Visa alla 145 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Kvarteret Korpen
Det är sommar i Malmö… bakgårdarna sjuder av liv och drömmar. Mitt i allt finns Anders och Agnes, de drömmer om att ge sig iväg, ut i Europa – där allt är möjligt. I musikteaterföreställningen Kvarteret Korpen möter vi Malmö då och nu, det är både 1936 och 2025. Det är en föreställning som brinner av klasshat och nyförälskelse, en föreställning om att vilja bryta sig loss och ta chansen att förändra sina livsvillkor. Det är det unga Malmö som vill förändring. på Lodgatan, Oljehamnen, Malmö
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 6 juli
Dom där små grå, en rövarhistoria om vår planets äldsta djur, dom där som sett dinosaurierna komma och gå + Bytte Bytte Köbmand, i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  MACK Anna-Lena Brundin, Lasse Buhl, Sandra Westin, Danial Faraj, Amr El-Hossiny
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 12 juli
Greenspiration - teater för en grönare och gladare morgondag + Två På Ett Strå - Två muntra sommarhistorier! i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  PEGASUS FAMILY 2025 - 13 juli
Greenspiration - teater för en grönare och gladare morgondag + Två På Ett Strå - Två muntra sommarhistorier! i Pegasus Trädgård i Hög
 
  Mera >>
 
  MACK Peter Wahlbeck, Simon Gärdenfors, Lena Frisk, Elvira Gullberg, Tina Bergérus
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Midnattsdopp – Summer edition
På Ribersborgs kallbadhus, Malmö.
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nûjen, Ami Hallberg Pauli, Lasse Buhl
MACK på Kallbadhuset - 25 året i rad!
 
  Mera >>
 
  Skaldjurskväll på Kallis!
Unna dig en underbar kväll med Kallis härliga Skaldjursplateau.
Ribersborgs Kallbadhus.
 
  Mera >>
 
 


Alla 145 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Tre sista sonaterna – Hans Pålsson, piano     

 
 
Det är en stor glädje att åter välkomna professor Hans Pålsson, en av de främsta svenska pianisterna genom tiderna

Symboliskt för hela Hans Pålssons pianistiska gärning är att musicerandet är ständigt pågående och inte går att skilja från personen, något som blev tydligt när han 2019 firade sin 70-årsdag med att framföra två pianokonserter av Mozart tillsammans med MSO inför ett fullsatt Malmö Live. Det blev ännu ett bejublat framträdande av den musik som kanske ligger honom varmast om hjärtat, den Wienklassiska.

Nu uppmärksammas ännu en Wienklassiker, nämligen Beethoven – detta med anledning av tonsättarens 250-årsjubileum. Pålsson kommer att framföra några av höjdpunkterna i hans produktion, nämligen de tre sista sonaterna för piano.

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.palladium.nu

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan sön 09 feb 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14321

Till förstasidan >>