Visa alla 150 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Teo Collori & Momento Cigano Band (SI)

Med sin utsökta blandning av gypsy- och swingmusik är Teo Collori and Momento Cigano band en av Sloveniens mest eftertraktade ensembler. Här möts nostalgi och nya berättelser när musikerna framför nyskrivna, originella låtar som tar oss tillbaka till eran av balsalar, cigarrer, Charleston och lackskor – allt i andan av Django Reinhardt.

 
  Mera >>
 
  Miloš Bihary Django Gypsy Jazz Trio (SK)
Miloš Biháry Django Gypsy Jazz Trio är en ung, virtuos trio som förmedlar skönheten i gypsy swing med sina originella arrangemang. Inspirerade av Django Reinhardts legendariska musik bjuder de på en bredd inom gypsy swing-stilen, med toner och influenser från de europeiska länder där genren en gång blomstrade. Med sin tekniska skicklighet och känsliga närvaro skapar trion inte bara en hyllning till det förflutna – de gör stilen levande och närvarande, en upplevelse av värme, elegans och spontanitet.
 
  Mera >>
 
  Hot Club de Norvège bjuder in Majken Christiansen (NO)
Följ med på ett swingäventyr när legendariska Hot Club de Norvège gästas av den strålande sångerskan Majken Christiansen! Majken, Nordens obestridda Ella Fitzgerald-specialist, är långt mer än en sångerska – hon är en berättare och underhållare som fyller varje scen med sin unika värme, energi och charm.
 
  Mera >>
 
  Akikki och fågeln - konsert - boksläpp + fika

En förtrollande sagokonsert för barn fr. 5-6 år

På Barnens Scen, Malmö.
 
  Mera >>
 
  Vill Du Komma På Mitt Kalas?
En familjeföreställning fylld av hopp, humor och lekfullhet - men också om att känna sig ensam och ledsen.
 
  Mera >>
 
  GSG – Live på Barnens Scen
Basisten och kompositören Gustav Sundquist besöker Barnens Scen med sin sextett och spelar ny och egenskriven musik. En konsert som rör sig fritt mellan lekfullhet och eftertanke.
 
  Mera >>
 
  Cosima Olu

Kritikerrosade sångerskan, låtskrivaren och producenten Cosima Olu har under de senaste åren gjort sig känd för att ha återuppväckt den svenska soulen. Med rötter i jazzen och en distinkt, själfull stämma rör hon sig obehindrat mellan alternativ soul, akustisk pop och progressiv RnB. Efter en hyllad Nordenturné tillsammans med Miriam Bryant är hon nu aktuell med sitt andra album – In Between – ett högst personligt och ärligt verk.

 
  Mera >>
 
  Malört (Upptäck Victoria!)
Med rötterna i svensk folkmusik och influenser från både Balkan och jazz skapar Malmöbandet Malört sitt egna uttryck – något man skulle kunna kalla svensk världsmusik. Värmländska polskor på trumpet och trombon eller en schottis som möter orientaliska rytmer. Ur varma Rhodesklanger, melodiskt basspel och dynamiskt slagverk växer det fram ett färgstarkt ljudlandskap där de uttrycksfulla blåsarna ges fritt spelrum att utforska.
 
  Mera >>
 
  LoveBoat på Etage

Årets retrofest på Etage: LoveBoat bjuder in till en kväll med musik, kärlek och dans på Malmös mest legendariska nattklubb. ?

 
  Mera >>
 
 


Alla 150 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Pauanne - folk fiction from Finland    

 
 
Pauanne utforskar finsk folkmusiks hedniska traditioner. Trion har dammat av bortglömda arkivband som berättar om trollformler, en herdes drömmar och häxjakter från 1600-talet. Med sin originella sättning, fiol, slagverk, keyboards och hammondorgel skapar de drömsk musik, där fältinspelningarna blir till en organisk del av helheten. 2019 utsågs de till ”årets nykomling” på Ethnogalan i Finland.

Pauanne är, enligt dem själva, besatta av otroligt upprörande trosuppfattningar från förr. Efter ett digert letande i 100 år gamla arkivinspelningar har de funnit och inspirerats av sånger, trollformler och predikan. Trion hämtar melodierna och rösterna från de finska skogarna och med finurliga arrangemang integreras de omsorgsfullt valda arkivbanden med nyskriven musik. Det knastriga suset från det förflutna nöts mot moderna produktionstekniker och blir till en djärv nyskapande musik.

2019 släppte trion sitt första album, ”Pauanne”, som fått ett överväldigande mottagande i pressen. Det som gör deras musik så spännande, är användning av det gamla materialet som här skapar en känsla av tidlöshet, hur vi hänger ihop med det som varit, både vad gäller ord och klanger. Pauanne - åskguden i finsk mytologi – väcker oss till nya politiska och musikaliska möjligheter. I morgon kommer vi att vara de sprakande rösterna från det förgångna. Kliv in i ett drömlanskap där tiderna möts!

På scen:
Kukka Lehto - violin, keyboard, arkivinspelningar
Tero Pennanen - hammondorgel, keyboard, arkivinspelningar
Janne Haavisto – slagverk, arkivinspelningar

https://www.pauannemusic.com/en/

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.mixmusik.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 05 feb 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14314

Till förstasidan >>