Visa alla 130 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  kc-test Moomsteaterns egen
....
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Mix Musik
Gäller 12 månader.
 
  Mera >>
 
  MACK medlemskap 2025
Medlemskap 2025
 
  Mera >>
 
  Medlemskap i Harry Arnold Sällskapet
Stöd vår verksamhet och få rabatt på våra evenemang!
 
  Mera >>
 
  Hattjakten
En ömsint och närsynt betraktelse över minnen, barndom och ålderdom i ett lekfullt musikaliskt teater- och dansäventyr för barn i åldern 4 till 8 år.
 
  Mera >>
 
  Funnys Äventyr - entré inkl teater
Upplev en värld full av sagor Funnys Äventyr är en magisk plats, här väcks fantasin när sagorna kommer till liv. på Mobilia, Malmö
 
  Mera >>
 
  Lisen Rylander Löve

Lisen Rylander Löve är aktuell med sitt nya album In fields of time (oktober 2025) – där akustiska instrument som saxofon och röst möter live-elektronik och skapar suggestiva och gränsöverskridande ljudlandskap.

 
  Mera >>
 
  Ole Børud Band (NO) (Victoria dansar!)
West Coast, pop, funk och jazz i ett – den norske musikern och låtskrivaren Ole Børud är själva definitionen av det senaste decenniets renässans för västkustpop (tänk en korsning mellan Steely Dan, Toto, Michael McDonald och Doobie Brothers). Ole Børud är en multiinstrumentalist och är särskilt känd för sitt skickliga gitarrspel och karaktäristiska röst. Musiken är välarrangerad och bär på en tydlig känsla av precision och musikaliskt hantverk. Nu är han redo att ge sig ut på turné igen i samband med att han släpper sitt sjätte album hösten 2025
 
  Mera >>
 
  Mats/Morgan/Henrik

Den världsrenommerade duon bestående av keyboardisten Mats Öberg och trummisen Morgan Ågren har fått tillskott av basisten Henrik Linder (Dirty Loops) och bildat en helt ny trio! Musiken är genreöverskridande och fri – en personlig och intrikat fusion av elektronika, beats, jazz och rock.

 
  Mera >>
 
 


Alla 130 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Pauanne - folk fiction from Finland    

 
 
Pauanne utforskar finsk folkmusiks hedniska traditioner. Trion har dammat av bortglömda arkivband som berättar om trollformler, en herdes drömmar och häxjakter från 1600-talet. Med sin originella sättning, fiol, slagverk, keyboards och hammondorgel skapar de drömsk musik, där fältinspelningarna blir till en organisk del av helheten. 2019 utsågs de till ”årets nykomling” på Ethnogalan i Finland.

Pauanne är, enligt dem själva, besatta av otroligt upprörande trosuppfattningar från förr. Efter ett digert letande i 100 år gamla arkivinspelningar har de funnit och inspirerats av sånger, trollformler och predikan. Trion hämtar melodierna och rösterna från de finska skogarna och med finurliga arrangemang integreras de omsorgsfullt valda arkivbanden med nyskriven musik. Det knastriga suset från det förflutna nöts mot moderna produktionstekniker och blir till en djärv nyskapande musik.

2019 släppte trion sitt första album, ”Pauanne”, som fått ett överväldigande mottagande i pressen. Det som gör deras musik så spännande, är användning av det gamla materialet som här skapar en känsla av tidlöshet, hur vi hänger ihop med det som varit, både vad gäller ord och klanger. Pauanne - åskguden i finsk mytologi – väcker oss till nya politiska och musikaliska möjligheter. I morgon kommer vi att vara de sprakande rösterna från det förgångna. Kliv in i ett drömlanskap där tiderna möts!

På scen:
Kukka Lehto - violin, keyboard, arkivinspelningar
Tero Pennanen - hammondorgel, keyboard, arkivinspelningar
Janne Haavisto – slagverk, arkivinspelningar

https://www.pauannemusic.com/en/

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.mixmusik.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 05 feb 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14314

Till förstasidan >>