Visa alla 154 arrangemang:
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>
 
 
  Limhamn limestone quarry - join a guided tour in English
Discover the unique environment of Limhamn limestone quarry. On the tour you will find out more about the nature, geology and history of this exciting nature reserve
 
  Mera >>
 
  Morgonyoga / Bad / Bastu / Smoothie på Sibbarps kallbadhus

Värme, kyla, gemenskap! Yogamorgon på Sibbarps Kallbadhus.

 
  Mera >>
 
  Busstur i Limhamns kalkbrott
Välkommen att upptäcka Limhamns kalkbrott på en guidad busstur. Det är en spännande plats att besöka. Det kommer att finnas möjlighet att gå av bussen en stund nere i kalkbrottet. Den är främst tänkt för de som inte kan gå längre tur och i brant backe med ojämn terräng.
 
  Mera >>
 
  Mysterievisning på s/s Bore
Följ med på en mysterievisning på s/s Bore – en ångdriven isbrytare från 1894!
 
  Mera >>
 
  Fladdermussafari i Lindängelund

En ny och spännande plats för fladdermussafari är Lindängelund. Här har man vid inventeringar hittat 2 rödlistade arter dammfladdermus och nordfladdermus.

 
  Mera >>
 
  Trädgårdskonsert med The Dolly Parton Story
The Dolly Parton Story är som Jills veranda live. En resa genom Amerika med Dolly Partons musik. Maria Stille från Dollykollot tillsammans med Pontus Stenkvist bjuder också på amerikanska klassiker från bla Kenny Rogers, Patsy Cline, Hank Williams mfl.
 
  Mera >>
 
  Själens öga
- Lundaprofessor ställer ut unik fotokonst på Kiviks Esperöd
 
  Mera >>
 
  MACK Özz Nujen m fl
Han har åkt land och rike runt med sin ”Medborgare Nujen” och nu har han återkommit till sin favoritplats; Kallis i Malmö
 
  Mera >>
 
  Fåglar och fågelungar i Ribersborgsdammarna

Sommaren är på väg in i höst och i Ribersborgdammarna är gråhakedoppingarna och sothönorna fullt upptagna med att mata sina ungar.

 
  Mera >>
 
 


Alla 154 arrangemang >>
sök i datumordning >>
sök i bokstavsordning >>

 
     

Pauanne - folk fiction from Finland    

 
 
Pauanne utforskar finsk folkmusiks hedniska traditioner. Trion har dammat av bortglömda arkivband som berättar om trollformler, en herdes drömmar och häxjakter från 1600-talet. Med sin originella sättning, fiol, slagverk, keyboards och hammondorgel skapar de drömsk musik, där fältinspelningarna blir till en organisk del av helheten. 2019 utsågs de till ”årets nykomling” på Ethnogalan i Finland.

Pauanne är, enligt dem själva, besatta av otroligt upprörande trosuppfattningar från förr. Efter ett digert letande i 100 år gamla arkivinspelningar har de funnit och inspirerats av sånger, trollformler och predikan. Trion hämtar melodierna och rösterna från de finska skogarna och med finurliga arrangemang integreras de omsorgsfullt valda arkivbanden med nyskriven musik. Det knastriga suset från det förflutna nöts mot moderna produktionstekniker och blir till en djärv nyskapande musik.

2019 släppte trion sitt första album, ”Pauanne”, som fått ett överväldigande mottagande i pressen. Det som gör deras musik så spännande, är användning av det gamla materialet som här skapar en känsla av tidlöshet, hur vi hänger ihop med det som varit, både vad gäller ord och klanger. Pauanne - åskguden i finsk mytologi – väcker oss till nya politiska och musikaliska möjligheter. I morgon kommer vi att vara de sprakande rösterna från det förgångna. Kliv in i ett drömlanskap där tiderna möts!

På scen:
Kukka Lehto - violin, keyboard, arkivinspelningar
Tero Pennanen - hammondorgel, keyboard, arkivinspelningar
Janne Haavisto – slagverk, arkivinspelningar

https://www.pauannemusic.com/en/

******
Sugen på något gott? Serveringen öppnar en timme innan respektive föreställning. I Palladiums servering finns öl, vin, alkoholfria alternativ, matigare smörgåsar samt kaffe och kakor m.m.

Till alla våra föreställningar kan du förbeställa mat och dryck fram till två dagar (2) innan föreställningen. Då står det framdukat och klart när du kommer och du slipper köa. Du kan förbeställa till innan föreställningen eller till pausen när det finns sådan.
Klicka här för att göra en förbeställning.

Det går även bra att förbeställa på plats på Palladium, kom då gärna i god tid innan föreställningen.

Palladium Malmö är kontantfritt men vi tar gärna emot betalning via vanliga betalkort eller Swish.


Kategori: [Musik]
Hemsida: http://www.mixmusik.com

Föreställningar:

Antal tidigare föreställningar: 1 st. sedan ons 05 feb 2020


Fram till 72 timmar innan föreställningen börjar kan du boka via nätet. Fram till 4 timmar innan kan du köpa biljetter via nätet. Ring tel.040-103020 under våra öppettider om du vill boka via telefon.

Direktlänk till denna sida:
http://www.kulturcentralen.nu/i/?14314

Till förstasidan >>