-Bitar, gitarr Rasheed Al Hassan, flöjt Alvaro Ilanos Sanchez, kontrabas Manuel Arango, slagverk Yahia Najem, sång Alexandra Shabo, sång Isa Jurado, sång Veronica Garcia Reverte, dans.
På grund av den rådande situationen med Covid-19 har vi för närvarande en publikgräns på 50 personer, enligt Folkhälsomyndighetens direktiv. Om direktiven förändras innan konserten äger rum, kommer fler platser att släppas upp till försäljning. Om ni är ett sällskap på tre eller flera personer som vill sitta tillsammans, kontakta Kulturcentralen per telefon för biljettbokning.
****** Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.
Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan. Klicka här för att göra en förbeställning.
Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.
Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.
Antal tidigare föreställningar: 2 st. sedan ons 07 okt 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.