Mathias Heise Quadrillion (DK) Denna danska kvartett, med Mathias Heise på kromatiskt munspel och keyboards i spetsen, har på kort tid etablerat sig som en av de mest spännande grupperna inom modern jazzfusion. Tillsammans med David Vang på bas, Mads Christiansen på gitarr och Aksel Stadel Borum på trummor skapar de ett kompromisslöst och energifyllt sound. En originell blandning av funk, rock och jazz, där elektrifierande gitarrsolon, fräsande syntar och kraftfulla beats vävs samman till intensiva grooves. Heise kallar själv stilen för FuRoJazz – och resultatet är både smittande och nyskapande.
Toni Holgersson Sångaren och låtskrivaren Toni Holgersson slog igenom med en dundrande debut 1989 och redan som 23-åring var han ett kritikerhyllat namn och gav ut fem album på fem år. Innerliga skivor i gränslandet mellan visa och rock, där texterna skildrade både kärlek och mörker. Nu är han aktuell med nya albumet "Apotek Vintergatan", tillsammans med gitarristen Lars Halapi.
Caroline af Ugglas Caroline af Ugglas har under mer än två decennier gjort sig känd som en av Sveriges mest folkkära och mångsidiga artister. Hon är sångerska, konstnär, tal- och sångpedagog, sångterapeut – en artist som både utmanar, provocerar och berör. Efter studier vid Calle Flygares teaterskola har hon byggt upp en imponerande meritlista med flera Grammisnomineringar, internationella framgångar, egna konstutställningar och en framgångsrik karriär som körledare och skapare av det populära konceptet Kör för alla. Dessutom har hon formgivit skor.
Malmö’s Jenny Jonasson får anses som en av Södra Sveriges främsta blues & soul -queens. Med sin egen hybrid av Aretha & Janis har hon verkat i otaliga musikaliska samarbeten. Tombstone Shadow’s är en kvintett startat av Österlengitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng rutinerade Skånebaserade musiker som tolkar örhängen på ett helt eget, svängigt, ärligt och naket sätt.
Med ny skiva kommer Alice Boman hem till Malmö med sin ärliga och avskalade drömpop!
ALICE BOMAN (SE)
Drömlik och vacker pop från Malmö. Levererad med finess och ett sublimt hjärtskärande sound. Alice Bomans första EP ”Skisser” (2013) skrevs hemma i sovrummet i Malmö utan en tanke på att någon skulle höra. Men en demo med inspelningarna nådde Adrian Recordings och resten är historia. Efter att pressreleasen skickades ut hände allt av sig själv. I juni 2013 var hennes låt ”Waiting” den andra mest bloggade låten i världen. 2014 kom ”EP II” och musikskribenter golvades av hennes ärliga, avskalade musik.
Efter framgångar i internationella medier, Tv-seriehits och stora turnéer släpper Alice Boman nu en ny skiva, ‘Dream On’, den 17 januari.
På alla hjärtans dag, 14 februari får vi så äntligen se Alice Boman på hemmaplan igen!
VAD: Alice Boman (SE) LIVE NÄR: Fredag 14 februari, 19:30, på scen 20:30 VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö FÖRKÖP: 180 kr, Student 150kr ÅLDER: 13 år SPOTIFY: Alice Boman
_______________________________________
Babel har nolltolerans mot våld, hot, sexuellt ofredande, droger, vapen, rasism, sexism, homo-, trans- och funkofobi samt alla former av övergrepp.
Babel är rullstolsanpassat, be någon i personalen att hjälpa till och visa var vår ramp är belägen.
Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan fre 14 feb 2020
Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar
kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan
kan du köpa biljetter via nätet.
Ring tel.040-103020 under våra öppettider
om du vill boka via telefon.