Visa alla 119 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Moa Lignell
Pop, vispop och folk – ärlig, innerlig och full av nerv. Musik med både sårbarhet och kraft. Med varje låt öppnar sångerskan och låtskrivaren Moa Lignell dörren till sina tankar och känslor. Med sina personliga texter har Moa en unik förmåga att skildra livets skörhet och styrka. Hennes melodier är innerliga, hennes språk är ärligt – och tillsammans bildar de ett eget ljudlandskap där vardagens små och stora ögonblick får ta plats.
 
  Mera >>
 
  Mattias Alkberg
Artisten och poeten Mattias Alkberg gör ofta en slags balansakt vid ruinens brant, på både ett personligt och ett samhälleligt plan. Inför detta intar han dubbla positioner: han välkomnar katastrofen men gör det med ett envetet motstånd. Han ger sig aldrig när det kommer till att ge upp ännu en gång.
 
  Mera >>
 
  Kattkabaré
Musik, humor och teatermagi för de riktigt små. På Teater 23, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Nynningen
Nynningen är ett av 70-talets mest legendariska proggband och har sedan återkomsten på Pustervik i Göteborg 2016 fortsatt att leverera sin karaktäristiska blandning av rock, jazz, improvisation och folkmusik – alltid med starka texter på svenska.
 
  Mera >>
 
  Snögubben
Lilla O, i stolt samarbete med Orionteatern, presenterar föreställningen Snögubben. En gnistrande vintersaga om fantasins kraft, om de vuxnas alla tråkiga måsten och om lekens magiska äventyr. Skådespelarnas fysiska berättande blandas med sprakande skuggspel och nyskriven musik i en visuell barnföreställning.
 
  Mera >>
 
  HOPPETS DÖTTRAR av och med Teater Ariadne
Det började med Ett Drömspel av August Strindberg och slutade med en hoppfullt dystopisk och skruvad samtidskommentar, med inslag av dans, musik och ljusblåa presenningar.
 
  Mera >>
 
  MUISTI

MUISTI är en upplevelse skapad av InSite tillsammans med personer med finsk bakgrund i Malmö.

 
  Mera >>
 
  TUNNELSEENDE
I småstaden häller Maj-Britt upp flingor. I samma stad rostar Laila brödet. Frukost efter frukost, år efter år. Äktenskapet går sin gilla, grå gång och Laila har accepterat att Maj-Britts ambitioner inte var så stora som hon hoppats. Tills den dag då Tunneln är ett faktum.
 
  Mera >>
 
  Matkaravan på Möllan
Möt Malmös mesta matnördar på Malmös ursprungliga smakvandring – följ med på en kryddstark upptäcktsfärd bland butiker och personligheter på Möllevångstorget.
 
  Mera >>
 
 


Alla 119 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

ELSA NILSSON QUARTET (SE/US) - Upptäck Victoria! - Inställt    

 
Foto: Bettie Hu  
Med anledning av rådande situation med coronaviruset, har konserten med ELSA NILSSON QUARTET den 7 maj tyvärr blivit inställd. Victoriateatern arbetar för att kunna hitta ett nytt datum för konserten längre fram. Håll utkik på www.victoria.se för nytt datum.

HINDSIGHT

New Yorkbaserade jazzflöjtisten Elsa Nilsson besöker Victoria tillsammans med sin kvartett för att dela med sig av musiken från sitt senaste album ”Hindsight”. Elsa skriver musik som om det vore en dagbok och detta album bygger på det som hänt i världen sedan USAs presidentval 2016. Det är hennes och hennes bands demonstration av solidaritet, deras mest genuina uttryck av motstånd. Kompositionerna är baserade på rytmer från gatudemonstranternas slagord och musiken har lånat energin från rock’n’roll, improvisationerna från jazz och kompositionstekniken från klassisk musik.

Elsa tar sin värld och häller in den i varje not. Musiken på "Hindsight" började som en reaktion, ett sätt för Elsa att få utlopp för alla komplicerade känslor hon kände kring utvecklingen i världen. När hon visade musiken för sitt band växte den och blev deras. Fler perspektiv och fler idéer tillkom och efter att musiken spelades på bandets hem i New Yorks 55 bar växte musiken ytterligare och blev också publikens.

Elsa Nilsson vann National Flute Associations Jazz Flute Competition 2018 och har släppt tre skivor med sin egen musik. “After Us”, 2018 med Jon Cowherd (3.4 stjärnor i Downbeat Magazine), “Salt Wind”, 2016 och “Already There Yet”, 2013 med sin kvartett.

På scen:
Elsa Nilsson – flöjt
Jeff McLaughlin – gitarr
Alex Minier – bas
Cody Rahn – trummor

Upptäck Victoria!
Denna konsert ingår i Victoriateaterns konsertserie Upptäck Victoria! där du några gånger per säsong, för en liten peng, kan höra spännande musik av hög kvalité i genrer som du kanske aldrig lyssnat på, med artister som du kanske aldrig hört talas om – låt dig överraskas! Har du eller någon du känner aldrig varit på Victoriateatern så är detta ett ypperligt tillfälle!

Läs mer om konsertserien >> https://www.victoria.se/sv/artikel/Upptäck-Victoria

https://www.youtube.com/watch?v=HXvjtu5nwnE&feature=youtu.be
https://soundcloud.com/elsanilssonmusic/sets/hindsight-preview/s-XIvdv
https://www.facebook.com/elsanilssonmusic
www.elsanilssonmusic.com

Picknickföreställning

Pris: 100:- och Pensionär/Student 50:- (i biljettpriset ingår garderobsavgift samt serviceavgift)
Insläpp:
19.00
På scen: 19.30

För rullstolsanpassade platser boka era biljetter via info@victoria.se.

Följ Victoriateatern:
facebook.com/Victoriateatern
instagram.com

________________________________________________

Picknickteater:

Victoriateatern har en intim och avslappnad atmosfär och vi uppmuntrar vår publik att känna sig som hemma. Under våra picknickföreställningar är alla gäster välkomna att ta med sig egen mat och dryck. Det spelar ingen roll vad du tar med. Hämtpizza på ett bord följs av ostron och kaviar på nästa - ta med det du är sugen på!

Vi på Victoriateatern rekommenderar Möllans Osts Tapastallrik För Två - en ost och charktallrik fylld med härliga delikatesser från Italien, Schweiz, Portugal och Frankrike. Ring Möllans Ost på 040-19 35 45, gärna en dag i förväg, så ordnar dem den åt dig!

Tänk på att..
..det är inte tillåtet med mat på balkongplatserna eftersom de saknar bord.
..du kan komma att få dela bord med ett annat sällskap.
..även under picknickföreställningar öppnar vi upp vårt lilla kafé där ni kan handla kaffe, te, läsk och kakor.

Varmt välkomna på picknick!


Kategori: [Musik] [Picknickföreställning]
Hemsida: http://www.victoria.se

Föreställningar:


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14348

Till förstasidan >>